Plugins - Jetpack by WordPress.com - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (3193 entries)

en: Logging In...
ru: Вход...

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
ru: Перед продолжением, пожалуйста, авторизуйтесь на вашем сайте с Jetpack.

[ctx: block search term]
en: Connected
ru: Подключено

[ctx: block search term]
en: Linked
ru: Соединение настроено

[ctx: block search term]
en: subscription
ru: подписка

en: Or add another membership amount:
ru: Или укажите другую стоимость тарифного плана:

en: Select payment amount:
ru: Выберите способ оплаты:

en: Add your first Membership amount:
ru: Введите первую сумму оплаты тарифного плана:

en: Connect to Stripe or set up an account
ru: Подключиться к Stripe или создать учетную запись

en: In order to start selling Membership plans, you have to connect to Stripe:
ru: Чтобы продавать тарифные планы, необходимо установить подключение к Stripe:

en: Memberships
ru: Тарифные планы

en:  Contribution
ru:  Взнос

en: Add Amount
ru: Укажите сумму

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Renew interval
ru: Интервал продления

en: Subscription description
ru: Описание подписки

en: Describe your subscription in a few words
ru: Опишите свою подписку в нескольких словах

en: Add Memberships Amounts
ru: Укажите стоимость тарифных планов

en: Button allowing you to sell subscription products.
ru: Кнопки, с помощью которых можно продавать подписки.

en: Membership Button
ru: Кнопка "Тарифный план"

en: SEO Description
ru: Описание возможностей поисковой оптимизации

en: %d character | %d characters
ru[0]: %d символ
ru[1]: %d символов (-а)
ru[2]: %d символов (-а)

en: Write a description…
ru: Добавьте описание…

[ctx: block search term]
en: Similar content
ru: Похожее содержимое

en: Preview unavailable: you haven't published enough posts with similar content.
ru: Предпросмотр недоступен: у вас опубликовано недостаточно записей с похожим содержимым.

[ctx: block search term]
en: newsletter
ru: рассылка

en: A form enabling readers to join a Mailchimp list.
ru: Форма регистрации подписки на рассылку Mailchimp.

en: Write consent text
ru: Сообщение о согласии на запись

en: You can edit the email placeholder in the sidebar.
ru: Изменить заполнитель адреса эл. почты можно на боковой панели.

en: Manage Connection
ru: Управление подключением

en: Mailchimp Connection
ru: Подключение к Mailchimp

en: Error text
ru: Сообщение об ошибке

en: Success text
ru: Сообщение об успешном выполнении

en: Processing text
ru: Сообщение об обработке

en: Email Placeholder
ru: Заполнитель адреса эл. почты

en: Text Elements
ru: Текстовые элементы

en: Re-check Connection
ru: Проверить подключение повторно

en: Icon for image
ru: Значок изображения

en: Grey square
ru: Серый квадрат

en: In “Uncategorized”
ru: В папке "Без категории"

en: August 3, 2018
ru: 3 августа 2018 г.

en: Placeholder image
ru: Заполнитель изображения

en: Shortlink
ru: Короткая ссылка

en: Set up Mailchimp form
ru: Настроить форму MailChimp

en: You need to connect your Mailchimp account and choose a list in order to start collecting Email subscribers.
ru: Чтобы начать регистрацию подписчиков, необходимо подключить учетную запись MailChimp и выбрать список рассылки.

en: Grid View
ru: Вид сеткой

en: List View
ru: Вид списком

en: Related Posts Settings
ru: Настройки похожих записей

en: Display thumbnails
ru: Показывать миниатюры

en: Display context (category or tag)
ru: Показывать контекст (рубрики или метки)

en: Number of posts
ru: Число записей

en: Read more about memberships and related fees.
ru: Узнайте больше о членстве и относящихся взносах.

[ctx: block search term]
en: markup
ru: разметка

[ctx: block search term]
en: syntax
ru: синтаксис

[ctx: block search term]
en: visitors
ru: посетители

[ctx: block search term]
en: return
ru: возврат

[ctx: block search term]
en: image
ru: изображение

[ctx: block search term]
en: formatting
ru: форматирование

[ctx: block search term]
en: follow
ru: подписаться

[ctx: block search term]
en: animated
ru: анимация

[ctx: block search term]
en: subscribe
ru: подписаться

[ctx: block search term]
en: visibility
ru: настройки отображения

en: Control block visibility based on how often a visitor has viewed the page.
ru: Отображение блока в зависимости от того, сколько раз пользователь посетил страницу.

en: Please enter a valid number.
ru: Укажите действующий номер.

en: Advertisement
ru: Реклама

en: Learn all about WordAds
ru: Узнайте все о программе WordAds

en: Earn income by adding high quality ads to your post
ru: Размещайте качественную рекламу в записях и получайте доход

en: Hide ad on mobile views
ru: Скрывать рекламу при просмотре с мобильных устройств

[ctx: business is closed on a full day]
en: Closed
ru: Закрыто

[ctx: from business opening hour to closing hour]
en: From %s to %s
ru: С %s по %s

en: This block will only appear to people who have visited this page more than once. | This block will only appear to people who have visited this page more than %d times.
ru[0]: Этот блок будет отображаться только для посетителей, переходящих на страницу повторно.
ru[1]: Этот блок будет отображаться только для посетителей, перешедших на страницу более %d раз.
ru[2]: Этот блок будет отображаться только для посетителей, перешедших на страницу более %d раз.

en: This block will only appear to people who are visiting this page for the first time. | This block will only appear to people who have visited this page at most %d times.
ru[0]: Этот блок будет отображаться только для посетителей, переходящих на страницу впервые.
ru[1]: Этот блок будет отображаться только для посетителей, перешедших на страницу не более %d раз.
ru[2]: Этот блок будет отображаться только для посетителей, перешедших на страницу не более %d раз.

en: Pick an ad format
ru: Выберите формат рекламы

en: Wide Skyscraper 160x600
ru: Широкий вертикальный баннер (160 x 600)

en: Mobile Leaderboard 320x50
ru: Широкий баннер для мобильных устройств (320 x 50)

en: Leaderboard 728x90
ru: Баннер (728 x 90)

en: Rectangle 300x250
ru: Прямоугольный баннер (300 x 250)

en: Edit video
ru: Изменить видео

en: Embedding…
ru: Добавление...

en: Uploading…
ru: Загрузка...

en: Drag images, upload new ones or select files from your library.
ru: Перетащите изображения, загрузите новые или выберите файлы из нашей библиотеки.

en: Edit Slideshow
ru: Изменить слайд-шоу

en: Transition effect
ru: Эффект перехода

en: Effects
ru: Эффекты

en: The Reduce Motion accessibility option is selected, therefore autoplay will be disabled in this browser.
ru: В специальных возможностях включен параметр "Уменьшить число анимаций", автоматическое переключение слайдов в этом браузере отключено.

en: Display opening hours for your business.
ru: Включите отображение часов работы своего магазина.

en: Business Hours
ru: Рабочее время

en: Loading business hours
ru: Загрузка времени работы

en: Saturday
ru: Суббота

en: Friday
ru: Пятница

en: Thursday
ru: Четверг

en: Wednesday
ru: Среда

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Monday
ru: Понедельник

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Add Hours
ru: Добавить часы работы

en: Closing
ru: Закрытие

en: Opening
ru: Открытие

en: Open
ru: Открыть

en: Show total subscribers
ru: Показывать общее число подписчиков

en: Subscriber count unavailable
ru: Число подписчиков недоступно

en: Search for a term or paste a Giphy URL
ru: Сделайте поиск по элементу или вставьте URL Giphy

en: Write caption…
ru: Напишите подпись...

en: Search for and insert an animated image.
ru: Найдите и вставьте анимированное изображение.

[ctx: block search term]
en: gallery
ru: галерея

[ctx: block search term]
en: join
ru: присоединиться

[ctx: block search term]
en: slider
ru: слайдер

en: ads
ru: реклама

en: Ad
ru: Реклама

en: A form enabling readers to get notifications when new posts are published from this site.
ru: Форма, с помощью которой читатели могут подписаться на уведомления о публикации новых записей на этом сайте.

en: Subscription Form
ru: Форма подписки

en: Are you sure you wish to leave this page?
ru: Вы точно хотите покинуть эту страницу?

en: Write your _Markdown_ **here**…
ru: Напишите ваше _разметку_ **здесь**...

en: Use regular characters and punctuation to style text, links, and lists.
ru: Используйте обычные символы и пунктуацию для стилизации текста, ссылок и списков.

en: Add an interactive slideshow.
ru: Добавить интерактивное слайдшоу.

[ctx: block search term]
en: opening hours
ru: часы открытия

[ctx: block search term]
en: closing time
ru: время закрытия

[ctx: block search term]
en: schedule
ru: график работы

en: Repeat Visitor
ru: Вернувшийся посетитель

en: Visit count threshold
ru: Пороговое значение количества посетителей

en: Show before threshold
ru: Показывать перед пороговым значением

en: Show after threshold
ru: Показывать после порогового значения

[ctx: block search term]
en: sell
ru: продажа

[ctx: block search term]
en: shop
ru: магазин

en: Delay between transitions (in seconds)
ru: Задержка между переходами (с)

en: The Swiper library could not be loaded.
ru: Не удалось загрузить библиотеку Swiper.

en: Lets you create and embed credit and debit card payment buttons with minimal setup.
ru: Создание и встройка кнопок оплаты с помощью кредитных и дебитовых карт с минимальной настройкой параметров.

[ctx: Slideshow transition effect]
en: Fade
ru: Выцветание

[ctx: Slideshow transition effect]
en: Slide
ru: Скольжение

en: Autoplay between slides
ru: Автоматическое переключение слайдов

en: Autoplay
ru: Автоматическое переключение

en: Simple Payments button
ru: Удобные кнопки оплаты

en: Support reference
ru: Ссылки поддержки

en: Enter the email address associated with your PayPal account. Don’t have an account?
ru: Введите адрес email ассоциированый с учетной записью PayPal. Нет учетной записи?

en: Create one on PayPal
ru: Создайте её на PayPal

en: Please add a brief title so that people know what they’re paying for.
ru: Введите короткий заголовок, чтобы люди знали за что платят.

en: Invalid price.
ru: Неверная цена.

en: Item name
ru: Название предмета

en: Currency
ru: Валюта

en: Allow people to buy more than one item at a time
ru: Разрешить покупать больше одного предмета за раз

en: Describe your item in a few words
ru: Опишите ваш товар в паре слов

en: If you’re selling something, you need a price tag. Add yours here.
ru: Если вы продаете что-либо, вам нужен тег цены. Добавьте его тут.

en: The price cannot have more than %d decimal place. | The price cannot have more than %d decimal places.
ru[0]: Цена не может содержать более %d десятичной позиции
ru[1]: Цена не может содержать более %d десятичных позиций
ru[2]: Цена не может содержать более %d десятичных позиций

en: We know every penny counts, but prices in this currency can’t contain decimal values.
ru: Копейка рубль бережет, но цены в этой валюте не могут содержать нецелые значения.

en: Your price is negative — enter a positive number so people can pay the right amount.
ru: Цена не может быть отрицательным значением, введите положительное число, чтобы люди платили правильно.

en: Add a marker…
ru: Добавить маркер…

en: Let folks speak their mind. This text box is great for longer responses.
ru: Это текстовое поле отлично подходит для длинных ответов.

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Accept
ru: Принять

en: Add a single checkbox.
ru: Добавить поле для единичной отметки.

en: Checkbox Group
ru: Группа отметок

en: Choose Multiple
ru: Выберите несколько

en: People love options. Add several checkbox items.
ru: Людям нравится иметь возможности. Добавьте несколько элементов установки отметок.

en: Inspired by radios, only one radio item can be selected at a time. Add several radio button items.
ru: Только один радиоселектор может быть выбран. Добавьте несколько элементов для выбора из них.

en: Select
ru: Выбор

en: Choose
ru: Выберите

en: Dropdown
ru: Выпадающий список

en: Compact, but powerful. Add a select box with several items.
ru: Компактный и мощный. Добавьте список выбора с несколькими элементами.

en: Product Image
ru: Изображение товара

en: Edit Image
ru: Редактировать изображение

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
ru[0]: Найден %d результат, используйте кнопки стрелка вверх/вниз для навигации.
ru[1]: Найдено %d результата, используйте кнопки стрелка вверх/вниз для навигации.
ru[2]: Найдено %d результатов, используйте кнопки стрелка вверх/вниз для навигации.

en: No results.
ru: Нет результатов.

en: Set Token
ru: Задать токен

en: Paste Token Here
ru: Вставьте токен сюда

en: Locate and copy the default access token. Then, paste it into the field below.
ru: Найдите и скопируйте токен доступа по умолчанию. Затем вставьте его в поле ниже.

en: Create an account or log in to Mapbox.
ru: Создайте учётную запись или войдите в Mapbox.

en: To use the map block, you need an Access Token.
ru: Для использования блока карты, необходим токен доступа.

en: Remove Token
ru: Удалить токен

en: Update Token
ru: Изменить токен

en: Mapbox Access Token
ru: Метка доступа Mapbox

en: Markers
ru: Маркеры

en: Colors
ru: Цвета

en: Show street names
ru: Показать названия улиц

en: Map Theme
ru: Привязать тему

en: Add a location
ru: Добавить расположение

en: Add marker
ru: Добавить маркер

en: Pay with PayPal
ru: Оплатить через PayPal

[ctx: block search term]
en: contact
ru: контакт

[ctx: block search term]
en: feedback
ru: отзыв

en: When you need just a small amount of text, add a text input.
ru: Если вам требуется лишь небольшой текст, то добавьте поле текстового ввода.

en: Introductions are important. Add an input for folks to add their name.
ru: Представиться - очень важно. Добавьте поле ввода имени.

en: A simple way to get feedback from folks visiting your site.
ru: Простой способ обратной связи с посетителями сайта.

en: mail
ru: почта

en: internet page
ru: интернет-страница

en: Add an address input for a website.
ru: Добавьте поле ввода адреса вебсайта.

en: Date Picker
ru: Выбор даты

en: Calendar
ru: Календарь

en: day month year
ru: день месяц год

en: The best way to set a date. Add a date picker.
ru: Лучший способ установки даты - инструмент выбора даты.

en: Telephone
ru: Телефон

en: Cellular phone
ru: Мобильный телефон

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Add a phone number input.
ru: Добавьте поле ввода номера телефона.

en: Multiline text
ru: Поле ввода многострочного текста

en: Want to reply to folks? Add an email address input.
ru: Хотите иметь возможность ответа? Добавьте поле ввода Email.

en: Default Checked State
ru: Состояние отметки по умолчанию

en: %s is not a valid email address.
ru: %s не является верным электронным адресом.

en: Remove option
ru: Удалить вариант

en: Write label…
ru: Напишите ярлык...

en: Set the placeholder text
ru: Установите текст заполнитель

en: Field Settings
ru: Настройки поля

en: Required
ru: Обязательно

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Write option…
ru: Введите вариант...

en: You can enter multiple email addresses separated by commas.
ru: Можно ввести несколько электронных адресов, разделяя их запятыми.

en: You’ll receive an email notification each time someone fills out the form. Where should it go, and what should the subject line be?
ru: Вы получите уведомление каждый раз, как кто-то заполнит форму. Куда должно прийти уведомление и какая будет тема письма?

en: (If you leave these blank, notifications will go to the author with the post or page title as the subject line.)
ru: (Если оставите это значение пустым, уведомления придут автору записи с темой письма установленной как название страницы или записи.)

en: Add form
ru: Добавить форму

en: Let's work together
ru: Давайте работать вместе

en: Email subject line
ru: Тема письма

en: Form
ru: Форма

en: Email address
ru: Адрес e-mail

en: %s and %s are not a valid email address.
ru: %s и %s не являются действительными Email-адресами.

en: Email feedback settings
ru: Настройки Email для обратной связи

en: %s are not a valid email address.
ru: %s это не верный адрес эл.почты.

en: Add option
ru: Добавить вариант

en: Insert option
ru: Вставить вариант

[ctx: block search term]
en: photos
ru: фотографии

[ctx: block search term]
en: message
ru: сообщение

[ctx: block search term]
en: map
ru: карта

en: Likes and Sharing
ru: "Любимое" и "Поделиться"

[ctx: block search term]
en: navigation
ru: навигация

en: Lets you add an email address with an automatically generated click-to-email link.
ru: Позволяет добавить адрес электронной почты и автоматически создает ссылку для отправки сообщения одним нажатием.

[ctx: image style]
en: Sepia
ru: Сепия

en: Open address in Google Maps
ru: Открыть адрес в Google Картах

en: Write a message for your audience here. If you leave this blank, we'll use the post title as the message.
ru: Напишите сообщение для своей аудитории. Если оставить поле пустым, в качестве сообщения будет использован заголовок записи.

en: Remove Image
ru: Удалить изображение

en: Edit Gallery
ru: Редактировать галерею

en: Tiled Gallery settings
ru: Настройки галереи плиткой

en: Columns
ru: Столбцы

en: Link To
ru: Ссылка на

en: Upload an image
ru: Загрузка изображения

en: Marker Title
ru: Заголовок маркера

en: Marker Caption
ru: Подпись маркера

en: Delete Marker
ru: Удалить маркер

en: Add an interactive map showing one or more locations.
ru: Добавьте интерактивную карту с одним или несколькими местами.

en: Basic
ru: Основная

en: Black and white
ru: Черно-белая

en: Satellite
ru: Спутник

en: Terrain
ru: Ландшафт

en: Connect and select the accounts where you'd like to share your post.
ru: Подключите и выберите учетные записи, через которые вы хотите поделиться записью.

en: Connect an account
ru: Подключить учетную запись

en: Tiled Gallery
ru: Галерея плиткой

[ctx: block search term]
en: cell
ru: сотовый

[ctx: block search term]
en: telephone
ru: телефон

[ctx: block search term]
en: mobile
ru: мобильный телефон

[ctx: block search term]
en: email
ru: эл. почта

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Lets you add a phone number with an automatically generated click-to-call link.
ru: Позволяет добавить телефонный номер со ссылкой, позволяющей позвонить при нажатии.

en: Phone number
ru: Телефон

[ctx: block search term]
en: direction
ru: направление

[ctx: block search term]
en: images
ru: изображения

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Tiled columns
ru: Столбцы из плиток

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Square tiles
ru: Квадратные плитки

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Circles
ru: Круги

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Tiled mosaic
ru: Плитка (мозаика)

[ctx: block search term]
en: pictures
ru: изображения

en: Display multiple images in an elegantly organized tiled layout.
ru: Показывать несколько изображений в виде элегантных плиток.

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Button Color Settings
ru: Настройки цвета кнопок

en: Add text…
ru: Добавить текст…

en: Lets you add an email address, phone number, and physical address with improved markup for better SEO results.
ru: Позволяет добавить адрес электронной почты, номер телефона и почтовый адрес с улучшенной разметкой для поисковой оптимизации.

en: Country
ru: Страна

en: Postal/Zip Code
ru: Почтовый индекс

en: State/Province/Region
ru: Штат/провинция/регион

en: City
ru: Город

en: Address Line 3
ru: Адресная строка 3

en: Address Line 2
ru: Адресная строка 2

en: Street Address
ru: Адрес с указанием улицы и номера дома

en: Link address to Google Maps
ru: Добавить в адрес ссылку на Google Карты

en: Address
ru: Адрес

en: image %1$d of %2$d in gallery
ru: изображение %1$d из %2$d в галерее

en: Share this post
ru: Поделиться этой записью

en: Customize your message
ru: Персонализировать ваше сообщение

en: %d character remaining | %d characters remaining
ru[0]: Остался %d символ
ru[1]: Осталось %d символа
ru[2]: Осталось %d символов

[ctx: block search term]
en: phone
ru: телефон

[ctx: block search term]
en: address
ru: адрес

en: Pick an image filter
ru: Выберите фильтр изображений

[ctx: image style]
en: Original
ru: Оригинальный

[ctx: image style]
en: Black and White
ru: Черный и белый

[ctx: block search term]
en: place
ru: место

[ctx: block search term]
en: location
ru: расположение

en: Lets you add a physical address with Schema markup.
ru: Позволяет добавить почтовый адрес с синтаксической разметкой.

en: Jetpack requires a more recent version of WordPress and has been paused. Please update WordPress to continue enjoying Jetpack.
ru: Jetpack требуется более новая версия WordPress, поэтому его работа была приостановлена. Обновите WordPress, чтобы продолжить работать с Jetpack.

en: Whoops! There was an error and we couldn't process your subscription. Please reload the page and try again.
ru: Ой! Невозможно оформить подписку из-за ошибки. Перезагрузите страницу и повторите попытку.

en: Success! You're on the list.
ru: Готово! Вы в списке.

en: Processing…
ru: Обработка…

en: Closed
ru: Закрыто

[ctx: from business opening hour to closing hour]
note: Translators: Business opening hours info.
en: From %1$s to %2$s
ru: С %1$s до %2$s

en: Map
ru: Карта

en: access_token is required
ru: access_token является обязательным

en: access_token_secret is required
ru: access_token_secret является обязательным

en: site_id is required
ru: site_id является обязательным

en: WooCommerce auth data is already set.
ru: Данные авторизации WooCommerce уже установлены.

en: By clicking submit, you agree to share your email address with the site owner and Mailchimp to receive marketing, updates, and other emails from the site owner. Use the unsubscribe link in those emails to opt out at any time.
ru: Нажимая кнопку "Отправить", вы соглашаетесь предоставить свой адрес эл. почты владельцу сайта и службе MailChimp для получения маркетинговых, новостных и других сообщений с этого сайта. Для отмены подписки используйте соответствующую ссылку в эл. письме.

en: Object not found
ru: Объект не найден

en: Specified object_type not recognized
ru: Указаный object_type не распознан

en: You must specify both an object type and id to fetch
ru: Вы должны указать и тип объекта и id для получения

note: translators: the placeholder is a URL
en: Read more at %s
ru: Подробнее см. по адресу %s

en: To load the block, add the constant JETPACK_BETA_BLOCKS as true to your wp-config.php file
ru: Чтобы загрузить блок, добавьте константу JETPACK_BETA_BLOCKS с переменной true в файл wp-config.php

note: translators: the placeholder is a file path
en: The block slug has been added to the beta list at %s
ru: Слаг блока добавлен в список бета-функций по адресу %s

en: To start using the block, build the blocks with yarn run build-extensions
ru: Чтобы начать использование блока, создайте блоки с расширениями сборки, выполняемыми на основе Yarn

note: translators: the placeholder is a directory path
en: The files were created at %s
ru: Файлы созданы в каталоге %s

note: translators: the placeholders are a human readable title, and a series of words separated by dashes
en: Successfully created block %s with slug %s
ru: Создан блок %s со слагом %s

en: Error writing new %s
ru: Ошибка при записи нового %s

en: Error fetching contents of %s
ru: Ошибка при получении содержимого %s.

en: No files were created
ru: Файлы не созданы

en: Error creating %s
ru: Ошибка при создании %s

en: Name conflicts with the existing block %s
ru: Совпадение имен с существующим блоком %s

en: Can't write files
ru: Невозможно записать файлы

en: Invalid block slug. They can contain only lowercase alphanumeric characters or dashes, and start with a letter
ru: Недопустимый слаг блока. Они могут содержать только строчные буквы и цифры и дефисы и должны начинаться с буквы

en: The title parameter is required.
ru: Необходимо указать параметр заголовка.

en: Invalid subcommand %s.
ru: Неверная подкоманда %s.

en: Join my email list
ru: Присоединяйтесь к моему списку рассылки

en: Enter your email
ru: Введите адрес электронной почты

en: The publicize module is not loaded.
ru: Модуль Публикация не загружен.

en: Jetpack is currently in development mode, so the publicize module will not load.
ru: Jetpack сейчас находится в режиме разработчика, модуль Публикация не будет загружен.

en: Jetpack is current in development mode because the site url does not contain a '.', which often occurs when dynamically setting the WP_SITEURL constant. While in development mode, the publicize module will not load.
ru: Jetpack сейчас находится в режиме разработчика так как siteurl не содержит '.', что обычно происходит при динамической установке константы WP_SITEURL. В режиме разработчика, модуль Публикация не будет загружен.

en: Both `pass` and `kpri` fields cannot be blank.
ru: Поля "pass" и "kpri" не могут быть пустыми.

note: translators: %s is a slug, such as 'host'.
en: `%s` cannot be empty.
ru: Необходимо указать значение "%s".

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. The site is in staging mode.
ru: Синхронизация Jetpack для этого сайта в данный момент недоступна. Этот сайт доступен в режиме начальной настройки.

en: The publicize module is not active.
ru: Модуль Публикация не активен.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. The site is in development mode.
ru: Синхронизация Jetpack для этого сайта в данный момент недоступна. Этот сайт доступен в режиме разработки.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. Jetpack is not connected.
ru: Синхронизация Jetpack для этого сайта в данный момент недоступна. Jetpack не подключён.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. It is currently disabled. Run `wp jetpack sync enable` to enable it.
ru: Синхронизация Jetpack для этого сайта в данный момент недоступна. В данный момент он отключен. Выполните команду wp jetpack sync enable, чтобы запустить его.

en: Please specify what type of queue do you want to reset: `full` or `regular`.
ru: Укажите тип очереди, которую нужно сбросить: full или regular.

en: Reset Full Sync Queue on %s
ru: Сбросить очередь полной синхронизации для %s

en: Reset Regular Sync Queue on %s
ru: Сбросить очередь регулярной синхронизации для %s

en: Reset Full Sync and Regular Queues Queue on %s
ru: Сбросить очереди полной и регулярной синхронизации для %s

en: Sync Disabled on %s. Use `wp jetpack sync enable` to enable syncing again.
ru: Синхронизация для %s отключена. Выполните команду wp jetpack sync enable, чтобы снова запустить синхронизацию.

en: Sync Enabled on %s
ru: Синхронизация для %s включена

en: Sync Disabled on %s
ru: Синхронизация для %s отключена

en: Sync Settings:
ru: Настройки синхронизации:

en: Sync Status:
ru: Статус синхронизации:

en: Your password is too weak: Looks like you're including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
ru: Ваш пароль слишком слабый. Похоже, вашу информацию о себе легко угадать. Выберите что-то более сложное.

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
ru: Это популярный пароль. Выберите более сложный пароль, который будет трудно угадать.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
ru: Этот пароль легко угадать: вы можете улучшить его, включив специальные символы, например !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
ru: Этот пароль легко угадать. Чтобы улучшить его, используйте сочетания букв и цифр.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
ru: Этот пароль легко угадать: Вы можете улучшить его, используя цифры или буквы в верхнем и нижнем регистре.

en: Jetpack is already connected.
ru: Jetpack уже подключен.

en: Valid user is required.
ru: Требуется действительная учетная запись.

en: A non-empty nonce must be supplied.
ru: Указываемый nonce не может быть пустым.

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
ru: Ошибка получения токена пользователя с WordPress.com.

en: Jetpack Tests
ru: Тесты Jetpack

en: This test successfully passed!
ru: Тест пройден!

note: translators: %1$s is URL to jetpack.com's contact support page. %2$s accessibility text
en: Diagnostic information helpful to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">your Jetpack Happiness team<span class="screen-reader-text">%2$s</span></a>
ru: Диагностическая информация, которая будет полезна <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">инженерам поддержки Jetpack<span class="screen-reader-text">%2$s</span></a>

note: translators: URL for Jetpack support. URL for WordPress's Site Health
en: <a href="%1$s">Contact our Happiness team</a>. When you do, please include the <a href="%2$s">full debug information from your site</a>.
ru: <a href="%1$s">Обратиться к инженерам поддержки</a>. Включите в обращение <a href="%2$s">всю информацию об отладке с вашего сайта</a>.

note: translators: %d is a number of characters in the password.
en: Password must be at least %d characters.
ru: Пароль должен содержать не менее %d символов.

en: Passwords may not contain the character "\".
ru: Пароль не должен содержать символ "\".

en: Could not calculate resized image dimensions
ru: Не удалось вычислить новые размеры изображения

en: Visit the Jetpack.com debugging page for more information or contact support.
ru: См. подробную информацию на странице отладки Jetpack.com или обратитесь с службу поддержки.

en: Still having trouble?
ru: Всё еще есть сложности?

en: Ask us for help!
ru: Спросите нас о помощи!

note: translators: URL for Jetpack support.
en: <a href="%s">Contact our Happiness team</a>. When you do, please include the full debug information below.
ru: <a href="%s">Обратитесь к нашей команде счастья</a>. Пожалуйста, включите в обращение отладочную информацию ниже.

en: Advanced Debug Results
ru: Расширенные результаты отладки

en: No master user set.
ru: Владелец Jetpack не задан.

en: Master user no longer exists. Please disconnect and reconnect Jetpack.
ru: Пользователь владелец Jetpack более не существует. Вам следует отключить и переподключить Jetpack.

en: There was another problem:
ru: Возникла другая проблема:

en: Resolve
ru: Устранить

en: Jetpack's async local testing suite passed all tests!
ru: Все тесты комплекта асинхронного локального тестирования Jetpack успешно пройдены!

en: Jetpack passed all async tests.
ru: Jetpack прошел все асинхронные тесты.

en: Please contact Jetpack support.
ru: Обратитесь в службу поддержки Jetpack.

en: There is no test by that name:
ru: Отсутствует тест с таким именем:

en: Tests must be valid PHP callables.
ru: Тесты должны быть действующими функциями обратного вызова PHP.

en: Test names must be unique.
ru: Имена тестов не должны повторяться.

en: add_test arguments changed in 7.3.0. Please reference inline documentation.
ru: Аргументы add_test изменены в версии 7.3.0. Обратитесь к встроенной документации.

note: translators: accessibility text
en: (opens in a new tab)
ru: (открывается в новой вкладке)

[ctx: Navigation item]
en: Modules
ru: Модули

note: translators: %s: default Update PHP page URL
en: This resource is provided by your web host, and is specific to your site. For more information, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see the official WordPress documentation</a>.
ru: Этот ресурс предоставляется вашей службой веб-хостинга и предназначен только для вашего сайта. Дополнительные сведения <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">см. в официальной документации WordPress</a>.

en: Jetpack.com detected an error.
ru: Jetpack.com обнаружил ошибку.

en: Try adding the following to your wp-config.php file:
ru: Добавьте следующие данные в файл wp-config.php:

en: The server port value is unexpected.
ru: Нестандартное значение порта сервера.

en: Your server did not successfully connect to the Jetpack server using HTTPS
ru: Не удалось подключить ваш сервер к серверу Jetpack с помощью HTTPS

en: Your server did not successfully connect to the Jetpack server using HTTP
ru: Не удалось подключить ваш сервер к серверу Jetpack с помощью HTTP

en: Please ask your hosting provider to refer to our server requirements at https://jetpack.com/support/server-requirements/ and enable PHP's XML module.
ru: Сообщите поставщику услуг хостинга технические требования нашего сервера, которые можно найти на сайте https://jetpack.com/support/server-requirements/, и включите модуль XML в PHP.

en: PHP XML manipluation libraries are not available.
ru: Библиотеки преобразования XML в PHP недоступны.

note: translators: a WordPress username
en: Either upgrade the user or disconnect and reconnect Jetpack.
ru: Измените роль пользователя или попробуйте отключиться от Jetpack и подключиться заново.

note: translators: a WordPress username
en: The user (%s) who setup the Jetpack connection is not an administrator.
ru: Пользователь %s, который настроил подключение к Jetpack, не является администратором.

en: The user who setup the Jetpack connection no longer exists on this site.
ru: Пользователя, настроившего подключение к Jetpack, больше не существует на этом сайте.

en: Jetpack is not connected. No master user to check.
ru: Jetpack не подключён. Нет администраторов для проверки.

en: Jetpack is not connected.
ru: Jetpack не подключён.

en: Disable development mode.
ru: Отключите режим разработки.

en: TEST RESULTS:
ru: РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОВЕРКИ:

en: Jetpack is in Development Mode:
ru: Jetpack находится в режиме разработки:

en: Please ask your hosting provider to confirm your server can make outbound requests to jetpack.com.
ru: Попросите поставщика услуг хостинга убедиться, что ваш сервер может отправлять запросы на jetpack.com.

en: Please disconnect and reconnect Jetpack.
ru: Отключитесь от Jetpack и подключитесь заново.

en: Test Passed!
ru: Проверка пройдена.

en: Connection test failed (empty response body)
ru: Сбой проверки подключения (пустое тело ответа)

note: translators: %1$s is the error code, %2$s is the error message
en: Connection test failed (#%1$s: %2$s)
ru: Сбой проверки подключения (№%1$s: %2$s)

[ctx: Navigation item]
en: Network Sites
ru: Сайты сети

[ctx: Navigation item]
en: Network Settings
ru: Настройки сети

[ctx: Navigation item]
en: Sites
ru: Сайты

en: Manage your network's Jetpack Sites.
ru: Управляйте Jetpack сайтами своей сети

note: translators: number of active installs
en: %s Active Installations
ru: Действующие установленные плагины %s

[ctx: Active plugin installations]
en: Less Than 10
ru: Менее 10

[ctx: Active plugin installations]
note: translators: number of millions of installs.
en: %s+ Million | %s+ Million
ru[0]: Более %s млн
ru[1]: Более %s млн
ru[2]: Более %s млн

en: ratings
ru: рейтинги

en: More Details
ru: Подробнее

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of PHP.
ru: Этот плагин несовместим с вашей версией PHP.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of WordPress.
ru: Этот плагин несовместим с вашей версией WordPress.

note: translators: %s: "Update PHP" page URL
en: <a href="%s">Learn more about updating PHP</a>.
ru: <a href="%s">Подробнее об обновлении PHP</a>.

note: translators: %s: "Update WordPress" screen URL
en: <a href="%s">Please update WordPress</a>.
ru: <a href="%s">Обновите WordPress</a>.

note: translators: 1: "Update WordPress" screen URL, 2: "Update PHP" page URL
en: <a href="%1$s">Please update WordPress</a>, and then <a href="%2$s">learn more about updating PHP</a>.
ru: <a href="%1$s">Обновите WordPress</a>, а затем <a href="%2$s">уточните информацию об обновлении PHP</a>.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your versions of WordPress and PHP.
ru: Этот плагин несовместим с вашими версиями WordPress и PHP.

[ctx: plugin]
en: Installed
ru: Установлено

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Network Activate %s
ru: Активировать %s по сети

en: Network Activate
ru: Активировать по сети

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Activate %s
ru: Активировать %s

[ctx: plugin]
en: Active
ru: Активирован

en: Update Now
ru: Обновить сейчас

note: translators: %s: plugin name and version
en: Update %s now
ru: Обновить %s сейчас

[ctx: plugin]
en: Cannot Install
ru: Не удалось установить

en: Install Now
ru: Установить

note: translators: %s: plugin name and version
en: Install %s now
ru: Установить %s сейчас

en: For even more of our WordPress plugins, please <a href="https://profiles.wordpress.org/automattic/#content-plugins" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_wporg_profile">take a look at our WordPress.org profile</a>.
ru: Более широкий выбор плагинов WordPress <a href="https://profiles.wordpress.org/automattic/#content-plugins" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_wporg_profile">размещен в нашем профиле на WordPress.org</a>.

en: Popular WordPress services by Automattic
ru: Популярные службы WordPress, предоставляемые Automattic

en: Come work with us
ru: Сотрудничество

en: We strive to live by the <a href="https://automattic.com/creed/" target="_blank" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_creed" rel="noopener noreferrer">Automattic Creed</a>.
ru: Мы всегда стремимся соблюдать <a href="https://automattic.com/creed/" target="_blank" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_creed" rel="noopener noreferrer">кредо Automattic</a>.

en: We believe in Open Source and the vast majority of our work is available under the GPL.
ru: Мы поддерживаем принцип открытого исходного кода, и большинство наших продуктов доступны по лицензии Фонда бесплатного ПО.

en: We’re a distributed company with over 875 Automatticians in more than 67 countries speaking at least 83 different languages. Our common goal is to democratize publishing so that anyone with a story can tell it, regardless of income, gender, politics, language, or where they live in the world.
ru: Компания Automattic насчитывает более 875 сотрудников, говорящих как минимум на 83 языках, в более чем 67 странах. Наша общая цель — сделать публикацию содержимого общедоступной, чтобы любой человек, независимо от достатка, пола, языка, политических убеждений и места проживания, мог поделиться с миром своими идеями.

en: Learn more about us.
ru: Подробнее о нашей компании.

en: We are the people behind WordPress.com, WooCommerce, Jetpack, Simplenote, Longreads, VaultPress, Akismet, Gravatar, Crowdsignal, Cloudup, and more. We believe in making the web a better place.
ru: Сотрудники Automattic создали такие службы, как WordPress.com, WooCommerce, Jetpack, Simplenote, Longreads, VaultPress, Akismet, Gravatar, Crowdsignal, Cloudup и другие. Мы стремимся сделать Интернет лучше.

en: Could not retrieve Backup & Scan data.
ru: Не удалось получить данные системы резервного копирования и проверки безопасности.

en: Backup & Scan data correctly received.
ru: Данные системы резервного копирования и проверки безопасности получены.

en: Could not connect to WordPress.com
ru: Не удалось подключиться к WordPress.com

en: Please connect your user account to WordPress.com
ru: Подключите свою учетную запись к WordPress.com

en: Please set up a Stripe account for this site first
ru: Сначала создайте учетную запись Stripe для этого сайта

en: About Jetpack
ru: О Jetpack

en: Meet the Automattic team
ru: Познакомьтесь с сотрудниками Automattic

en: Back to Jetpack Dashboard
ru: Вернуться в консоль Jetpack

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
ru: Проблемы с подключением к Jetpack.

en: Unique VideoPress ID
ru: Уникальный идентификатор VideoPress

en: All connection tests passed.
ru: Все подключения проверены и работают.

en: User friendly message
ru: Сообщение пользователю

en: The API key used by the service. Empty if none has been set yet
ru: Поле используемого службой ключа API пустое, если ключ не был задан

en: The name of the service in question
ru: Название услуги

en: Displays success if the operation was successfully executed and an error code if it was not
ru: Отображается подтверждение в случае успешного выполнения операции или код ошибки в случае сбоя

en: Sorry, you are not allowed to access Publicize data for this post.
ru: К сожалению, у вас нет доступа к подробностям публикации этой записи.

en: Whether `enable` can be changed for this post/connection
ru: Можно ли изменить параметр "разрешить" для этой публикации/этого подключения

en: Whether Publicize has already finished sharing for this post
ru: Завершена ли публикация записи

en: Whether to share to this connection
ru: Публиковать ли в подключённом сервисе

en: The URL used to connect to the Publicize Service
ru: URL-адрес, используемый для подключения к службе публикации

en: URL for refreshing the Connection to the Publicize Service
ru: URL-адрес для обновления подключения для публикации

en: Message instructing the user to refresh their Connection to the Publicize Service
ru: Сообщение для пользователя с инструкциями по обновлению подключения к функции "Публикация"

en: Can the current user refresh the Publicize Connection?
ru: Может ли текущий пользователь обновлять подключение для публикации?

en: Publicize Connection success or error message
ru: Сообщение об успешной или неудачной попытке подключения для публикации

en: Did the Publicize Connection test pass?
ru: Протестировано ли подключение?

en: Can't connect to Mapbox
ru: Не удается подключиться к Mapbox

en: Invalid Service
ru: Неверно указана услуга

en: API key deleted successfully.
ru: Ключ API успешно удалён.

en: API key updated successfully.
ru: Ключ API успешно обновлён.

en: Invalid API Key
ru: Недопустимый ключ API

en: API key retrieved successfully.
ru: Ключ API получен.

note: translators: %s: get_permission_check() translators: %s: get() translators: %s: update_permission_check() translators: %s: update() translators: %s: get_schema()
en: Method '%s' must be overridden.
ru: Метод "%s" должен быть переопределён.

note: translators: %s: the name of an API response field
en: You are not allowed to access the '%s' field.
ru: Вам не разрешён доступ к полю "%s".

note: translators: %s: get_permission_check() translators: %s: update_permission_check()
en: Method '%s' must return either true or WP_Error.
ru: Метод "%s" должен возвращать либо значение "true", либо WP_Error.

note: translators: %s: object_type translators: %s: field_name
en: Property '%s' must be overridden.
ru: Свойство "%s" должно быть переопределено.

en: Site is under construction and cannot be verified
ru: Этот сайт в разработке и не может быть проверен

en: Creating product has failed.
ru: Создание товара не удалось.

en: Sorry, Publicize is not available on your site right now.
ru: Извините, модуль Публикация сейчас недоступен на вашем сайте.

en: Reason for the extension not being available
ru: Причина недоступности расширения

en: Whether the extension is available
ru: Доступность или недоступность расширения

en: Human readable label for the Publicize Service
ru: Удобный для восприятия ярлык функции "Публикация"

en: Sorry, you are not allowed to access Publicize data on this site.
ru: К сожалению, у вас нет доступа к данным службы "Публикация" на этом сайте.

en: Is this connection available to all users?
ru: Это подключение доступно всем пользователям?

en: Username of the connected account
ru: Имя пользователя подключенной учётной записи

en: Alphanumeric identifier for the Publicize Service
ru: Буквенно-цифровой идентификатор функции "Публикация"

en: Unique identifier for the Publicize Connection
ru: Уникальный идентификатор подключения для публикации

en: Verify with Google
ru: Подтвердить через Google

en: Manually Verify
ru: Подтвердить вручную

en: Google will email about certain events that occur with your site, including indications that your website has been {{a1}}hacked{{/a1}}, or problems {{a2}}crawling or indexing{{/a2}} your site.
ru: Google будет уведомлять по эл.почте о некоторых событиях на вашем сайте, включая проблемы если ваш сайт был {{a1}}взломан{{/a1}}, или проблемы с {{a2}}обходом или индексацией{{/a2}} вашего сайта.

en: or
ru: или

en: Jetpack is ready for the new WordPress editor
ru: Jetpack готов к использованию с новым редактором WordPress

en: Today, we are introducing the first wave of Jetpack-specific blocks built specifically for the new editor experience: Simple Payment button, Form, Map, and Markdown.
ru: Сегодня мы представляем несколько первых блоков для Jetpack, разработанных специально для работы в новом редакторе: простую кнопку оплаты, форму, карту и язык разметки Markdown.

en: Build your Jetpack site with blocks
ru: Создайте сайт с Jetpack из блоков

en: A new editor? Yes! {{a}}Learn more{{/a}}.
ru: Новый редактор? Да! Подробнее{{/a}}.

en: The features you rely on, adapted for the new WordPress editor.
ru: Надёжные функции, оптимизированные для нового редактора WordPress.

en: Take me to the new editor
ru: Перейти в новый редактор

en: New in Jetpack!
ru: Новое в Jetpack!

en: Monitor your site's traffic and performance from the {{a}}Google Search Console{{/a}}.
ru: Следите за трафиком и производительностью сайта из {{a}}Google Search Console{{/a}}.

en: Verifying...
ru: Подтверждение...

en: Your site is verified with Google
ru: Ваш сайт был подтвержден Google

en: Site failed to verify: %(error)s
ru: Ошибка подтверждения сайта: %(error)s

en: {{p}}To create a beautiful site that looks and works exactly how you want it to, Jetpack Professional gives you unlimited access to over 200 premium WordPress themes.{{/p}}{{p}}Jetpack Professional is about more than just finding the perfect design. It's also about total peace of mind knowing that you'll have priority support from our global team of experts should the need arise.{{/p}}
ru: {{p}}Для создания красивого сайта, который смотрится и работает так, как вы этого хотите Jetpack Professional дает вам неограниченный доступ к более чем 200 премиум темам WordPress{{/p}}{{p}}Jetpack Professional  это не только возможность найти идеальное оформление, но и уверенность в том, что если вам потребуется помощь, то вы получите приоритетную поддержку от нашей глобальной команды экспертов.{{/p}}

en: Next, activate Jetpack's recommended features. We've picked the features most useful for maximizing your site's security and performance, like secure authentication, downtime monitoring, image hosting, and lazy loading images. Activate them all with a click, and they'll make sure your site is safe and speedy. {{a}}Learn more about our recommended features.{{/a}}
ru: Далее активируйте рекомендованные функции Jetpack. Мы выбрали наиболее полезные функции для повышения безопасности и производительности вашего сайта, в том числе безопасную аутентификацию, отслеживание сбоев, хостинг изображений и отложенную загрузку изображений. Активируйте их одним нажатием, чтобы ваш сайт всегда работал быстро и без проблем. {{a}}Подробнее о рекомендуемых функциях.{{/a}}

en: Add faster, more advanced searching to your site with Jetpack Professional.
ru: Добавьте быстрый, улучшенный поиск на ваш сайт с Jetpack Professional.

en: We’re now collecting stats and securing your site. Welcome aboard.
ru: Теперь мы собираем статистику и обеспечиваем безопасность вашего сайта. Добро пожаловать!

en: {{a}}Skip, and explore features individually.{{/a}}
ru: {{a}}Пропустить и узнать о функциях по отдельности{{/a}}.

en: This site can't be connected to WordPress.com because it violates our {{a}}Terms of Service{{/a}}.
ru: Ваш сайт нарушает наши {{a}}условия обслуживания{{/a}} и поэтому не может быть подключен к WordPress.com.

en: Create account
ru: Создать учётную запись

en: Jetpack is powering your site, but to access all of its features you’ll need to create an account.
ru: Jetpack поддерживает работу вашего сайта, но чтобы получить доступ ко всем его возможностям, необходимо создать учетную запись.

[ctx: Navigation item. Noun. Links to a list of modules for Jetpack.]
en: Modules
ru: Модули

en: Enable widget visibility controls to display widgets only on particular posts or pages
ru: В разделе управления видимостью виджетов настройте отображение виджетов только для определенных записей и страниц

en: Widget visibility lets you decide which widgets appear on which pages, so you can finely tailor widget content.
ru: Функция видимости виджетов позволяет определить, какие виджеты на каких страницах появятся, чтобы добиться максимального соответствия размещаемого в них содержимого.

en: Make extra widgets available for use on your site including subscription forms and Twitter streams
ru: Получите дополнительные виджеты для размещения на своем сайте, в том числе формы подписки и ленты Twitter

[ctx: Settings header]
en: Widgets
ru: Виджеты

en: Enhance CSS customization panel
ru: Улучшите панель настройки CSS

en: Writing
ru: Написание

en: Compose using shortcodes to embed media from popular sites
ru: Создавайте записи с помощью шорткодов для добавления медиафайлов с популярных сайтов

en: Real-time, automated backups (unlimited storage)
ru: Автоматическое резервное копирование в реальном времени с неограниченным объемом дискового пространства

en: Compose content the way you want to and streamline your publishing experience.
ru: Организуйте содержимое согласно своим пожеланиям и упростите процесс публикации.

en: Add a portfolio item
ru: Добавить элемент портфолио

en: Add a testimonial
ru: Добавить отзыв

en: Verify your site with various services
ru: Выполняйте проверку своего сайта с помощью различных служб

en: Create short and simple links for all posts and pages
ru: Создавайте простые и короткие ссылки на любые записи и страницы

[ctx: Settings header]
en: Shortlinks
ru: Короткие ссылки

en: These settings won't apply to related posts added using the block editor.
ru: Эти настройки не распространяются на связанные записи, добавленные с помощью редактора блоков.

en: Duplicate existing posts, pages, Testimonials, and Portfolios. All the content will be copied including text, featured images, sharing settings, and more.
ru: Клонируйте имеющиеся записи, страницы, отзывы и портфолио. Все содержимое будет скопировано, включая тексты, изображения записи, настройки возможности поделиться и другое.

en: Maximize your site’s visibility in search engines and view traffic stats in real time.
ru: Улучшите позиции своего сайта в поисковых системах и просматривайте статистику посещений в реальном времени.

en: Traffic
ru: Трафик

en: Connect your website to the social media networks you use and share your content across all your social accounts with a single click. When you publish a post, it will appear on all connected accounts.
ru: Подключите ваш сайт к используемым вами социальным сетям и делитесь содержимым используя ваши учетные записи в соцсетях одним нажатием. При публикации записи она появится во всех подключенных учетных записях.

en: Custom ads.txt entries
ru: Пользовательские записи ads.txt

en: Jetpack automatically generates a custom {{link}}ads.txt{{/link}} tailored for your site. If you need to add additional entries for other networks please add them in the space below, one per line.
ru: Jetpack автоматически создает пользовательский {{link}}ads.txt{{/link}} специально для вашего сайта. Если вам требуется добавить записи для других сетей, добавьте их ниже, одна запись на строку.

en: When ads are enabled, Jetpack automatically generates a custom ads.txt tailored for your site.
ru: При включении рекламы Jetpack автоматически создает пользовательский ads.txt специально для вашего сайта.

en: Add Like buttons to your posts and pages
ru: Добавьте кнопки "Нравится" к вашим страницам и записям

en: When visitors enjoy your content, let them show it with a Like.
ru: Дайте возможность посетителям оценить понравившееся содержимое.

en: Create a Jetpack account to use this feature
ru: Для использования этой функции создайте учетную запись Jetpack

en: Share your content on social media and increase audience engagement.
ru: Делитесь публикациями в социальных сетях и повышайте заинтересованность посетителей.

en: Add an extra layer of security to your website by enabling WordPress.com log in and secure authentication. If you have multiple sites with this option enabled, you will be able to log into every one of them with the same credentials.
ru: Повысьте безопасность своего сайта, включив систему контроля входа и надёжной аутентификации WordPress.com. Если включить эту функцию на нескольких сайтах, вы сможете использовать на всех этих сайтах одни и те же учётные данные.

en: Jetpack will continuously monitor your site, and alert you the moment downtime is detected.
ru: Jetpack постоянно отслеживает работу вашего сайта и отправляет уведомления о простоях в момент их возникновения.

en: When a plugin update is released, the best practice is to update that plugin right away. Choose which plugins you'd like to autoupdate so that your site stays secure.
ru: Рекомендуем обновлять плагин сразу после выхода новой версии. Включите автоматическое обновление важных плагинов, чтобы ваш сайт всегда был под надежной защитой.

en: You need to enter your server credentials to finish configuring Backups and Scan.
ru: Вам необходимо ввести учетные данные для сервера, чтобы завершить настройку службы резервного копирования и проверки безопасности.

en: Awaiting credentials
ru: Ожидание ввода учетных данных

en: Backups and Scan are being configured for your site.
ru: Для вашего сайта настраиваются параметры службы резервного копирования и проверки безопасности.

en: Provisioning
ru: Предоставление

en: Action needed
ru: Необходимо действие

en: Setting up
ru: Настройка

[ctx: Settings header]
en: Plugin autoupdates
ru: Автоматическое обновление плагинов

en: Keep your site safe with state-of-the-art security and receive notifications of technical problems.
ru: Новейшая система безопасности гарантирует защиту вашего сайта, а благодаря уведомлениям вы всегда в курсе технических проблем.

en: Error enabling Site accelerator. %(error)s
ru: Ошибка при включении ускорителя сайта. %(error)s

en: Site accelerator is now speeding up your site!
ru: Ускоритель начал работу на вашем сайте!

en: Enabling Site accelerator…
ru: Включение ускорителя сайта...

en: Enable site accelerator
ru: Включить ускоритель сайта

en: Speed up image load times
ru: Ускорьте время загрузки изображений

en: Speed up static file load times
ru: Ускорьте время загрузки статических файлов

en: Load pages faster by allowing Jetpack to optimize your images and serve your images and static files (like CSS and JavaScript) from our global network of servers.
ru: Ускорьте загрузку страниц, разрешив Jetpack оптимизировать изображения и использовать глобальную сеть серверов WordPress для предоставления изображений и статических файлов (например, CSS и JavaScript).

en: Error disabling site accelerator. %(error)s
ru: Ошибка при выключении ускорителя сайта. %(error)s

en: Site accelerator is no longer speeding up your site!
ru: Ускоритель на вашем сайте выключен!

en: Disabling site accelerator…
ru: Выключение ускорителя сайта...

en: Replace WordPress built-in search with Jetpack Search, an advanced search experience
ru: Замените встроенный поиск WordPress улучшенным поиском Jetpack

en: Jetpack Search replaces the built-in search with a fast, scalable, customizable, and highly-relevant search hosted in the WordPress.com cloud. The result: Your users find the content they want, faster.
ru: Поиск Jetpack заменяет встроенный поиск быстрым, масштабируемым, настраиваемым и очень релевантным поиском работающим в облаке WordPress.com. Как результат - ваши пользователи будут находить то что им нужно, быстрее.

en: Load pages faster, optimize images, and speed up your visitors’ experience.
ru: Быстрая загрузка страниц, оптимизация изображений и комфорт посетителей.

en: The built-in WordPress search is great for sites without much content. But as your site grows, searches slow down and return less relevant results.
ru: Встроенный поиск WordPress отлично работает на сайтах с небольшим количеством содержимого, но по мере роста поиск становится медленнее и возвращает менее релевантные результаты.

en: Jetpack Search supports many customizations.
ru: Поиск Jetpack поддерживает множество настроек.

en: Jetpack Business Plan
ru: Тарифный план Jetpack Business

en: Jetpack Premium Plan
ru: Тарифный план Jetpack Premium

en: Jetpack Personal Plan
ru: Тарифный план Jetpack Personal

en: Get started with hassle-free design, stats, and performance tools.
ru: Простые инструменты дизайна, статистики и производительности.

en: Spam filtering and priority support.
ru: Фильтрация спама и приоритетная поддержка.

en: Welcome to Jetpack Free
ru: Представляем бесплатный тарифный план Jetpack

en: Jetpack Free Plan
ru: Бесплатный тарифный план Jetpack

en: Explore Jetpack plans
ru: Просмотр тарифных планов Jetpack

en: Get peace of mind of automated backups and priority support, reach a wider audience by using advanced SEO tools, monetize your site by running ads, and customize your site with any of our 200+ premium themes.
ru: Вам больше не придется ни о чем беспокоиться с автоматическим резервным копированием и приоритетной поддержкой. Вы сможете расширить аудиторию с помощью передовых инструментов SEO, монетизировать сайт благодаря рекламе и настроить его, выбирая из двухсот премиум-тем.

en: Jetpack offers so much more
ru: Jetpack предлагает еще больше возможностей

en: Need help? Search our support site to find out about your site, your account, and how to make the most of WordPress.
ru: Нужна помощь? Изучите наш сайт поддержки, чтобы узнать больше о своем сайте, учетной записи и о том, как извлечь максимальную пользу из WordPress.

en: Support documentation
ru: Справочная документация

en: Chat bubbles representing getting in touch with support
ru: Пузыри чата, символизирующие диалог со службой поддержки

en: Site Activity
ru: Действия на сайте

en: Start publicizing now
ru: Начните публиковать уже сейчас

en: Reach a wider audience by automatically sharing your posts on social media.
ru: Расширьте аудиторию, настроив автоматическую публикацию своих записей в социальных сетях.

en: Increase traffic to your site
ru: Повысьте посещаемость своего сайта

en: Explore free themes
ru: Пользуйтесь бесплатными темами

en: Get unlimited access to hundreds of professional themes, and customize your site exactly how you like it.
ru: Получите неограниченный доступ к сотням профессиональных тем и настройте сайт так, как задумали.

en: A wide variety of themes and tools to customize a site
ru: Широкий выбор тем и инструментов для настройки сайта

en: Set up your site security
ru: Настройте безопасность своего сайта

en: Prevent login attacks, and get instant notifications when there’s an issue with your site.
ru: Предотвращайте атаки методом перебора, мгновенно получайте уведомления о неполадках на сайте.

en: Schedule unlimited tweets, Facebook posts, and other social posts in advance.
ru: Заблаговременное планирование публикации неограниченного числа твитов, записей в Facebook и других социальных сетях.

en: Complement WordPress.com’s stats with Google’s in-depth look at your visitors and traffic patterns.
ru: Дополните статистику WordPress.com с помощью всестороннего анализа Google, раскрывающего тенденции посещаемости вашего сайта.

en: Marketing Automation
ru: Автоматизация маркетинга

en: Browse premium themes
ru: Просмотр премиум-тем

en: Access hundreds of beautifully designed premium themes at no extra cost.
ru: Доступ к сотням великолепных бесплатных премиум-тем.

en: Try a premium theme
ru: Попробуйте премиум-тему

en: Site stats showing an evolution in traffic and engagement
ru: Статистика сайта, отображающая рост посещаемости и пользовательской активности

en: A hand holding a loupe
ru: Рука, держащая лупу

en: A chart showing an healthy increase in earnings
ru: Таблица роста доходов

en: Interface showing a chronological list of changes and updates in a site
ru: Интерфейс с хронологическим списком изменений и обновлений сайта

en: A cloud with multiple types of content floating around it
ru: Облако с различными типами контента вокруг него

en: High-speed, high-definition video hosting with no third-party ads.
ru: Высокоскоростное размещение видео высокого качества без сторонней рекламы.

en: Activate Jetpack Search
ru: Активировать поиск Jetpack

en: Replace the default WordPress search with better results and filtering powered by Elasticsearch.
ru: Замените стандартный поиск WordPress на службу поиска на основе Elasticsearch, которая обеспечивает улучшенные результаты и фильтрацию.

en: Start earning
ru: Начните зарабатывать

en: WordAds lets you earn money by displaying promotional content. Start earning today.
ru: Участвуя в программе WordAds, вы получаете деньги за показ рекламного содержимого на ваших сайтах. Начните зарабатывать прямо сегодня.

en: View your site activity
ru: Посмотреть активность вашего сайта

en: View a chronological list of all the changes and updates to your site in an organized, readable way.
ru: Посмотреть хронологический список всех изменений и обновлений сайта в понятном, удобном для чтения виде.

en: Discussion
ru: Обсуждение

en: We are configuring your site protection.
ru: Мы настраиваем параметры безопасности вашего сайта.

en: A folder holding real comments
ru: Папка с реальными комментариями

en: Make your site faster
ru: Ускорьте работу сайта

en: Load pages faster by serving your images from our global network of servers.
ru: Ускорьте загрузку страниц, размещая свои изображения в нашей сети серверов по всему миру.

en: A fast and performant website
ru: Быстрый и производительный сайт

en: A secure site, locked and protected by Jetpack
ru: Безопасный сайт под защитой Jetpack

en: Spam is automatically blocked from your comments.
ru: В комментариях выполняется автоматическая блокировка спама.

en: Spam Filtering
ru: Фильтрация спама

en: View settings
ru: Показать настройки

en: Create a Jetpack account to view your email followers
ru: Создайте учётную запись Jetpack, чтобы просмотреть список всех подписчиков по эл. почте

en: Open your site to comments and invite subscribers to get alerts about your latest work.
ru: Включите комментирование и позвольте подписчикам получать уведомления о новых публикациях на вашем сайте.

en: Replace the built-in search with a fast, scalable, customizable, and highly-relevant search {{a}}hosted in the WordPress.com cloud{{/a}}.
ru: Замените встроенный поиск быстрым, масштабируемым, настраиваемым и очень релевантным поиском работающим в {{a}}облаке WordPress.com{{/a}}.

en: View your site's backups
ru: Просмотр резервных копий вашего сайта

en: We are backing up your site in real-time.
ru: Выполняется резервное копирование вашего сайта в реальном времени.

en: Enter credentials
ru: Введите учётные данные

en: You need to enter your server's credentials to finish the setup.
ru: Вам необходимо ввести учетные данные для сервера, чтобы завершить настройку.

en: We are configuring your site's backups.
ru: Мы настраиваем параметры резервного копирования вашего сайта.

en: View site activity
ru: Просмотреть действия на вашем сайте

en: Jetpack keeps a complete record of everything that happens on your site, taking the guesswork out of site management, debugging, and repair.
ru: Jetpack сохраняет данные обо всем, что происходит на вашем сайте, на основе которых можно принимать уверенные решения по управлению сайтом, отладке и устранению неполадок.

en: Activate site accelerator tools and watch your page load times and hosting costs drop—we'll optimize your images and serve them from our own powerful global network of servers, and speed up your mobile site to reduce bandwidth usage.
ru: Активируйте инструменты ускорения сайта, чтобы уменьшить скорость загрузки страниц и затраты на хостинг. Мы оптимизируем ваши изображения и будем хранить их на своих мощных серверах, а также оптимизируем мобильную версию вашего сайта, чтобы уменьшить нагрузку на интернет-канал.

en: Manage security settings
ru: Управление настройками безопасности

[ctx: Navigation item.]
en: Performance
ru: Производительность

[ctx: Navigation item.]
en: My Plan
ru: Мой тарифный план

en: Testing Jetpack Connection
ru: Проверка подключения Jetpack

en: There was an error testing Jetpack. Error: %(error)s
ru: При проверке Jetpack произошла ошибка. Ошибка: %(error)s

en: Site is verified
ru: Сайт подтвержден

en: Activate essential WordPress security and performance tools by setting up Jetpack
ru: Активируйте инструменты безопасности и производительности от WordPress, установив Jetpack

en: Activate site accelerator tools and watch your page load times and hosting costs drop – we’ll optimize your images and serve them from our own powerful global network of servers, and speed up your mobile site to reduce bandwidth usage.
ru: Активируйте инструменты ускорения сайта, чтобы уменьшить скорость загрузки страниц и затраты на хостинг. Мы оптимизируем ваши изображения и будем хранить их на своих мощных серверах, а также оптимизируем мобильную версию вашего сайта, чтобы уменьшить нагрузку на интернет-канал.

en: Built-in Performance
ru: Высокая производительность

en: Jetpack protects you against brute force attacks and unauthorized logins. Basic protection is always free, while premium plans add unlimited backups of your whole site, spam protection, malware scanning, and automated fixes.
ru: Jetpack обеспечит защиту от атак методом перебора и несанкционированных входов. Базовая защита предоставляется на бесплатной основе, а премиальные тарифные планы предлагают неограниченное резервное копирование всего сайта, защиту от спама, сканирование угроз и автоматические исправления.

en: Simplify your site security and performance with Jetpack
ru: Безопасность и производительность вашего сайта проще обеспечить с Jetpack

en: You’re almost done. Set up Jetpack to enable powerful security and performance tools for WordPress.
ru: Почти готово. Разрешить Jetpack использовать мощные инструменты безопасности и производительности в WordPress.

en: Jetpack premium services offer even more powerful performance, security, and revenue tools to help you keep your site safe, fast, and help generate income.
ru: Услуги Jetpack Premium включают дополнительные возможности повышения производительности сайта и его безопасности, а также маркетинговые инструменты. Благодаря ним сайт быстрее работает, надежно защищен и приносит доход.

note: Translators: placeholders are links.
en: By clicking the <strong>Set up Jetpack</strong> button, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">share details</a> with WordPress.com.
ru: Нажимая кнопку <strong>Установить Jetpack</strong>, вы принимаете <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Условия предоставления услуг</a> и разрешаете <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">обмен сведениями </a> с WordPress.com.

en: Site connection failed!
ru: Подключение сайта не удалось!

en: Debugging Center
ru: Центр отладки

en: Underline
ru: Подчеркнутый

en: Justify
ru: Выровнять

en: Switch to Classic Editor
ru: Перейти в классический редактор

en: Are Likes enabled?
ru: У вас включены кнопки «Любимое»?

[ctx: Module Description]
en: Provides additional widgets for use on your site.
ru: Дополнительные виджеты для вашего сайта.

en: by Jetpack (installed)
ru: от Jetpack (установлен)

en: This suggestion was made by Jetpack, the security and performance plugin already installed on your site.
ru: Это предложение сделано Jetpack — установленным на сайте плагином для повышения безопасности и производительности.

en: Learn more about these suggestions.
ru: Узнайте больше о таких предложениях.

en: Are sharing buttons enabled?
ru: У вас включены кнопки «Поделиться»?

[ctx: Module Description]
en: Protect your site with daily or real-time backups and automated virus scanning and threat detection.
ru: Защитите ваш сайт с ежедневным (или в режиме реального времени) резервным копированием и автоматической проверкой на вирусы и угрозы.

[ctx: Module Description]
en: Save on hosting storage and bandwidth costs by streaming fast, ad-free video from our global network.
ru: Сократите расходы на хранилище и интернет-канал хостинга — используйте быструю потоковую передачу видео без рекламы из нашей глобальной сети.

en: Enable
ru: Включить

en: Keep your visitors and search engines happy by stopping comment and contact form spam with Akismet.
ru: Akismet поможет бороться со спамом в комментариях и контактных формах. Это избавит поисковые системы от лишней нагрузки, а пользователи будут довольны.

en: Hide this suggestion
ru: Скрыть это предложение

en: Activate Module
ru: Активировать модуль

en: The card could not be dismissed
ru: Нельзя отключить карту

en: The %1$s service has shut down. This sharing button is not displayed to your visitors and should be removed.
ru: Сервис %1$s более не работает. Эта кнопка более не показывается вашим посетителям и должна быть удалена.

en: %1$s has shut down
ru: %1$s более не работает

en: Copy this post.
ru: Скопировать эту запись.

en: Copy
ru: Копировать

en: Select one
ru: Выбрать один

en: Choose one
ru: Выбрать один

en: Choose several
ru: Выбрать несколько

en: Phone
ru: Телефон

en: Activating
ru: Активация

en: You can verify your site using the <a href="%s">"Site verification" tool in Jetpack Settings</a>.
ru: Вы можете проверить ваш сайт <a href="%s">Инструментом проверки сайта в настройках Jetpack</a>.

en: Get started
ru: Начните

[ctx: Module Description]
en: Generates shorter links so you can have more space to write on social media sites.
ru: Более короткие ссылки оставляют вам больше пространства для текста в социальных сетях.

[ctx: Module Description]
en: Shortcodes are WordPress-specific markup that let you add media from popular sites. This feature is no longer necessary as the editor now handles media embeds rather gracefully.
ru: Шорткоды — специальная разметка WordPress, позволяющая добавлять медиафайлы с популярных сайтов. Эта функция больше не нужна благодаря удобному средству внедрения медиафайлов, доступному в редакторе.

[ctx: Module Name]
en: Backups and Scanning
ru: Резервные копии и проверка

[ctx: Module Description]
en: Enhanced search, powered by Elasticsearch, a powerful replacement for WordPress search.
ru: Расширенный поиск Elasticsearch станет отличной заменой поисковой системы WordPress.

[ctx: Module Description]
en: Publicize makes it easy to share your site’s posts on several social media networks automatically when you publish a new post.
ru: Функция "Публикация" позволяет автоматически делиться новыми записями в нескольких социальных сетях.

[ctx: Module Description]
en: Protect yourself from brute force and distributed brute force attacks, which are the most common way for hackers to get into your site.
ru: Защитите свой сайт от атак методом перебора и методом распределенного перебора — самых используемых инструментов взломщиков сайтов.

[ctx: Module Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
ru: Дублируйте и показывайте изображения с помощью бесплатной быстрой сети доставки содержимого для повышения эффективности сайта без дополнительной нагрузки на серверы.

[ctx: Module Name]
en: Image CDN
ru: CDN для изображений

[ctx: Module Description]
en: Jetpack’s Site Accelerator loads your site faster by optimizing your images and serving your images and static files from our global network of servers.
ru: Ускоритель сайтов Jetpack оптимизирует изображения и доставляет их и статические файлы с серверов нашей глобальной сети.

[ctx: Module Description]
en: Jetpack’s downtime monitoring will continuously watch your site, and alert you the moment that downtime is detected.
ru: Функция отслеживания простоев Jetpack непрерывно мониторит ваш сайт и мгновенно сообщает о сбое.

[ctx: Module Description]
en: Use the LaTeX markup language to write mathematical equations and formulas.
ru: Используйте язык разметки LaTeX для написания математических уравнений и формул.

[ctx: Module Description]
en: Adds options for CSS preprocessor use, disabling the theme's CSS, or custom image width.
ru: Дополнительные опции использования средств предварительной обработки CSS, настройки пользовательской ширины изображений и отключения CSS-таблиц темы.

[ctx: Module Description]
en: Speed up your site and create a smoother viewing experience by loading images as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
ru: Благодаря загрузке изображений не одновременно, а по мере пролистывания страницы сайт работает быстрее, и им приятнее пользоваться.

[ctx: Module Description]
en: Add a customizable contact form to any post or page using the Jetpack Form Block.
ru: Добавляйте настраиваемую контактную форму в любые записи и на страницы с помощью блока "Форма" в Jetpack.

[ctx: Module Name]
en: Copy Post
ru: Копирование записей

en: Create a new post based on an existing post.
ru: Создайте новую запись на основе имеющейся.

[ctx: Module Description]
en: Copy an existing post's content into a new draft post
ru: Копирование содержимого имеющейся записи в черновик новой.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Copy an existing post's content into a new draft post
ru: Копирование содержимого имеющейся записи в черновик новой записи.

en: Our asset CDN is a site acceleration service.
    		That means that we host static assets like JavaScript and CSS shipped with WordPress Core and Jetpack from our servers, alleviating the load on your server.
ru: Наша CDN статических ресурсов ускоряет сайт.
    		Это значит, что мы отдаем статические ресурсы типа JavaScript и CSS входящие в ядро WordPress и Jetpack с наших серверов, снижая нагрузку на ваш сервер.

en: Speed up and improve the reliability of your site using the latest in web technology.
ru: Ускорение и повышение надежности вашего сайта с помощью новейших веб-технологий.

en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
ru: Повысьте интерес посетителей, добавив кнопку "Нравится" к комментариям.

en: Enhanced search, powered by Elasticsearch, a powerful replacement for WordPress search.
ru: Расширенный поиск Elasticsearch станет отличной заменой поисковой системы WordPress.

en: Quickly access your Stats, Notifications, Posts and more on WordPress.com.
    		The Toolbar is displayed for any user on the site that is connected to WordPress.com.
ru: Быстрый доступ к статистике, уведомлениям, записям и многому другому на WordPress.com. Панель инструментов отображается у всех пользователей сайтов, подключённых к WordPress.com.

en: Powered by WordPress.com
ru: Сайт работает на WordPress.com

en: Your contribution
ru: Ваш взнос

en: Memberships plans
ru: Тарифные планы

[ctx: 10 posts published by John on May 30, 2012]
en: %1$s post published by %2$l on %3$s | %1$s posts published by %2$l on %3$s
ru[0]: %3$s %2$l опубликовал(а) %1$s запись
ru[1]: %3$s %2$l опубликовал(а) %1$s записи
ru[2]: %3$s %2$l опубликовал(а) %1$s записей

[ctx: 10 posts publishes by John during May 2012]
en: %1$s post published by %2$l during %3$s | %1$s posts published by %2$l during %3$s
ru[0]: В %3$s %2$l опубликовал(а) %1$s запись
ru[1]: В %3$s %2$l опубликовал(а) %1$s записи
ru[2]: В %3$s%2$l опубликовал(а) %1$s записей

[ctx: 10 posts published by John in the year 2012]
en: %1$s post published by %2$l in the year %3$s | %1$s posts published by %2$l in the year %3$s
ru[0]: В %3$s г. %2$l опубликовал(а) %1$s запись
ru[1]: В %3$s г. %2$l опубликовал(а) %1$s записи
ru[2]: В %3$s г. %2$l опубликовал(а) %1$s записей

en: Show total number of followers? (%s follower) | Show total number of followers? (%s followers)
ru[0]: Показать общее количество подписчиков? %s подписчик)
ru[1]: Показать общее количество подписчиков? %s подписчик)
ru[2]: Показать общее количество подписчиков? %s подписчик)

en: Follow Button Text:
ru: Текст кнопки «Подписаться»

en: Optional text to display to non-WordPress.com users:
ru: Произвольный текст, отображаемый для пользователей, которые не выполнили вход на WordPress.com:

en: Optional text to display to logged in WordPress.com users:
ru: Дополнительный текст, отображаемый зарегистрированным пользователям WordPress.com:

en: Widget title for followers:
ru: Название виджета для подписчиков:

en: Widget title for non-followers:
ru: Название виджета для неподписанных пользователей:

en: Click to follow this blog and receive notifications of new posts by email.
ru: Нажмите, чтобы получать по электронной почте уведомления о новых записях.

en: Follow
ru: Подписаться

en: Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.
ru: Укажите свой адрес электронной почты, чтобы получать уведомления о новых записях.

en: You are following this blog
ru: Вы подписаны на этот блог

en: Follow Blog via Email
ru: Подписка на блог по электронной почте

note: translators: %s: number of folks following the blog
en: Join %s other follower | Join %s other followers
ru[0]: Присоединиться к ещё %s подписчику
ru[1]: Присоединиться к ещё %s подписчикам
ru[2]: Присоединиться к ещё %s подписчикам

en: You are following this blog (<a href="%s">manage</a>).
ru: Вы подписаны на этот блог (<a href="%s">изменить</a>).

en: Congrats, you&rsquo;re subscribed! You&rsquo;ll get an email with the details of your subscription and an unsubscribe link.
ru: Поздравляем, подписка оформлена! Вам будет отправлено сообщение электронной почты со сведениями о вашей подписке и ссылкой для её отмены.

en: You are following this blog, along with %s other amazing person (<a href="%s">manage</a>). | You are following this blog, along with %s other amazing people (<a href="%s">manage</a>).
ru[0]: Помимо вас на этот блог подписан ещё %s замечательный человек (<a href="%s">изменить</a>).
ru[1]: Помимо вас на этот блог подписано ещё несколько замечательных людей: %s (<a href="%s">изменить</a>).
ru[2]: Помимо вас на этот блог подписано ещё несколько замечательных людей: %s (<a href="%s">изменить</a>).

en: You have a pending subscription already; we just sent you another email. Click the link or <a href="http://en.support.wordpress.com/contact/">contact us</a> if you don&rsquo;t receive it.
ru: У вас уже есть подписка, ожидающая подтверждения; мы только что отправили вам письмо с уведомлением. Щёлкните присланную ссылку или <a href="http://en.support.wordpress.com/contact/">свяжитесь с нами</a>, если письмо не придёт.

en: You&rsquo;re already subscribed to this site.
ru: Вы уже подписаны на этот сайт.

en: Because there are many pending subscriptions for this email address, we have blocked the subscription. Please <a href="%s">activate or delete</a> pending subscriptions before attempting to subscribe.
ru: Подписка заблокирована, поскольку за данным электронным адресом числится множество подписок, ожидающих подтверждения. Перед оформлением новой подписки <a href="%s">активируйте или удалите</a> все подписки, ожидающие подтверждения.

en: You already have several pending email subscriptions. Approve or delete a few through your <a href="https://subscribe.wordpress.com/">Subscription Manager</a> before attempting to subscribe to more blogs.
ru: У вас уже есть несколько нерассмотренных подписок по электронной почте. Чтобы подписаться на другие блоги, необходимо утвердить или удалить несколько подписок. Используйте для этого <a href="https://subscribe.wordpress.com/">Менеджер подписок</a>.

en: Subscriptions have been blocked for this email address.
ru: Оформление подписок с помощью данного электронного адреса заблокировано.

en: Thanks for subscribing! You&rsquo;ll get an email with a link to confirm your subscription. If you don&rsquo;t get it, please <a href="http://en.support.wordpress.com/contact/">contact us</a>.
ru: Благодарим за подписку! Вам будет отправлено сообщение электронной почты со ссылкой для подтверждения подписки. Если письмо не придёт, <a href="http://en.support.wordpress.com/contact/">свяжитесь с нами</a>.

en: Go to Sharing settings
ru: Перейти в настройки публикации

note: translators: %s is the name of a Pubilicize service like "LinkedIn"
en: Your %s connection needs to be reauthenticated to continue working – head to Sharing to take care of it.
ru: Необходимо заново пройти проверку подлинности, чтобы восстановить подключение к %s. Для этого перейдите на страницу публикации.

en: We've made some updates to Publicize. Please visit the <a href='%s' class='jptracks' data-jptracks-name='legacy_publicize_settings'>WordPress.com sharing page</a> to manage your publicize connections or use the button below.
ru: Мы внесли несколько изменений в функцию "Публикация". Перейдите на <a href='%s' class='jptracks' data-jptracks-name='legacy_publicize_settings'>страницу публикации WordPress.com</a> для настройки подключений или нажмите кнопку ниже.

en: Publicize Settings
ru: Настройки публикации

en: Your LinkedIn connection needs to be reauthenticated to continue working – head to Sharing to take care of it.
ru: Необходимо заново пройти проверку подлинности, чтобы восстановить подключение к LinkedIn. Для этого перейдите на страницу публикации.

en: Connect social media services to automatically share new posts.
ru: Подключите службы социальных сетей, чтобы автоматически делиться новыми записями.

en: The message to use instead of the title when sharing to Publicize Services
ru: Сообщение, отображаемое вместо заголовка при использовании функции "Публикация".

en: Please select a Facebook Page to publish updates.
ru: Выберите страницу Facebook для публикации обновлений.

en: Interested in learning more about how Secure Sign On keeps your site safer?
ru: Интересно узнать, как безопасный вход повышает защиту вашего сайта?

en: You've successfully signed in with WordPress.com Secure Sign On!
ru: Вы выполнили безопасный вход на WordPress.com!

en: Simple payments; price.
ru: Простые платежи; цена.

en: Simple payments; currency code.
ru: Простые платежи; код валюты.

en: Simple payments; text with "Buy" or other CTA
ru: Простые платежи; текст "купить" или аналогичный

en: Simple payments; allow multiple items
ru: Простые платежи; разрешить покупку нескольких предметов

en: Simple payments; status.
ru: Простые платежи; состояние.

en: Simple payments button; paypal email.
ru: Простые платежи; эл.почта paypal.

en: Secure Sign On
ru: Безопасный вход

en: No sitemap found. Please try again later.
ru: Карта сайта не найдена. Попробуйте еще раз позже.

note: translators: %s is a human_time_diff until next sitemap generation.
en: No sitemap found. The system will try to build it again in %s.
ru: Карта сайта не найдена. Попытка перестроить её произойдет через %s.

en: Jetpack can not load necessary XML manipulation libraries. Please ask your hosting provider to refer to our server requirements at https://jetpack.com/support/server-requirements/ .
ru: Jetpack не может загрузить нужные библиотеки для работы с XML. Спросите вашу поддержку хостинга посмотреть требования к серверу на https://jetpack.com/support/server-requirements/ .

en: There was an issue retrieving stats. Please try again later.
ru: Не удалось получить статистику. Повторите попытку позже.

en: Jetpack Search not supported in Development Mode
ru: Поиск Jetpack не поддерживается в режиме разработки

en: RSS -
ru: RSS:

en: Invalid price
ru: Неверная цена

en: The Email Subscribe shortcode is now available as a block in the Block editor.
ru: Шорткод подписки по электронной почте доступен в редакторе блоков в виде отдельного блока.

en: The Google Video embed service is not available anymore, it has been replaced by YouTube.
ru: Служба встройки Google Видео больше не доступна, она заменена YouTube.

en: The Digg API was shut down in 2014.
ru: API-интерфейс Digg недоступен с 2014 г.

en: The Gist ID you provided is not valid. Please try a different one.
ru: Вы предоставили недействительный идентификатор Gist. Попробуйте другой идентификатор.

en: Please specify a Gist URL or ID.
ru: Укажите URL-адрес или идентификатор Gist.

en: Take Our Poll
ru: Примите участие в опросе

en: Lytro has been shut down since March 2019.
ru: Lytro прекратил работу в марте 2019 года.

en: The following settings will impact all related posts on your site, except for those you created via the block editor:
ru: Следующие настройки затронут все связанные публикации на сайте, за исключением созданных в редакторе блоков:

en: Disabled automatic updates on %d plugin. | Disabled automatic updates on %d plugins.
ru[0]: Автоматические обновления в %d плагине отключены.
ru[1]: Автоматические обновления в %d плагинах отключены.
ru[2]: Автоматические обновления в %d плагинах отключены.

en: Enabled automatic updates on %d plugin. | Enabled automatic updates on %d plugins.
ru[0]: Автоматические обновления в %d плагине включены.
ru[1]: Автоматические обновления в %d плагинах включены.
ru[2]: Автоматические обновления в %d плагинах включены.

en: Disable Automatic Updates
ru: Отключить автоматические обновления

en: Enable Automatic Updates
ru: Включить автоматические обновления

en: Plugin Settings
ru: Настройки плагина

note: translators: %s is a URL
en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
ru: Ваш сайт использует двойную кодировку в запросах на переадресацию с http на https. Это не позволяет Jetpack проверить подлинность вашего подключения. Посетите <a href="%s">страницу поддержки</a>, чтобы узнать о решении этой проблемы.

en: Instagram Video
ru: Видео из Instagram

en: Instagram Photo
ru: Фото из Instagram

note: translators: Placeholder is a Jetpack logo.
en: Stats <span>by %s</span>
ru: Статистика, <span>предоставленная %s</span>

en: View all stats
ru: Вся статистика

en: Jetpack is not in Development Mode.
ru: Jetpack не находится в режиме разработки.

en: The JETPACK_DEV_DEBUG constant is defined in wp-config.php or elsewhere.
ru: Постоянное значение JETPACK_DEV_DEBUG указано в файле wp-config.php или другом месте.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>:
ru: В <a href="%s" target="_blank">режиме разработки</a>:

en: The jetpack_development_mode filter is set to true.
ru: Включена фильтрация по параметру "jetpack_development_mode".

en: The site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
ru: В URL-адресе сайта отсутствует точка (например, http://localhost).

en: Invalid parameters.
ru: Недопустимые параметры.

en: Your plan doesn't include Simple Payments. <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Learn more and upgrade</a>.
ru: В ваш тарифный план не включена функция "Платежи без хлопот". <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Дополнительная информация и платные услуги</a>.

en: Update Your Sharing Settings
ru: Обновите настройки кнопок "Поделиться" и публикации в социальных сетях

en: <a class="button" href="%s" target="%s">Create a Facebook page</a> to get started.
ru: Чтобы начать, <a class="button" href="%s" target="%s">создайте страницу на Facebook</a>.

en: Facebook supports Publicize connections to Facebook Pages, but not to Facebook Profiles. <a href="%s">Learn More about Publicize for Facebook</a>
ru: Facebook поддерживает подключение функции «Публикация» к страницам Facebook, но не позволяет подключаться к профилям Facebook. <a href="%s">Дополнительная информация о функции «Публикация» для Facebook</a>

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
ru: Продолжить? Изменение этой опции может привести к сбою подключения Jetpack. Напечатайте "yes", чтобы продолжить.

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
ru: Продолжить? Это действие нельзя отменить. Напечатайте "yes", чтобы продолжить:

en: As of July 27, 2018, the Twitter Timeline widget will no longer display tweets based on searches or hashtags. To display a simple list of tweets instead, change the Widget ID to a Twitter username.
ru: С 27 июля 2018 г. в виджете хронологии Twitter больше не будут показываться твиты, подобранные в соответствии с историей поиска или хэштегами. Чтобы отображался обычный список твитов, укажите в качестве идентификатора виджета имя пользователя в Twitter.

en: Are you sure you want to delete this item? It will be disabled and removed from all locations where it currently appears.
ru: Вы точно хотите удалить этот объект? Он будет отключен и удален из всех мест, где он сейчас отображается.

en: People need to know what they're paying for! Please add a brief title.
ru: Люди должны знать за что платят! Добавьте короткое название.

en: Everything comes with a price tag these days. Please add a your product price.
ru: Такие времена, что за все нужно платить. Добавьте цену товара.

en: We want to make sure payments reach you, so please add an email address.
ru: Если вы хотите получать платежи - добавьте адрес email.

en: (Only administrators will see this message.)
ru: (Это сообщение может видеть только администратор.)

en: The Twitter Timeline widget can't display tweets based on searches or hashtags. To display a simple list of tweets instead, change the Widget ID to a Twitter username. Otherwise, delete this widget.
ru: Виджет хронологии Twitter не отображает твиты на основе поисковых запросов и хэштегов. Чтобы отображался обычный список твитов, укажите в качестве идентификатора виджета имя пользователя в Twitter. В противном случае удалите виджет.

en: Looks like you don't have any products. You can create one using the Add New button below.
ru: Похоже, у вас пока нет товаров. Создайте их нажав на кнопку "Добавить новый" ниже.

en: Edit Selected
ru: Редактировать выбранное

en: What is this payment for?
ru: Для чего эта оплата?

en: For example: event tickets, charitable donations, training courses, coaching fees, etc.
ru: Пример: билеты на мероприятия,пожертвования, образовательные курсы и.т.д.

en: Product image
ru: Изображение товара

en: Select an image
ru: Выберите изображение

en: Remove image
ru: Удалить изображение

en: Allow people to buy more than one item at a time.
ru: Разрешить покупку более одного предмета одновременно.

en: Delete Product
ru: Удалить товар

note: Translators: placeholder is a link to the customizer.
en: This widget adds a payment button of your choice to your sidebar. To create or edit the payment buttons themselves, <a href="%s">use the Customizer</a>.
ru: Этот виджет добавляет кнопку оплаты на боковую панель. Для создания или редактирования кнопок оплаты используйте <a href="%s">Интерфейс настройки</a>.

en: Simple Payments
ru: Простые платежи

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
ru: Для доступа к сайту требуется двухфакторная авторизация. Зайдите в <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Настройки безопасности</a> для настройки <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Двухфакторной авторизации</a> вашей учетной записи.

en: Widget Title
ru: Заголовок виджета

en: Top
ru: Верх

en: Bottom
ru: Низ

en: Position
ru: Позиция

[ctx: Navigation item]
en: Debug
ru: Отладка

en: Test your site's compatibility with Jetpack.
ru: Проверьте совместимость вашего сайта с Jetpack.

[ctx: Navigation item]
en: Privacy
ru: Конфиденциальность

[ctx: Navigation item]
en: Terms
ru: Условия использования

en: Select a Simple Payments Button:
ru: Выберите кнопку простой оплаты:

en: Add a Simple Payments Button as a Widget.
ru: Добавить кнопку простого платежа как виджет.

note: Translators: placeholders are a link to Paypal website and a target attribute.
en: This is where PayPal will send your money. To claim a payment, you'll need a <a href="%1$s" %2$s>PayPal account</a> connected to a bank account.
ru: Это то, куда PayPal будет посылать ваши деньги. Для получение оплаты вам потребуется<a href="%1$s" %2$s>учетная запись PayPal</a>, привязанная к банковскому счету.

en: This is an XML News Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ru: Это XML карта сайта для новостей, созданная <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> для поисковых систем типа <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> или <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Video Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ru: Это XML карта сайта для видео, созданная <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> для поисковых систем типа <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> или <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Image Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ru: Это XML карта сайта для изображений, созданная <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> для поисковых систем типа <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> или <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Sitemap Index generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ru: Это индекс XML карты сайта, созданный <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> для поисковых систем типа <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> или <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ru: Это XML карта сайта, созданная <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> для поисковых систем типа <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> или <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">sitemaps.org</a>
ru: Вы можете узнать про XML карты сайта на <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">sitemaps.org</a>

en: Generated by <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack for WordPress</a>
ru: Создано <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack для WordPress</a>

[ctx: noun: a quantity of goods or items purchased or sold]
en: Order
ru: Заказ

en: The WordAds module is not active
ru: WordAds модуль неактивен

note: translators: %1$s is replaced with an input field for numbers.
en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">More info</a>.)
ru: Ограничить ширину полных изображений в %1$s пикселей.  (<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Узнать больше</a>.)

en: Show a thumbnail image where available.
ru: Показывать изображение миниатюры, если доступно

en: Unexpected hostname
ru: Неверное имя хоста

note: translators: Variables are the enclosing link to the settings page
en: This option has moved. You can now manage it %1$shere%2$s.
ru: Эта опция перемещена. Вы можете настроить её %1$sздесь%2$s.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lazy-loading images improve your site's speed and create a smoother viewing experience. Images will load as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
ru: Ленивая загрузка изображений улучшает скорость вашего сайта и впечатления посетителей от его просмотра. Изображения будут загружаться при прокрутке страницы посетителем, вместо того, чтобы загружаться сразу.

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
ru: Показывать метаданные фотографий (<a href="https://ru.wikipedia.org/wiki/EXIF" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) в карусели, если они есть.

en: Security & Backups
ru: Безопасность и резервирование данных

[ctx: a link that closes the modal window that offers to connect Jetpack]
en: Not now, thank you.
ru: не сейчас

en: {{p}}To create a beautiful site that looks and works exactly how you want it to, Jetpack Professional gives you unlimited access to over 200 premium WordPress themes.{{/p}}{{p}}Jetpack Professional is about more than just finding the perfect design. It's also about total peace of mind: real-time backups, automatic malware scanning, and priority support from our global team of experts guarantee that your site will always be safe and secure.{{/p}}
ru: {{p}}Чтобы создать отличный сайт, который будет выглядеть и работать так, как вы задумали, используйте неограниченный доступ к более чем 200 премиум-темам Jetpack Professional. {{/p}}{{p}}Jetpack Professional — это больше, чем поиск идеального шаблона. Это спокойствие и уверенность: ваш сайт всегда будет в безопасности благодаря резервному копированию в реальном времени, автоматическому поиску вредоносного ПО и приоритетной поддержке нашей команды специалистов.{{/p}}

en: New owner is not admin
ru: Новый владелец - не админ

en: New owner is same as current user
ru: Новый владелец совпадает с текущим пользователем

en: New owner is not connected
ru: Новый владелец не подключен

en: Could not confirm new owner.
ru: Невозможно подтвердить нового владельца.

en: Jetpack connection is broken.
ru: Подключение Jetpack не работает.

en: A connection ID must be passed in order to disconnect.
ru: требуется указать ID подключения для отключения.

note: translators: %d is a numeric ID. Example: 1234.
en: Publicize connection %d could not be disconnected.
ru: Невозможно отменить подключение %d для публикации.

note: translators: %d is a numeric ID. Example: 1234.
en: Publicize connection %d has been disconnected.
ru: Подключение %d для публикации отменено.

note: translators: %s is a lowercase string for a social network.
en: All publicize connections to %s were successfully disconnected.
ru: Все подключения для публикации в %s отменены.

en: All publicize connections were successfully disconnected.
ru: Все подключения для публикации отменены.

note: translators: %1$d is a numeric ID and %2$s is a lowercase string for a social network.
en: Publicize connection %d could not be disconnected
ru: Невозможно отменить подключение %d для публикации

note: translators: %s is a lowercase string for a social network.
en: Disconnecting all connections to %s.
ru: Отмена всех подключений для публикации в %s.

note: translators: %s is a lowercase string for a social network.
en: You're about to delete all publicize connections to %s.
ru: Вы собираетесь удалить все подключения для публикации в %s.

en: You're about to delete all publicize connections.
ru: Вы собираетесь удалить все подключения для публикации.

en: Enable Lazy Loading for images
ru: Включить ленивую загрузку изображений

en: Privacy information
ru: Информация о конфиденциальности

en:  Premium Themes
ru: Премиум темы

en: Introducing Premium Themes
ru: Представляем премиум темы

en: Lazy-loading images will improve your site’s speed and create a smoother viewing experience. Images will load as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
ru: Ленивая загрузка изображений улучшает скорость вашего сайта и ощущения от его просмотра. Изображения будут загружаться при прокрутке страницы, вместо того, чтобы загрузиться всем сразу.

en: Performance & speed
ru: Производительность и скорость

en: Enable high-speed, ad-free video player
ru: Включить быстрый видео-плеер без рекламы

en: Make the content you publish more engaging with high-resolution video. With Jetpack Video you can customize your media player and deliver high-speed, ad-free, and unbranded videos to your visitors. Videos are hosted on our WordPress.com servers and do not subtract space from your hosting plan!
ru: Сделайте публикуемое вами содержимое более захватывающим с видео высокого разрешения. С Jetpack Video вы можете настраивать ваш видео проигрыватель и отдавать видео без рекламы, водяных знаков на высокой скорости вашим посетителям. Видеофайлы хранятся на серверах WordPress.com и не занимают место на вашем хостинге!

en: Video
ru: Видео

en: Carousel color scheme
ru: Цветовая схема карусели

en: Display images in a full-screen carousel gallery
ru: Показывать изображения в полноэкраной галерее-карусели

en: Show photo Exif metadata in carousel (when available)
ru: Показывать EXIF метаданные фотографий в карусели (если доступно)

en: Exif data shows viewers additional technical details of a photo, like its focal length, aperture, and ISO.
ru: EXIF данные показывают дополнительные технические детали о фото, например фокусное расстояние, апертуру и ISO.

en: Create full-screen carousel slideshows for the images in your posts and pages. Carousel galleries are mobile-friendly and encourage site visitors to interact with your photos.
ru: Создавайте полноэкранные слайд-шоу на страницах сайта и в записях. Галереи изображений в виде карусели совместимы с мобильными устройствами и побуждают посетителей сайта просматривать ваши фотографии.

en: The WordPress.com toolbar replaces the default WordPress admin toolbar and streamlines your WordPress experience. It offers one-click access to manage all your sites, update your WordPress.com profile, view notifications, and catch up on the sites you follow in the Reader.
ru: Панель инструментов WordPress.com заменяет панель инструментов администратора WordPress и делает работу с веб-сайтами WordPress намного удобнее. Она позволяет легко управлять всеми сайтами, обновлять профиль WordPress.com, просматривать уведомления и узнавать новости сайтов, на которые вы подписаны в Чтиве.

en: Portfolios shortcode: [portfolio]
ru: Шорткод для портфолио: [portfolio]

en: Use {{portfolioLink}}portfolios{{/portfolioLink}} on your site to showcase your best work. If your theme doesn’t support Jetpack Portfolios, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
ru: Используйте функцию {{portfolioLink}}портфолио{{/portfolioLink}}, чтобы демонстрировать свои работы. Если ваша тема не поддерживает портфолио Jetpack, вы можете воспользоваться простым кодом для размещения их на своём сайте.

en: Testimonials shortcode: [testimonials]
ru: Шорткод для благодарностей: [testimonials]

en: Add {{testimonialLink}}testimonials{{/testimonialLink}} to your website to attract new customers. If your theme doesn’t support Jetpack Testimonials, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
ru: Добавляйте на сайт {{testimonialLink}}отзывы{{/testimonialLink}}, чтобы привлекать новых клиентов. Если ваша тема не поддерживает отзывы Jetpack, вы можете воспользоваться простым кодом для размещения их на своём сайте.

en: Good news: Jetpack is sending your sitemap automatically to all major search engines for indexing.
ru: Хорошие новости: Jetpack автоматически посылает вашу карту сайта на все значимые поисковые системы для индексации.

en: Sitemaps are files that search engines like Google or Bing use to index your website. They can help improve your ranking in search results. When you enable this feature, Jetpack will create sitemaps for you and update them automatically when the content on your site changes.
ru: Карты сайта - файлы, используемые поисковыми системами типа Google или Яндекс для индексирования вашего сайта. Они могут улучшить ранжировку вашего сайта в результатах поиска. При включении этой возможности, Jetpack будет создавать карты сайта и обновлять их автоматически при изменении содержимого сайта.

en: Search engines can't access your site at the moment. If you'd like to make your site accessible, check your {{a}}Reading settings{{/a}} and switch "Search Engine Visibility" on.
ru: В настоящий момент у поисковых систем нет доступа к вашему сайту. Если вы хотите предоставить им доступ, зайдите в {{a}}Настройки чтения{{/a}} и включите опцию «Видимость для поисковых систем».

en: Configure related posts in the Customizer
ru: Настройте связанные записи в интерфейсе настройки

en: View security scan details
ru: Посмотреть подробности сканирования безопасности

en: Highlight related content with a heading
ru: Выделите связанное содержимое заголовком

en: Show a thumbnail image where available
ru: Показывать изображение миниатюры, если доступно

en: Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use. 
    To find out more, including how to control cookies, see here:
ru: Политика конфиденциальности и использования файлов сookie: Этот сайт использует файлы cookie. Продолжая пользоваться этим сайтом, вы соглашаетесь с их использованием. 
    Дополнительную информацию, в том числе об управлении файлами cookie, можно найти здесь:

en: Cookie Policy
ru: Политика использования файлов cookie

en: Display a banner for EU Cookie Law and GDPR compliance.
ru: Отображать баннер для соответствия закону ЕС об использовании файлов cookie и Общим положениям о защите данных (GDPR).

en: Cookies & Consents Banner
ru: Баннер об использовании файлов cookie и согласии на обработку данных

[ctx: action]
en: Consent expires after
ru: Срок действия согласия истекает

en: Visitors must provide consent by clicking the dismiss button when Jetpack Ads is turned on.
ru: Пользователи должны дать согласие, нажав кнопку "Игнорировать" при включённом плагине Jetpack Ads.

[ctx: action]
en: Capture consent & hide the banner
ru: Зафиксировать согласие и скрыть баннер

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: For GDPR compliance, please make sure your policy contains <a href="%s" target="_blank">privacy information relating to Jetpack Ads</a>.
ru: Убедитесь что, в соответствии с GDPR, в правилах вашего сайта содержатся <a href="%s" target="_blank">сведения о конфиденциальности в отношении Jetpack Ads</a>.

en: The default policy URL only covers cookies set by Jetpack. If you’re running other plugins, custom cookies, or third-party tracking technologies, you should create and link to your own cookie statement.
ru: В доступной по ссылке политике конфиденциальности по умолчанию оговаривается только использование файлов cookie, сохраняемых Jetpack. Если вы используете другие плагины, пользовательские файлы cookie или сторонние технологии отслеживания действий пользователей, вам следует создать собственное заявление об использовании файлов cookie и добавить ссылку на него.

en: Caution:
ru: Внимание:

en: Custom URL:
ru: Произвольный URL-адрес:

en: Privacy Policy Link
ru: Ссылка на Политику конфиденциальности

note: translators: %d: Post ID.
en: Feedback ID %d could not be removed at this time.
ru: Не удалось удалить отзыв с идентификатором %d.

note: translators: %1$s is an endpoint route (ex. /sites/123456), %2$d is an HTTP status code.
en: Request to %1$s returned a non-200 response code: %2$d.
ru: На запрос к %1$s получен код ответа, отличный от "200": %2$d.

note: translators: %1$s is an endpoint route (ex. /sites/123456), %2$d is an error code, %3$s is an error message.
en: Request to %1$s returned an error: (%2$d) %3$s.
ru: Запрос к %1$s завершился ошибкой: (%2$d) %3$s.

en: For more information on how specific Jetpack features use data and track activity, please refer to our {{privacyCenterLink}}Privacy Center{{/privacyCenterLink}}.
ru: Чтобы получить дополнительную информацию о том, как конкретные инструменты Jetpack используют данные и отслеживают активность пользователей, перейдите в {{privacyCenterLink}}Центр конфиденциальности{{/privacyCenterLink}}.

en: We use other tracking tools, including some from third parties. {{cookiePolicyLink}}Read about these{{/cookiePolicyLink}} and how to control them.
ru: Мы используем и другие средства сбора информации, в том числе средства сторонних разработчиков. {{cookiePolicyLink}}Здесь можно больше узнать о них{{/cookiePolicyLink}} и об управлении ими.

en: This information helps us improve our products, make marketing to you more relevant, personalize your WordPress.com experience, and more as detailed in our {{pp}}privacy policy{{/pp}}.
ru: Эти сведения помогают нам улучшать продукты, предлагать более полезную рекламу, настраивать WordPress.com согласно вашим предпочтениям и не только. Дополнительную информацию см. в нашей {{pp}}политике конфиденциальности{{/pp}}.

en: Share information with our analytics tool about your use of services while logged in to your WordPress.com account. {{cookiePolicyLink}}Learn more{{/cookiePolicyLink}}.
ru: Позвольте нашей аналитической программе собрать информацию о том, как вы используете наши услуги после входа в учётную запись WordPress.com. {{cookiePolicyLink}}Подробнее{{/cookiePolicyLink}}.

en: Social Media Icons (Deprecated)
ru: Значки социальных сетей (устаревшие)

en: RSS Feed
ru: RSS-лента

en: Account URL
ru: URL учетной записи

en: Open link in a new tab
ru: Открывать ссылку на новой вкладке

en: View available icons
ru: Посмотреть доступные значки

en: Add an icon
ru: Добавить значок

en: Size:
ru: Размер:

en: Follow Us
ru: Подписаться на нас

en: Social Icons
ru: Значки социальных сетей

en: Add social-media icons to your site.
ru: Добавить значки социальных сетей на ваш сайт.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
ru: Вы уже подписаны на этот сайт. Пожалуйста, проверьте входящие вашей почты. <br /> Вы можете управлять настройками на <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

note: translators: Message shown after a post is published
en: Post published and sending emails to subscribers.
ru: Запись опубликована, подписчикам будут отправлены уведомления.

en: Click to share on Skype
ru: Нажмите, чтобы поделиться в Skype

note: translators: %1$s is a comma-separated list of services and accounts. Ex. Facebook (@jetpack), Twitter (@jetpack)
en: Project published and sharing project on %1$s.
ru: Проект опубликован, записи о проекте появятся в %1$s.

note: translators: %1$s is a comma-separated list of services and accounts. Ex. Facebook (@jetpack), Twitter (@jetpack)
en: Post published, sending emails to subscribers and sharing post on %1$s.
ru: Запись опубликована, подписчикам будут отправлены уведомления. Эта запись появится в %1$s.

note: translators: %1$s is a comma-separated list of services and accounts. Ex. Facebook (@jetpack), Twitter (@jetpack)
en: Post published and sharing on %1$s.
ru: Запись опубликована и будет размещена в %1$s.

note: translators: Service name is %1$s, and account name is %2$s.
en: %1$s (%2$s)
ru: %1$s (%2$s)

en: View project
ru: Посмотреть проект

en: View post
ru: Посмотреть запись

note: translators: %s is the name of a custom post type
en: More %s
ru: Далее %s

en: Comment Form
ru: Форма комментариев

en: The requested URL is not an embed.
ru: Запрошенный URL-адрес не является внедрённым объектом.

en: Only one embed can be rendered at a time.
ru: Одновременно можно обработать только один внедрённый объект.

en: The embed_url parameter must be a valid URL.
ru: Параметр embed_url должен быть допустимым URL-адресом.

en: Your token must have permission to post on this blog.
ru: Вашему токену требуются права на публикацию записей в этом блоге.

en: Could not activate %s
ru: Не удалось активировать %s

en: %s could not be activated.
ru: %s невозможно активировать.

en: The requested Jetpack module is not supported by your plan.
ru: Запрошенный модуль Jetpack не поддерживается для вашего тарифного плана.

en: The required "local_user" parameter is missing.
ru: Отсутствует обязательный параметр local_user.

en: There was an issue validating this request.
ru: При проверке этого запроса возникла проблема.

en: The required "nonce" parameter is missing.
ru: Отсутствует обязательный параметр nonce.

en: Valid user is required
ru: Необходимо указать действующего пользователя

note: translators: %d is a user ID
en: Authorized %d.
ru: Пользователь %d авторизован.

note: translators: %d is a user ID
en: Authorized %d and activated default modules.
ru: Пользователь %d авторизован, модули по умолчанию активированы.

en: A non-empty token argument must be passed.
ru: Необходимо отправить непустой аргумент токена.

en: Please select a user to authorize via the --user global argument.
ru: Выберите пользователя для авторизации с использованием --user global argument.

en: This feature is being managed by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ru: Управление этой функцией выполняется администратором сайта. {{link}} Подробнее{{/link}}.

en: This feature has been disabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ru: Эта функция отключена администратором сайта. {{link}}Подробнее{{/link}}.

[ctx: Search term.]
en: terms of service
ru: условия использования

[ctx: Search term.]
en: data
ru: данные

[ctx: Search term.]
en: tracks
ru: отслеживание

[ctx: Search term.]
en: privacy
ru: приватность

en: Enables a lightweight, mobile-friendly theme that will be displayed to visitors on mobile devices.
ru: Включает специальную тему для мобильных устройств, не требовательную к ресурсам, которая будет отображаться на соответствующих устройствах ваших пользователей.

en: Loads the next posts automatically when the reader approaches the bottom of the page.
ru: Автоматически загружает следующие записи, когда пользователь приближается к нижней части страницы.

en: Allows you to publish new posts by sending an email to a special address.
ru: Даёт возможность публиковать новые записи путём отправки электронного письма на особый адрес.

en: We are committed to your privacy and security.
ru: Мы заботимся о вашей приватности и безопасности.

[ctx: Settings header]
en: Privacy Settings
ru: Настройки приватности

[ctx: Caption for a button to purchase a pro plan.]
en: Upgrade
ru: Улучшить

en: This feature has been enabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ru: Эта функция включена администратором сайта. {{link}}Подробнее{{/link}}.

en: %(moduleName)s has been disabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ru:  отключен администратором сайта. {{link}}Подробнее{{/link}}.

en: Allows you to compose content with links, lists, and other styles using the Markdown syntax.
ru: Позволяет создавать содержимое со ссылками, списками и другими элементами с использованием языка разметки Markdown.

en: Provides the necessary hidden tags needed to verify your WordPress site with various services.
ru: Предоставляет необходимые скрытые теги, которые нужны для проверки подлинности вашего сайта WordPress с помощью различных служб.

en: Displays information on your site activity, including visitors and popular posts or pages.
ru: Отображает информацию об активности вашего сайта, включая сведения о посещениях, популярных записях или страницах.

en: Allows you to optimize your site and its content for better results in search engines.
ru: Позволяет оптимизировать сайт и его содержимое, чтобы улучшить его позиции в результатах поиска.

en: Integrates your WordPress site with Google Analytics, a platform that offers insights into your traffic, visitors, and conversions.
ru: Интегрирует ваш сайт WordPress с платформой Google Analytics, которая позволяет анализировать посещаемость, аудиторию и показатели конверсии сайта.

en: Displays high-quality ads on your site that allow you to earn income.
ru: Показывает на вашем сайте рекламные объявления высокого качества, которые дают вам возможность зарабатывать.

en: Adds sharing buttons to your content so that visitors can share it on social media sites.
ru: Добавляет к содержимому вашего сайта кнопки "Поделиться", чтобы пользователи могли делиться им в социальных сетях.

en: Allows you to automatically share your newest content on social media sites, including Facebook and Twitter.
ru: Позволяет автоматически делиться новым содержимым вашего сайта в социальных сетях, в том числе в Facebook и Twitter.

en: Adds like buttons to your content so that visitors can show their appreciation or enjoyment.
ru: Добавляет к содержимому вашего сайта кнопки "Нравится", чтобы пользователи могли выразить одобрение или удовольствие.

en: Allows registered users to log in to your site with their WordPress.com accounts.
ru: Предоставляет зарегистрированным пользователям возможность входить на ваш сайт с использованием их учётных записей WordPress.com.

en: Backs up your site to the global WordPress.com servers, allowing you to restore your content in the event of an emergency or error.
ru: Создаёт резервные копии вашего сайта на серверах глобальной сети WordPress.com. Вы сможете восстановить содержимое в случае сбоя или ошибки.

en: Removes spam from comments and contact forms.
ru: Удаляет спам из комментариев и контактных форм.

en: Add Search (Jetpack) Widget
ru: Добавить виджет поиска (Jetpack)

en: Jetpack Search is powering search on your site.
ru: Поиск на вашем сайте обеспечивается Jetpack.

en: This feature has been disabled by a site administrator.
ru: Эта функция отключена администратором сайта.

en: %(moduleName)s has been disabled by a site administrator.
ru: %(moduleName)s отключен администратором сайта.

en: You can place additional ads using the Ad widget. {{link}}Try it out!{{/link}}
ru: Используйте виджет «Реклама» для размещения дополнительных объявлений. {{link}}Попробуйте!{{/link}}

en: Configure your notification settings
ru: Настройте параметры уведомлений

en: Monitor your site's downtime
ru: Контроль бесперебойной работы сайта

[ctx: Settings header]
en: Downtime monitoring
ru: Мониторинг простоев

en: Jetpack Search is a powerful replacement for the search capability built into WordPress.
ru: Модуль поиска Jetpack — это эффективная замена встроенной функции поиска WordPress.

en: {{a}}Activate{{/a}} to replace the WordPress built-in search with Jetpack Search, an advanced search experience.
ru: {{a}}Активируйте{{/a}} для замены встроенного поиска WordPress улучшенным.

en: Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or suspicious modifications that could compromise your security and data.
ru: Файлы на вашем сайте проходят регулярную проверку на предмет несанкционированных и подозрительных изменений, которые могут нести угрозу вашей безопасности и данным.

en: Protects your site from traditional and distributed brute force login attacks.
ru: Защищает ваш сайт от традиционных и распределённых атак методом перебора пароля.

en: Manage your plugins
ru: Управление плагинами

en: Plugin needs updating. | Plugins need updating.
ru[0]: Необходимо обновить плагин.
ru[1]: Необходимо обновить плагины.
ru[2]: Необходимо обновить плагины.

en: Jetpack’s Plugin Updates allows you to choose which plugins update automatically.
ru: Средство обновления плагинов Jetpack позволяет выбрать плагины, которые будут обновляться автоматически.

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
ru: Jetpack оптимизирует ваши изображения и будет предоставлять их посетителям вашего сайта с ближайшего к ним сервера. Наша международная сеть предоставления содержимого значительно повысит скорость загрузки вашего сайта.

en: Jetpack’s downtime monitor will continuously monitor your site, and alert you the moment that downtime is detected.
ru: Средство мониторинга простоев Jetpack отслеживает работу вашего сайта и отправляет уведомления о простоях.

en: View all Jetpack plans
ru: Посмотреть все тарифы Jetpack

en: Manage your plan
ru: Управление вашим тарифом

en: Your Plan
ru: Ваш тариф

en: You’re currently on Jetpack %(plan)s.
ru: Вы сейчас используете Jetpack %(plan).

en: Moderate comments
ru: Модерирование комментариев

en: Jetpack Backups allow you to easily restore or download a backup from a specific moment.
ru: Средство резервного копирования Jetpack позволяет с легкостью восстановить сайт или загрузить резервную копию на определенный момент времени.

en: Akismet checks your comments and contact form submissions against our global database of spam.
ru: Akismet проверяет комментарии и данные, отправленные с помощью контактной формы, по нашей глобальной базе спама.

en: Allows readers to subscribe to your posts or comments, and receive notifications of new content by email.
ru: Разрешите читателям подписываться на записи и комментарии, получать уведомления о новом содержимом по эл.почте.

en: Replaces the standard WordPress comment form with a new comment system that includes social media login options.
ru: Замена стандартной формы комментариев WordPress новой, включающей возможности входа через соцсети.

en: Error updating privacy settings. %(error)s
ru: Ошибка обновления настроек приватности. %(error)

en: Updated privacy settings.
ru: Настройки приватности обновлены.

en: Updating privacy settings…
ru: Обновление настроек приватности...

en: Privacy Information
ru: Сведения о конфиденциальности

en: Enhanced analytics for WooCommerce and Jetpack users.
ru: Расширенная аналитика для пользователей WooCommerce и Jetpack.

en: Can not cancel a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
ru: Невозможно отменить тариф в безопасном режиме. Смотрите https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Replaces the default search with an Elasticsearch-powered search interface and filters.
ru: Заменяет поиск по умолчанию интерфейсом и фильтрами поиска на основе Elasticsearch.

en: Add Jetpack Search Widget
ru: Добавить виджет поиска Jetpack

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, unlimited themes, enhanced search, and priority support.
ru: Полный набор средств безопасности, средства автоматизации маркетинга и автоматизации сайта, неограниченный объём хранилища для размещения видео, неограниченное число тем, улучшенный поиск и поддержка в приоритетном режиме.

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, and priority support.
ru: Полный набор средств безопасности, средства автоматизации маркетинга и автоматизации сайта, неограниченный объём хранилища для размещения видео и поддержка в приоритетном режиме.

en: Daily backups, spam filtering, and priority support.
ru: Ежедневное резервирование, фильтрация спама и поддержка в приоритетном режиме.

en: Add the Jetpack Search widget to your sidebar to configure sorting and filters.
ru: Чтобы добавить расширенные фильтры поиска, добавьте виджет поиска Jetpack на боковую панель.

en: Always-on Security
ru: Непрерывная защита

en: Can not provision a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
ru: Невозможно предоставить план в безопасном режиме. Смотрите https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Activate video hosting
ru: Активировать видеохостинг

en: Unknown Plugin Update Failure
ru: Неизвестная ошибка обновления плагина

en: Why aren't my filters appearing?
ru: Почему мои фильтры не появляются?

en: Adding filters requires JavaScript!
ru: Добавление фильтров требует наличия JavaScript!

en: Add a filter
ru: Добавить фильтр

en: Maximum number of filters (1-50):
ru: Максимальное число фильтров (1-50):

en: Default sort order:
ru: Сортировка по умолчанию:

en: Post types to search (minimum of 1):
ru: Искать типы записей (минимум 1):

en: Show sort selection dropdown
ru: Показывать выпадающее меню сортировки

en: Title (optional):
ru: Название (необязательно):

en: Sort by
ru: Сортировка по

en: Oldest first
ru: Сначала старые

en: Newest first
ru: Сначала новые

en: Relevance
ru: Релевантность

en: Relevance (recommended)
ru: Релевантность (рекомендуется)

en: < Clear Filters
ru: < Очистить фильтры

[ctx: label for filtering posts]
en: Month
ru: Месяц

[ctx: label for filtering posts]
en: Post Types
ru: Типы записей

[ctx: label for filtering posts]
en: Year Updated
ru: Год обновления

[ctx: label for filtering posts]
en: Month Updated
ru: Месяц обновления

[ctx: label for filtering posts]
en: Year
ru: Год

en: Improve your site's speed by only loading images visible on the screen.
    		New images will load just before they scroll into view. This prevents viewers
    		from having to download all the images on a page all at once, even ones they can't see.
ru: Ускорьте сайт загружая только видимые на экране изображения.
    		Новые изображения будут загружены только при прокрутке на них,
    		это позволит не загружать все изображения на странице сразу.

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest
    		to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
ru: Jetpack оптимизирует ваши изображения и будет отдавать их посетителям с 
    		ближайшего к ним сервера. Используйте нашу глобальную CDN для ускорения вашего сайта.

en: You are not allowed to install plugins on this site.
ru: Вам не разрешено устанавливать плагины на этом сайте.

note: translators: Comment moderation notification email subject. 1: Site name, 2: Post title
en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
ru: [%1$s] Пожалуйста проверьте: "%2$s"

en: You are not allowed to activate plugins on this site.
ru: Вам не разрешено активировать плагины на этом сайте.

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
ru[0]: %s комментарий ожидает одобрения. Пожалуйста, посетите панель управления:
ru[1]: %s комментария ожидают одобрения. Пожалуйста, посетите панель управления:
ru[2]: %s комментариев ожидают одобрения. Пожалуйста, посетите панель управления:

en: Approve it: %s
ru: Одобрить его: %s

note: translators: 1: Post title
en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
ru: Новый комментарий к записи "%s" ожидает вашего одобрения

en: Pingback excerpt:
ru: Отрывок уведомления:

note: translators: 1: Post title
en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
ru: Новое уведомление к записи "%s" ожидает вашего одобрения

en: Trackback excerpt:
ru: Отрывок обратной ссылки:

note: translators: 1: Post title
en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
ru: Новая обратная ссылка к записи "%s" ожидает вашего одобрения

en: Spam it: %s
ru: Отправить в спам: %s

en: Delete it: %s
ru: Удалить его: %s

en: Trash it: %s
ru: Отправить в корзину: %s

en: Permalink: %s
ru: Постоянная ссылка: %s

note: translators: 1: blog name, 2: post title
en: [%1$s] Comment: "%2$s"
ru: [%1$s] Комментарий: "%2$s"

en: You can see all comments on this post here:
ru: Вы можете увидеть все комментарии к этой записи тут:

note: translators: 1: comment author, 2: comment author's IP address, 3: comment author's hostname translators: 1: Comment author name, 2: comment author's IP address, 3: comment author's hostname
en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
ru: Автор: %1$s (IP адрес: %2$s, %3$s)

en: New comment on your post "%s"
ru: Новый комментарий к вашей записи "%s"

note: translators: 1: blog name, 2: post title
en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
ru: [%1$s] Уведомление: "%2$s"

en: You can see all pingbacks on this post here:
ru: Вы можете увидеть все уведомления к этой записи тут:

note: translators: 1: Post title
en: New pingback on your post "%s"
ru: Новое уведомление к вашей записи "%s"

note: translators: 1: blog name, 2: post title
en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
ru: [%1$s] Обратная ссылка: "%2$s"

en: You can see all trackbacks on this post here:
ru: Вы можете увидеть все обратные ссылки к этой записи тут:

note: translators: 1: Comment text
en: Comment: %s
ru: Комментарий: %s

note: translators: 1: Trackback/pingback website name, 2: website IP address, 3: website hostname
en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
ru: Сайт: %1$s (IP адрес: %2$s, %3$s)

note: translators: 1: Post title
en: New trackback on your post "%s"
ru: Новая обратная ссылка к вашей записи "%s"

en: Primary language for the site.
ru: Основной язык сайта

en: Design the perfect website
ru: Создайте дизайн совершенного сайта

en: Set up Jetpack
ru: Настроить Jetpack

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, and automated security scanning.
ru: Резервное копирование в реальном времени с неограниченным местом для хранения, восстановлением в одно нажатие и автоматической проверкой безопасности.

[ctx: label for formatting JSON]
en: Minify
ru: Минифицировать

[ctx: label for formatting JSON]
en: Pretty
ru: Приятный вид

[ctx: Text displayed when there is no information]
en: None
ru: Пусто

en: Last query information:
ru: Информация о последнем запросе:

en: Jetpack Search
ru: Поиск Jetpack

[ctx: displayed in search results when results are cached]
en: cache hit
ru: попадание в кеш

en: Remove
ru: Убрать

en: Choose an interval:
ru: Выберите интервал:

en: Modified GMT
ru: Изменено (GMT)

en: Modified
ru: Изменено

en: Date GMT
ru: Дата (GMT)

en: Choose a field:
ru: Выберите поле:

en: Choose a taxonomy:
ru: Выберите таксономию

en: Post Type
ru: Тип записи

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Filter Type:
ru: Тип фильтра:

en: Show search box
ru: Показать окно поиска

en: %s Get help unlocking your site
ru: %s Получите помощь по разблокировке вашего сайта

en: %s Back
ru: %s назад

en: Send email
ru: Послать сообщение по эл.почте

en: Your email
ru: Ваш адрес эл.почты

en: <p>Your IP address <code>%2$s</code> has been flagged for potential security violations. You can unlock your login by sending yourself a special link via email. <a href="%3$s">Learn More</a></p>
ru: <p>Ваш IP адрес <code>%2$s</code> был отмечен как возможный нарушитель безопасности. Вы можете разблокировать вход послав себе специальную ссылку по эл.почте. <a href="%3$s">Узнайте больше</a></p>

en: Oops, we were unable to send a recovery email. Try again.
ru: Упс, произошла ошибка отправки email восстановления. Попробуйте еще.

en: Recovery instructions were sent to %s. Check your inbox!
ru: Инструкции по восстановлению отправлены на %s. Проверьте почту!

en: Oops, we couldn't find a user with that email. Please try again!
ru: Упс, с таким адресом почты пользователя нет. Попробуйте еще!

en: Oops, we couldn't validate the recovery token.
ru: Упс, невозможно проверить токен восстановления.

en: Failed fetching rewind data. Try again later.
ru: Ошибка получения данных отката. Попробуйте позже.

en: Your site is being backed up in real time and regularly scanned for security threats.
ru: Резервное копирование вашего сайта производится в режиме реального времени, он также регулярно проверяется на угрозы безопасности.

en: Daily backup of all your site data with unlimited space and one-click restores
ru: Ежедневное резервное копирование данных вашего сайта, с неограниченным местом для хранения и восстановлением в одно нажатие

en: Jetpack version %(version)s
ru: Jetpack %(version)s

en: View your security activity
ru: Посмотреть активность по безопасности

en:  (powered by VaultPress).
ru:  (работает с VaultPress).

en: Customize Search Widget
ru: Настроить виджет поиска

en: Please correct the issue below and try again. | Please correct the issues listed below and try again.
ru[0]: Пожалуйста исправьте проблему ниже и попробуйте еще.
ru[1]: Пожалуйста исправьте проблемы ниже и попробуйте еще.
ru[2]: Пожалуйста исправьте проблемы ниже и попробуйте еще.

en: We are making sure your site stays free of security threats. You will be notified if we find one.
ru: Мы делаем так, что ваш сайт будет чист от проблем с безопасностью. Мы уведомим вас если найдем что-либо.

en: VaultPress is no longer needed and has been deactivated.
ru: VaultPress более не требуется и был деактивирован.

en: Jetpack is now handling your backups.
ru: Jetpack теперь занимается резервным копированием.

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
ru: Резервное копирование данных вашего сайта в реальном времени с неограниченным объёмом хранилища, возможностью восстановления в одно нажатие, автоматической проверкой безопасности и поддержкой в приоритетном режиме

en: Oops, looks like that's not the right email address. Please try again!
ru: Упс, похоже это неправильный адрес эл.почты. Попробуйте снова!

en: You successfully logged out.
ru: Вы успешно вышли.

en: The recovery token is not valid for this user.
ru: Токен восстановления не верен для этого пользователя.

[ctx: Module Description]
en: Speed up and improve the reliability of your site using the latest in web technology.
ru: Ускорьте и улучшите надежность сайта используя последние технологии веб.

[ctx: Module Name]
en: Progressive Web Apps
ru: Прогрессивные веб-приложения

[ctx: Module Name]
en: Lazy Images
ru: Ленивая загрузка

en: Jetpack has locked your site's login page.
ru: Jetpack заблокировал форму входа вашего сайта.

en: Jetpack Sitemaps module is active, but unavailable. This can happen if your site is set to discourage search engine indexing. Please enable search engine indexing to allow sitemap generation.
ru: Модуль карты сайта Jetpack активен, но недоступен. Это возможно в том случае, если сайт просит поисковые системы не индексировать себя. Пожалуйста включите индексацию сайта для разрешения создания карты сайта.

en: Jetpack Sitemaps module is not currently active. Activate it first if you want to work with sitemaps.
ru: Модуль карты сайта Jetpack сейчас не активирован. Активируйте его, если вам нужны карты сайта.

en: Resetting Jetpack Options for %s...
ru: Сброк настроек Jetpack  для %s...

en: Testing connection for %s
ru: Проверка подключения для %s

en: Checking status for %s
ru: Проверка статуса для %s

en: Activity
ru: Активность

en: Jetpack version
ru: Версия Jetpack

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to hours]
en: Hours
ru: Часы

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to days]
en: Days
ru: Дни

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to months]
en: Months
ru: Месяцы

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to years]
en: Years
ru: Годы

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is determined automatically]
en: Automatic
ru: Автоматически

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds to go.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">секунда осталась.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">секунды осталось.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">секунд осталось.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes to go.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">минута осталась.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">минуты осталось.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">минут осталось.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours to go.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">час остался.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">часа осталось.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">часов осталось.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days to go.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">день остался.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">дня осталось.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">дней осталось.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months to go.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">месяц остался.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">месяца осталось.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">месяцев осталось.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years to go.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">год остался.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">года осталось.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">лет осталось.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds ago.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">секунда назад.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">секунды назад.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">секунд назад.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes ago.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">минута назад.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">минуты назад.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">минут назад.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours ago.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">час назад.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">часа назад.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">часов назад.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days ago.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">день назад.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">дня назад.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">дней назад.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months ago.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">месяц назад.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">месяца назад.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">месяцев назад.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years ago.</span>
ru[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">год назад.</span>
ru[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">года назад.</span>
ru[2]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">лет назад.</span>

en: Type of gallery.
ru: Тип галереи.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
ru: Извините, вам не разрешено деактивировать данный плагин.

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
ru: Извините, вам не разрешено активировать данный плагин.

en: Plugin deactivation is not allowed
ru: Деактивация плагина не разрешена

en: The site is not the main network site
ru: Сайт не является главным в сети

en: Multi network install are not supported.
ru: Мульти-сетевая установка не поддерживается.

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
ru: Любые автообновления явно запрещены администратором сайта.

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
ru: Изменения файлов прямо заблокированы администратором сайта.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
ru: Права на файлы на этом хосте запрещают редактирование.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
ru: Нельзя удалить плагин активный на основном сайте.

en: The requested widget was not found.
ru: Запрошеный виджет не найден.

en: {{a}}View details{{/a}}
ru: {{a}}Посмотреть подробности{{/a}}

en: Milestone Reached Message
ru: Сообщение о достижении цели

en: Since your milestone
ru: От вашей цели

en: Until your milestone
ru: До вашей цели

en: Time Unit
ru: Единица времени

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ru: Читать далее<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Send us a message!
ru: Отправьте нам сообщение!

[ctx: Contact page for your website.]
note: translators: this references a page with contact details and possibly a form.
en: Contact us
ru: Связь с нами

en: These are the latest posts in %s.
ru: Это последние записи в %s.

[ctx: The blog of a website.]
note: translators: this references the page where blog posts are listed.
en: Blog
ru: Блог

en: Welcome to %s.
ru: Добро пожаловать в %s.

[ctx: The home page of a website.]
note: translators: this references the home page of a site, also called front page.
en: Home Page
ru: Главная страница

en: Onboarding failed to process: %s
ru: Адаптация не удалась для процесса: %s

en: Not valid onboarding data.
ru: Нет правильных данных адаптации.

en: The onboarding token couldn't be deleted.
ru: Токен адаптации не может быть удален.

en: Monetize your site with ads
ru: Монетизировать ваш сайт с помощью рекламы

en: Display on single projects
ru: Показывать для одиночных проектов

en: Learn more about Featured Images
ru: Узнайте больше о изображениях записи

en: Simple Payments products
ru: Простые оплачиваемые товары

en: Product
ru: Товар

en: Simple Payments orders
ru: Простые счета для оплаты

en: Automatically use first image in post
ru: Автоматически использовать первое изображение в записи

en: Display comment link
ru: Показывать ссылку на комментарий

[ctx: recipe]
en: Source
ru: Источник

en: PHP’s XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP’s XML extension.
ru: Расширение XML для PHP недоступно. Обратитесь в поддержку хостинг провайдера чтобы включить расширение XML для PHP.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Receive immediate notifications if your site goes down, 24/7.
ru: Получайте немедленные уведомления, если ваш сайт становится недоступен, 24/7

[ctx: Module Description]
en: Enable the Jetpack Mobile theme
ru: Включает мобильную тему Jetpack

en: Update Form
ru: Обновить форму

en: Add Field
ru: Добавить поле

en: Contact form fields
ru: Поля формы контактов

en: Which email address should we send the submissions to?
ru: На какой адрес эл.почты мы должны посылать отправленное?

en: What would you like the subject of the email to be?
ru: Какую вы хотите иметь тему для письма?

en: Contact form information
ru: Информация формы контактов

en: Delete Field
ru: Удалить поле

en: Add new option...
ru: Добавить новую настройку...

en: Delete Option
ru: Удалить настройку

en: Field Type
ru: Тип поля

en: Field Label
ru: Метка поля

en: Form Field
ru: Поле формы

en: Add contact form
ru: Добавить форму контактов

en: contact form
ru: форма контактов

en: Are you sure you'd like to stop editing this form without saving your changes?
ru: Вы точно хотите закончить редактирование формы без сохранения изменений?

[ctx: Module Description]
en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
ru: Усильте вовлечение посетителей добавив кнопку "Нравится" к комментариям.

[ctx: Module Name]
en: Comment Likes
ru: "Нравится" для комментариев

en: User not found
ru: Пользователь не найден

en: You must specify a User ID
ru: Вам нужно указать ID пользователя

en: Term not found
ru: Элемент не найден

en: You must specify a Term ID
ru: Вам нужно указать ID элемента

en: You must specify an option name
ru: Вам нужно указать имя настройки

en: Comment not found
ru: Комментарий не найден

en: You must specify a Comment ID
ru: Вам нужно указать ID комментария

[ctx: Module Name]
en: Search
ru: Поиск

en: user login is required
ru: Требуется user login

en: user email is required
ru: Требуется user email

en: user_data is required
ru: Требуется user_data

en: user_token is required
ru: Требуется user_token

en: The user is already connected
ru: Этот пользователь уже подключен

en: user_id is required
ru: Требуется user_id

en: %s is not a valid role.
ru: %s не является правильной ролью.

en: The roles property must be a string or an array.
ru: Свойства ролей должны быть строкой или массивом.

en: Jetpack is a free plugin that utilizes powerful WordPress.com servers to enhance your site and simplify managing it
ru: Jetpack - бесплатный плагин использующий мощную инфраструктуру WordPress.com для улучшения вашего сайта и упрощения управления им.

en: Failed to test connection (empty response body)
ru: Ошибка проверки подключения (пустой ответ)

note: translators: %1$s is the error code, %2$s is the error message
en: Failed to test connection (#%1$s: %2$s)
ru: Ошибка проверки подключения (#%1$s: %2$s)

en: Sync errored with code: %s
ru: Синхронизация ошибочна, с кодом: %s

note: translators: %s is an HTTP status code retured from an API request. Ex. – 400
en: Request failed with code %s
ru: Запрос не удался с кодом %s

en: There was an unspecified error registering the site
ru: Возникла неизвестная ошибка при регистрации сайта

en: Missing or invalid access token
ru: Неверный или отсутствующий токен доступа

en: Invalid token JSON: %s
ru: Неверный токен JSON: %s

en: Display ads on archive pages?
ru: Показывать рекламу на страницах архивов?

en: Display ads on pages?
ru: Показывать рекламу на страницах?

en: Display ads on posts?
ru: Показывать рекламу в записях?

en: Display ads on the front page?
ru: Показывать рекламу на главной?

en: Display second ad below post?
ru: Показывать второй рекламный блок ниже записи?

en: Site features correctly received.
ru: Возможности для сайта получены корректно.

en: Unable to fetch the requested data.
ru: Невозможно получить запрошенные данные.

en: Could not connect to VaultPress.
ru: Невозможно подключиться к VaultPress.

en: The WordPress.com account for the primary connection is %s
ru: Учетная запись WordPress.com для основного подключения - %s

en: Explore Professional
ru: Исследуйте Jetpack профессиональный

en: Compare All Plans
ru: Сравнить все тарифы

en: Person with laptop
ru: Человек с лаптопом

en: Your Jetpack site is ready to go!
ru: Ваш сайт с Jetpack готов!

en: Hello there! Your stats have been activated.
ru: Привет! Ваша статистика активирована

en: Just give us a little time to collect data so we can display it for you here.
ru: Просто дайте нам немного времени на сбор данных, чтобы мы могли показать их здесь.

en: Okay, got it!
ru: Ясно, понятно!

en: Stars
ru: Звезды

en: Jupiter
ru: Юпитер

en: Jetpack Stats People
ru: Jetpack статистика по людям

en: By clicking the button below, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and to {{shareDetailsLink}}share details{{/shareDetailsLink}} with WordPress.com.
ru: Подключая ваш сайт, вы соглашаетесь с нашими замечательными {{tosLink}}Правилами пользования{{/tosLink}} и с {{shareDetailsLink}}обменом данными{{/shareDetailsLink}} с WordPress.com

en: Display ads below posts on
ru: Показывать рекламу ниже записи для

en: Additional ad placements
ru: Размещение дополнительной рекламы

en: Top of each page
ru: Наверху каждой страницы

en: Second ad below post
ru: Вторая реклама ниже записи

en: Archives
ru: Архивы

en: Welcome to Jetpack Personal
ru: Добро пожаловать в Jetpack Персональный

en: Welcome to Jetpack Premium
ru: Добро пожаловать в Jetpack Премиум

en: Welcome to Jetpack Professional
ru: Добро пожаловать в Jetpack Профессиональный

en: Your site is backed up.
ru: Резервная копия вашего сайта создана.

en: Activate Publicize
ru: Активировать Publicize

en: Image Performance
ru: Производительность с изображениями

en: Schedule posts
ru: Запланировать записи

[ctx: the Internet Defense League]
note: translators: %s is a name of an internet campaign called the "Internet Defense League"
en: Learn more about the %s
ru: Узнать больше про %s

en: Which badge would you like to display?
ru: Какую эмблему вы хотите показывать?

en: How do you want to promote the campaign?
ru: Как вы хотите продвигать кампанию?

en: Which Internet Defense League campaign do you want to participate in?
ru: В какой из кампаний Internet Defense League вы хотите поучаствовать?

en: Member of The Internet Defense League
ru: Участник The Internet Defense League

en: Don't display a badge (just the campaign)
ru: Не показывать эмблему

en: Red Cat Badge
ru: Эмблема Красный Кот

en: Super Badge
ru: Супер-эмблема

en: Shield Badge
ru: Эмблема-щит

en: Modal (Overlay Box)
ru: Модальное окно (оверлей)

en: Banner at the top of my site
ru: Баннер наверху сайта

en: None, just display the badge please
ru: Нет, просто показать эмблему

en: All current and future campaigns
ru: Все текущие и будушие кампании

en: Show your support for the Internet Defense League.
ru: Показать вашу поддержку Internet Defense League.

en: Flickr Photos
ru: фото Flickr

en: Display your recent Flickr photos.
ru: Показывать ваши последние фото из Flickr

en: More Photos
ru: Еще фото

en: What size photos would you like to display?
ru: Какого размера фотографии вы хотите показать?

en: How many photos would you like to display?
ru: Как много фотографий вы хотите показать?

en: Leave the Flickr RSS URL field blank to display <a target="_blank" href="%s">interesting</a> Flickr photos.
ru: Оставьте адрес RSS ленты Flickr пустым чтобы показать <a target="_blank" href="%s">интересные</a> фото с сервиса.

en: (Only admins can see this message)
ru: (только администраторы могут видеть это сообщение)

en: There are no photos to display. Make sure your Flickr feed URL is correct, and that your pictures are publicly accessible.
ru: Нет фото для отображения. Убедитесь что URL ленты Flickr корректен и ваши фото находятся в открытом доступе.

en: To find your Flickr RSS URL, go to your photostream, add "?details=1" to the URL, and hit enter. Scroll down until you see the RSS icon or the "Latest" link. Right-click on either options and copy the URL. Paste into the box above.
ru: Чтобы определить адрес RSS ленты Flickr зайдите в ваши фото, добавьте "?details=1" к адресу и нажмите "Ввод". Листайте вниз до тех пор пока не увидите значок RSS или ссылку "Latest" ("Последние") Правой кнопкой мыши или иным образом скопируйте ссылку, Вставьте в поле выше.

en: Flickr RSS URL:
ru: Адрес RSS ленты Flickr:

en: Close and accept
ru: Принять и закрыть

en: Click here for more information
ru: Нажмите здесь для подробной информации

en: It is your own responsibility to ensure that your site complies with the relevant laws.
ru: Это в вашей ответственности чтобы ваш сайт соблюдал все соответствующие законы.

en: Button text
ru: текст кнопки

en: Custom:
ru: Произвольно:

en: Banner text
ru: текст баннера

en: after this amount of time
ru: после этого периода времени

en: after the user scrolls the page
ru: после прокрутки пользователем страницы

en: after the user clicks the dismiss button
ru: после нажатия пользователем кнопки скрытия

en: Get WordPress Apps for every device
ru: Получите приложение WordPress для любого устройства

en: Manage all your sites from a single dashboard: publish content, track stats, moderate comments, and so much more from anywhere in the world.
ru: Управлять всеми вашими сайтами с единой консоли: публиковать содержимое, отслеживать статистику, модерировать комментарии и  много больше, с любой точки Земли.

en: Create address
ru: Создать адрес

en: Sitemaps
ru: Карты сайта

en: Sitemap Interval
ru: Интервал для карты сайта

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
ru: Не показывать метку в информации о записи и облаке меток.

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
ru: Также показывать отмеченные записи вне области рекомендуемого содержимого.

en: MailChimp Subscriber Popup
ru: Всплывающее окно подписки MailChimp

en: Allows displaying a popup subscription form to visitors.
ru: Разрешить показ посетителям всплывающего окна подписки.

en: XML Video Sitemap
ru: XML видео карта сайта

en: Video URL
ru: URL видео

en: XML News Sitemap
ru: XML новостная карта сайта

en: Publication Date
ru: Дата публикации

en: XML Image Sitemap
ru: XML карта сайта изображений

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Caption
ru: Подпись

en: XML Sitemap Index
ru: Индекс XML карты сайта

en: Sitemap URL
ru: URL карты сайта

[ctx: Module Description]
en: Allow users to log into this site using WordPress.com accounts
ru: Разрешить вход пользователей на сайт через аккаунты WordPress.com

[ctx: Module Tag]
en: General
ru: Общие

[ctx: Module Description]
en: Let readers use WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts to comment
ru: Дать возможность комментирования используя аккаунты WordPress.com, Facebook, Google+

[ctx: Module Name]
en: WordPress.com Toolbar
ru: Панель инструментов WordPress.com

[ctx: Module Description]
en: Replaces the admin bar with a useful toolbar to quickly manage your site via WordPress.com.
ru: Заменить панель администратора удобной панелью для управления вашим сайтом через WordPress.com

[ctx: Module Description]
en: Display different types of content on your site with custom content types.
ru: Показывать разные типы содержимого вашего сайта как пользовательские типы.

en: Log Out
ru: Выйти

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Skip to toolbar
ru: Перейти к панели инструментов

en: Pages
ru: Страницы

en: Plan
ru: Тариф

en: My Site | My Sites
ru[0]: Мой сайт
ru[1]: Мои сайты
ru[2]: Мои сайты

en: Write
ru: Написать

en: Me
ru: Я

en: Reader
ru: Чтение

en: Access the full list of Jetpack modules available on your site.
ru: Доступ к полному списку модулей Jetpack доступных на вашем сайте.

en: More details about your Jetpack settings
ru: Подробности о ваших настройках Jetpack

note: translators: URL to disconnect and reconnect Jetpack.
en: Jetpack works by connecting to WordPress.com for a lot of features. Sometimes, when the connection gets messed up, you need to disconnect and reconnect to get things working properly. <a href="%s">Disconnect from WordPress.com</a>
ru: Jetpack работает соединившись с WordPress.com для многих своих функций. Иногда, при проблемах подключения нужно отсоединиться и соединиться заново чтобы все заработало <a href="%s">Отсоединиться от WordPress.com</a>

en: A connection problem with WordPress.com.
ru: Проблема подключения к WordPress.com.

en: Akismet is not installed or active
ru: Akismet не установлен или не активен

en: Invalid Akismet key
ru: Неправильный ключ Akismet

en: Invalid Akismet user
ru: Неправильный пользователь Akismet

en: Akismet user status doesn't allow to update the key
ru: Статус пользователя Akismet не позволяет обновить ключ

en: %s must be an alphanumeric string or a verification tag.
ru: %s должно быть буквенноцифровой строкой или меткой проверки.

en: Color scheme.
ru: Цветовая схема.

en: Error fetching static.html. Try running:
ru: Ошибка получения static.html. Попробуйте запустить:

en: We're here to help
ru: Мы здесь для того чтобы помочь

en: Jetpack comes with free, basic support for all users.
ru: Jetpack поставляется с бесплатной основной поддержкой для всех пользователей.

en: Your paid plan gives you access to prioritized Jetpack support.
ru: Ваш платный тариф дает вам возможность приоритетной поддержки Jetpack.

en: Ask a question
ru: Задать вопрос

en: Search our support site
ru: Поискать на сайте поддержки

en: Get a faster resolution to your support questions.
ru: Получите быстрое решение ваших вопросов в поддержку.

[ctx: A caption for a button to upgrade an existing paid feature to a higher tier.]
en: Upgrade
ru: Улучшить

en: Host fast, high-quality, ad-free video.
ru: Размещайте высококачественные видео без рекламы на быстром хостинге

en: Generate income with high-quality ads.
ru: Получайте доход от качественной рекламы.

en: Real-time site backups and automatic threat resolution.
ru: Резервные копии в реальном времени и автоматическое решение угроз безопасности.

en: Protect against data loss, malware, and malicious attacks.
ru: Защита от потери данных, вредоносного ПО и атак.

en: Integrate easily with Google Analytics.
ru: Легкая интеграция с Google Analytics.

en: Help your content get found and shared with SEO tools.
ru: Способствуйте тому чтобы ваше содержимое находили и делились им с помощью SEO инструментов.

en: Protect your site from spam.
ru: Защитите свой сайт от спама.

[ctx: Button caption]
en: Saving…
ru: Сохранение...

[ctx: Button caption]
en: Save settings
ru: Сохранить настройки

[ctx: Noun, a header for a preview block in a configuration screen.]
en: Preview
ru: Предпросмотр

[ctx: A heading for a block of related posts.]
en: Related
ru: Похожие записи

en: This site is not connected to WordPress.com. Please ask the site administrator to connect.
ru: Этот сайт не подключен к WordPress.com. Пожалуйста попросите администратора сайта сделать это.

en: Spam filtering
ru: Фильтрация спама

en: Daily, automated malware scanning
ru: Ежедневная автоматическая проверка на вредоносное ПО

en: Daily, automated backups (unlimited storage)
ru: Ежедневные неограниченные резервные копии

en: Daily, automated malware scanning with automated resolution
ru: Ежедневная автоматическая проверка на вредоносное ПО с решением проблем

en: Priority support
ru: Приоритетная поддержка

en: SEO preview tools
ru: Инструменты предпросмотра SEO

en: Site stats, related content, and sharing tools
ru: Статистика сайта, похожие записи и инструменты "поделиться"

en: Unlimited, high-speed image hosting
ru: Неограниченный быстрый хостинг изображений

[ctx: A caption for a button to cancel disconnection.]
en: Stay connected
ru: Сохранить подключение

[ctx: A caption for a button to disconnect.]
en: Disconnect
ru: Отключить

en: Read more about Jetpack benefits
ru: Узнайте больше о преимуществах Jetpack

[ctx: Navigation item.]
en: Dev Tools
ru: Разработка

en: An Automattic Airline
ru: Авиалиния Automattic

[ctx: Short warning message]
en: Updates needed
ru: Требуется обновление

[ctx: Short label appearing near a paid feature configuration block.]
en: Paid
ru: Платно

en: Manage site connection
ru: Управление подключением сайта

en: Connect your account to WordPress.com to view more stats
ru: Подключите ваш аккаунт к WordPress.com для подробной статистики

en: Load more posts using the default theme behavior
ru: Загружать больше записей используя поведение темы по умолчанию

en: Load more posts in page with a button
ru: Загружать больше записей на странице кнопкой

en: Load more posts as the reader scrolls down
ru: Загружать больше записей при прокрутке вниз

en: Theme support required.
ru: Требуется поддержка темы.

en: Learn more about adding support for Infinite Scroll to your theme.
ru: Узнайте больше о добавлении бесконечной прокрутки к вашей теме.

en: Use excerpts instead of full posts on front page and archive pages
ru: Использовать отрывок вместо полной записи на заглавной и страницах архивов.

en: Show featured images
ru: Показывать изображения записи

en: Brute force attack protection and downtime monitoring
ru: Защита от атак подбора и мониторинг доступности сайта

en: By disconnecting %(siteName)s from WordPress.com you will no longer have access to the following:
ru: После отключения %(siteName)s от WordPress.com следующие возможности станут недоступны:

en: Theme enhancements
ru: Улучшения темы

en: Unlimited, high-speed video hosting
ru: Неограниченный быстрый видео-хостинг

[ctx: Settings header]
en: WordPress.com toolbar
ru: Панель инструментов WordPress.com

en: Enable the WordPress.com toolbar
ru: Включить панель инструментов WordPress.com

en: Writing tools available to you will be shown here when an administrator enables them.
ru: Инструменты для редактирования доступные вам будут показаны здесь когда администратор включит их.

en: Portfolios
ru: Портфолио

[ctx: Settings header]
en: Composing
ru: Создание записи

en: Note that {{b}}verifying your site with these services is not necessary{{/b}} in order for your site to be indexed by search engines. To use these advanced search engine tools and verify your site with a service, paste the HTML Tag code below. Read the {{support}}full instructions{{/support}} if you are having trouble. Supported verification services: {{google}}Google Search Console{{/google}}, {{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}, {{pinterest}}Pinterest Site Verification{{/pinterest}}, and {{yandex}}Yandex.Webmaster{{/yandex}}.
ru: Обратите внимание, что для индексации поисковыми системами {{b}}подтверждение подлинности вашего сайта с помощью этих служб не требуется{{/b}}. Чтобы использовать эти расширенные возможности поисковых систем и подтвердить подлинность своего сайта с помощью той или иной службы, вставьте HTML-код тега в поле ниже. Если у вас возникли проблемы, прочтите {{support}}инструкции полностью{{/support}}. Поддерживаемые службы проверки: {{google}}Google Search Console{{/google}}, {{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}, {{pinterest}}Pinterest Site Verification{{/pinterest}}, и {{yandex}}Яндекс.Вебмастер{{/yandex}}.

en: Generate XML sitemaps
ru: Генерировать XML карту сайта

[ctx: Settings header]
en: Site stats
ru: Статистика сайта

en: Collecting valuable traffic stats and insights
ru: Сбор полезной статистики сайта и ключевых моментов

en: The image helps collect stats, but should work when hidden.
ru: Изображение помогает собирать статистику, но может работать и будучи скрытым.

en: Count logged in page views from
ru: Учитывать просмотры страниц от

en: Allow stats reports to be viewed by
ru: Разрешить просмотр статистики

[ctx: Settings header]
en: Search engine optimization
ru: Оптимизация для поисковых систем

en: Configure your SEO settings
ru: Настроить возможности оптимизации для поисковых систем

[ctx: A header for a preview area in the configuration screen.]
en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Configure your Google Analytics settings
ru: Настройки Google Analytics

[ctx: Ads header]
en: Ads
ru: Реклама

en: You can tweak these settings if you'd like more advanced control. Read more about what you can do to {{a}}optimize your site's SEO{{/a}}.
ru: Если вам нужны расширенные возможности управления, эти настройки можно изменить. Прочтите подробную информацию о том, как {{a}} оптимизировать ваш сайт для поисковых систем{{/a}}.

en: In "Upgrade"
ru: В разделе «Платные услуги»

en: Show ads on the first article on your home page or at the end of every page and post. Place additional ads at the top of your site and to any widget area to increase your earnings.
ru: Показывать рекламу в первой статье на главной странице или в конце каждой страницы и записи. Чтобы увеличить свой доход, поместите дополнительную рекламу в верхней части сайта или в любой области для виджетов.

en: Enable ads and display an ad below each post
ru: Включить рекламу и показывать ее внизу каждой записи

en: No search results found for %(term)s
ru: Нет результатов поиска для %(term)

[ctx: Settings header]
en: WordPress.com log in
ru: Вход WordPress.com

en: Require accounts to use WordPress.com Two-Step Authentication
ru: Требовать использования 2-факторной авторизации WordPress.com

[ctx: Settings header]
en: Brute force attack protection
ru: Защита от атак подбора

en: Add to whitelist
ru: Добавить в белый список

en: Match accounts using email addresses
ru: Сопоставить учетные записи, используя адреса электронной почты

en: Enter a search term to find settings or close search.
ru: Введите поисковый запрос, чтобы найти настройки, или закройте поиск.

en: You may whitelist an IP address or series of addresses preventing them from ever being blocked by Jetpack. IPv4 and IPv6 are acceptable. To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
ru: Вы можете добавить один или несколько IP-адресов в список разрешённых, чтобы плагин Jetpack их никогда не блокировал. Можно указывать адреса IPv4 и IPv6. Чтобы указать диапазон, введите минимальное и максимальное значения, разделённые тире. Пример: 12.12.12.1–12.12.12.100

en: Your site is backed up and threat-free.
ru: Ваш сайт безопасен и резервная копия сделана.

en: You have paid for backups but they're not yet active.
ru: Вы заплатили за резервные копии но они еще не активны.

en: You have paid for backups and security scanning but they’re not yet active.
ru: Вы заплатили за резервные копии и проверку безопасности но они еще не активны.

en: Checking site status…
ru: Проверка статуса сайта...

[ctx: Settings header]
en: Backups and security scanning
ru: Резервирование и безопасность

en: Checking your spam protection…
ru: Проверка защиты от спама...

en: Click "Set Up" to finish installation.
ru: Нажмите "Установить" для завершения установки.

en: Fetching key…
ru: Получение ключа...

en: Your site needs an Antispam key.
ru: Сайту требуется антиспам ключ.

en: There's a problem with your Antispam API key. {{a}}Learn more{{/a}}.
ru: Возникла проблема с антиспам API ключем. {{a}}Подробнее{{/a}}.

en: Your site is not protected from spam.
ru: Ваш сайт не защищен от спама.

en: Your site is protected from spam.
ru: Ваш сайт защищен от спама.

en: Checking key…
ru: Проверка ключа...

[ctx: Settings header]
en: Spam filtering
ru: Фильтрация спама

en: Your API key
ru: Ваш API ключ

en: If you don't already have an API key, then {{a}}get your API key here{{/a}}, and you'll be guided through the process of getting one.
ru: Если у вас еще нет API ключа, {{a}}получите его здесь{{/a}} с руководством в процессе получения.

en: Configure your sharing buttons
ru: Конфигурация кнопок "Поделиться"

[ctx: Settings header]
en: Sharing buttons
ru: Кнопки "Поделиться"

en: Add sharing buttons to your posts
ru: Добавить кнопки "поделиться" к записям

en: Connect your social media accounts
ru: Подключить ваши аккаунты в соцсетях

en: Automatically share your posts to social networks
ru: Автоматически делиться вашими записями в соцсетях

[ctx: Settings header]
en: Like buttons
ru: Кнопки "Нравится"

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: Threats
ru: Угрозы

[ctx: Short warning message about new threats found.]
en: Threats found!
ru: Найдены угрозы!

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: FIX
ru: Исправить

[ctx: Short warning message about site having no security scan.]
en: No scanning
ru: Не проверено

[ctx: Caption for a button to purchase a paid feature.]
en: Upgrade
ru: Улучшить

[ctx: Short message informing user that the site is secure.]
en: Secure
ru: Безопасно

[ctx: Short warning message about an invalid key being used for Akismet.]
en: Invalid key
ru: Неверный ключ

[ctx: Caption for a button to set up a feature.]
en: Set up
ru: Настроить

en: View your Email Followers
ru: Посмотреть подписчиков по эл.почте

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: Enable Markdown use for comments.
ru: Разрешить использовать разметку для комментариев.

en: Your site is in Development Mode, so it can not be connected to WordPress.com.
ru: Ваш сайт в режиме разработки, он не может быть подключен к WordPress.com.

[ctx: Settings header]
en: Publicize connections
ru: Подключения для публикации записей в социальных сетях

en: Connections
ru: Подключения

en: Your Antispam key is valid.
ru: Ваш антиспам ключ действителен.

en: Updating settings…
ru: Обновляем настройки...

en: Updated settings.
ru: Настройки обновлены

en: Your site is connected to WordPress.com.
ru: Ваш сайт подключен к WordPress.com.

en: You are the Jetpack owner.
ru: Вы владелец Jetpack.

en: Connected as {{span}}%(username)s{{/span}}
ru: Подключение от {{span}}%(username)s{{/span}}

[ctx: Dashboard widget header]
en: Site connection
ru: Подключение сайта

[ctx: Dashboard widget header]
en: Account connection
ru: Подключение аккаунта

en: Updating Post by Email address…
ru: Обновление записи по адресу эл.почты...

en: Regenerated Post by Email address.
ru: Пересоздание записи по адресу эл.почты.

en: Updated settings. Refreshing page…
ru: Настройки сохранены. Обновляем страницу...

en: Error regenerating Post by Email address. %(error)s
ru: Во время повторного создания адреса для публикации записи по электронной почте произошла ошибка. %(error)s

en: Error updating settings. %(error)s
ru: Ошибка обновления настроек. %(error)s

[ctx: Navigation item.]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: Navigation item.]
en: Discussion
ru: Обсуждение

[ctx: Navigation item.]
en: Traffic
ru: Трафик

[ctx: Navigation item.]
en: Sharing
ru: Поделиться

en: Post type Archives:
ru: Архивы типов записей:

en: Match all conditions
ru: Соответствует всем условиям

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: and
ru: И

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if children of the selected page should be included in the visibility rule.]
en: Include children
ru: Включая дочерние

en: Cleaned up %d video. | Cleaned up a total of %d videos.
ru[0]: Очищен %d видеоролик.
ru[1]: Очищены %d видеоролика.
ru[2]: Очищены %d видеороликов.

en: Social Links Menu
ru: Меню социальных ссылок

en: Please define an SVG icon filename.
ru: Пожалуйста задайте имя файла SVG значка.

en: Please define default parameters in the form of an array.
ru: Пожалуйста определите параметры по умолчанию в виде массива.

en: View stats for this post in WordPress.com
ru: Посмотреть статистику для этой записи на WordPress.com

en: No stats
ru: Нет статистики

en: This field is for validation and should not be changed
ru: Это поле предназначено для проверки и не должно быть изменено

en: Publicize to my <strong>Tumblr blog</strong>:
ru: Публиковать в мой<strong>блог Tumblr</strong>:

en: Publicize to my <strong>Facebook Page</strong>:
ru: Публиковать на мою <strong>Страницу Facebook</strong>:

en: Export CSV
ru: Экспорт CSV

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Unknown error registering your Jetpack site
ru: Неизвестная ошибка регистрации вашего сайта Jetpack

en: Site ID must be provided to disconnect a sub-site.
ru: Должен быть указан ID сайта для отключения подсайта.

en: Site ID must be provided to register a sub-site.
ru: Должен быть указан ID сайта для регистрации подсайта.

en: View
ru: Посмотреть

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
ru: Новый бесплатный сервис: Показать цены доставки почты Канады в вашем магазине!

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
ru: Новый бесплатный сервис: показать USPS цены доставки в вашем магазине! Бонус: печать наклеек для доставки не покидая WooCommerce.

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
ru: Извините, вам не разрешен предпросмотр черновиков.

en: Use Markdown for posts.
ru: Использовать разметку для записей.

en: Track each scroll load (7 posts by default) as a page view in Google Analytics
ru: Считать каждый шаг прокрутки (по умолчанию 7 записей) как просмотренную страницу в Google Analytics

en: {{li}}Your site URL lacks a dot (e.g. http://localhost){{/li}}
ru: {{li}}в адресе сайта нет точки (напр. http://localhost){{/li}}

en: {{li}}The JETPACK_DEV_DEBUG constant is defined{{/li}}
ru: {{li}}Назначена константа JETPACK_DEV_DEBUG{{/li}}

en: {{li}}The jetpack_development_mode filter is active{{/li}}
ru: {{li}}jetpack_development_mode фильтр активен{{/li}}

en: Currently in {{a}}Development Mode{{/a}} (some features are disabled) because: {{reasons/}}
ru: Используется {{a}}Режим разработки{{/a}} (некоторые возможности отключены) потому что: {{reasons/}}

en: Google Analytics is a free service that complements our {{a}}built-in stats{{/a}} with different insights into your traffic. WordPress.com stats and Google Analytics use different methods to identify and track activity on your site, so they will normally show slightly different totals for your visits, views, etc.
ru: Google Analytics это бесплатный сервис дополняющий нашу {{a}}встроенную статистику{{/a}} несколько другим взглядом на ваш трафик. Статистика WordPress.com и Google Analytics используют разные методы для идентификации и отслеживания активности на сайте, так что это нормально если они будут показывать несколько разные значения визитов, просмотров и.т.д.

en: You must specify a Post ID
ru: Нужно указать ID записи

note: translators: %s is the name of the queue, either 'incremental' or 'full'
en: Nothing is in the queue: %s
ru: Очередь пуста: %s

en: Post not found
ru: Запись не найдена

[ctx: Module Description]
en: Set up Google Analytics without touching a line of code.
ru: Подключите Google Analytics без изменения кода.

en: Jetpack is not connected. Please connect Jetpack by visiting <a href='%s'>Settings</a>.
ru: Нет подключения Jetpack. Подключите Jetpack зайдя на страницу <a href='%s'>настроек</a>.

en: # of Tweets Shown (1 to 20):
ru: Количество показываемых твитов (1 - 20):

en: Advertisements
ru: Реклама

en: Track website statistics with Google Analytics for a deeper understanding of your website visitors and customers.
ru: Отслеживайте статистику сайта с Google Analytics для глубокого понимания контингента посетителей и клиентов.

en: Configure Google Analytics
ru: Настроить Google Analytics

en: There was an error installing WooCommerce Services.
ru: Возникла ошибка при установке служб WooCommerce.

en: Activate Google Analytics
ru: Активировать Google Analytics

en: Download the free apps
ru: Загрузить бесплатные приложения

en: It looks like the WordPress site URL is incorrectly configured. Please check it in your widget settings.
ru: URL-адрес сайта WordPress настроен неправильно. Проверьте настройки виджета.

note: Translators: the "Blog URL" field mentioned is the input field labeled as such in the widget form.
en: The Blog URL is not properly setup in the widget.
ru: URL-адрес блога в виджете указан неверно.

en: Image missing or invalid URL. Please check the Image widget URL in your <a href="%s">widget settings</a>.
ru: Изображение отсутствует, или URL-адрес неверен. Проверьте URL-адрес в <a href="%s">настройках виджета изображений</a>.

en: Display upcoming events from an iCalendar feed.
ru: Показывать приближающиеся события из ленты iCalendar.

en: iCalendar Feed URL:
ru: URL-адрес ленты iCalendar:

en: Items to show:
ru: Элементы для отображения:

en: Error connecting to API.
ru: Ошибка подключения к API.

en: Minutes
ru: Минута

en: Hour
ru: Час

en: Year
ru: Год

en: Day
ru: День

en: Month
ru: Месяц

en: The big day is here.
ru: Великий день настал.

en: The Big Day
ru: Великий день

en: days
ru: дней

en: Milestone
ru: Этап

en: Display a countdown to a certain date.
ru: Показывать обратный отсчет до определенной даты.

en: Translate
ru: Перевести

en: Provide your readers with the option to translate your site into their preferred language.
ru: Дайте возможность вашим читателям перевести ваш сайт на их язык.

en: Insert an ad unit wherever you can place a widget.
ru: Вставьте рекламный блок в любом месте где можете разместить виджет.

en: Width in pixels:
ru: Ширина (в пикселях):

en: Height in pixels:
ru: Высота в пикселях:

en: Width in pixels
ru: Ширина в пикселях:

en: Minimum: %s
ru: Минимум: %s

en: Maximum: %s
ru: Максимум: %s

en: Height in pixels
ru: Высота в пикселях

en: Upcoming Events
ru: Предстоящие события

en: Contact Info & Map
ru: Контактная информация и карта

en: Tag Dimensions:
ru: Размеры метки:

en: Hit counter is delayed by up to 60 seconds.
ru: Счетчик просмотров задерживается до 60 секунд.

note: Translators: Number of views, plural
en: hits
ru: просмотров

en: Blog Stats
ru: Статистика блога

en: Show a hit counter for your blog.
ru: Показывать счетчик просмотров для вашего блога.

en: No Avatars
ru: Нет аватаров

en: Avatar Size (px):
ru: Размер аватара (пикс):

en: (at most 10)
ru: (максимум 10)

en: Number of posts to show for each author:
ru: Количество записей показываемых для каждого автора:

en: Display all authors (including those who have not written any posts)
ru: Показывать всех авторов (включая тех кто не имеет публикаций)

en: Display blogs authors with avatars and recent posts.
ru: Показывать авторов блогов с аватарами и последними записями.

en: Authors
ru: Авторы

en: Display on pages
ru: Показывать на страницах

en: Display on blog and archives
ru: Показывать в блоге и архивах

en: Display author
ru: Показывать автора

en: Display tags
ru: Показывать метки

en: Display categories
ru: Показывать рубрики

en: Display date
ru: Показывать дату

en: Post Details
ru: Детали записи

en: Display on single posts
ru: Показывать на страницах записей

en: Author Bio
ru: Биография автора

en: Blog Display
ru: Показ блога

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
ru: Выберите полную запись или отрывок для страниц блога и архивов.

en: Post excerpt
ru: Отрывок записи

en: Full post
ru: Запись целиком

en: View all posts by %s
ru: Смотреть все записи автора %s

en: Published by %s
ru: Опубликовано %s

en: View complete profile
ru: Посмотреть полный профиль

en: Bio:
ru: Биография:

en: Upgrade Focus, VideoPress for weddings
ru: Акцент обновления: VideoPress для свадеб

en: No upcoming events
ru: Нет предстоящих событий

en: The Blip.tv service has been shut down since August 20th, 2015.
ru: Служба Blip.tv прекратила свою работу 20 августа 2015 г.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
ru: Выберите вид страниц блога и архива: полный текст записи, цитата или вариант по умолчанию для данной темы — сочетание цитаты и полного текста.

en: Content Options
ru: Параметры содержимого

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ru: Цитаты нет, потому что запись защищена.

en: Please view this post in your web browser to complete the quiz.
ru: Чтобы пройти тест до конца, откройте эту запись в веб-браузере.

note: translators: placeholder is an HTML tag.
en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
ru: <code>%s</code> Недопустимый тег HTML был удалён

en: Weddings are in the spotlight now with VideoPress for weddings.
ru: Теперь свадьбы в центре внимания благодаря службе VideoPress для свадеб.

en: Writing is new again in Android with the new WordPress app.
ru: Новое приложение WordPress для Android заставит вас взглянуть на ведение блога по-новому.

en: In "Mobile"
ru: В разделе «Для мобильных устройств»

en: It is that time of the year when devices are shiny again.
ru: Всё в природе обновляется — и ваши устройства тоже!

en: Show context (category or tag)
ru: Показать контекст (рубрику или метку)

en: Show entry date
ru: Показать дату записи

en: Please note that the related posts displayed now are only for previewing purposes.
ru: Похожие записи, которые отображаются сейчас, предназначены только для предварительного просмотра.

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. Enter multiple IPs on separate lines. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
ru: Адреса IPv4 и IPv6 являются допустимыми. Введите каждый IP-адрес с новой строки. <br />Чтобы указать диапазон, введите минимальное и максимальное значения, разделенные тире. Пример: 12.12.12.1–12.12.12.100

en: List
ru: Список

en: Grid
ru: Сетка

en: Show context
ru: Показывать контекст

en: Display date when entry was published.
ru: Показывать дату публикации записи.

en: Show date
ru: Показвать дату

en: Show thumbnails
ru: Показывать миниатюры

en: Enter text to use as headline.
ru: Введите текст для заголовка.

en: This helps to clearly separate the related posts from post content.
ru: Это поможет четко разделить связанные записи от содержимого записи.

en: Show a headline
ru: Показывать заголовок

en: Please visit a single post view to reveal the customization options.
ru: Для доступа к индивидуальным настройкам перейдите к просмотру отдельных записей.

en: Arrange entries in different layouts.
ru: Используйте различные варианты разметки для настройки вида записей.

en: Display entry's category or tag.
ru: Отображать рубрику или метку записи.

[ctx: Module Name]
en: Ads
ru: Реклама

[ctx: Module Description]
en: Control where widgets appear on your site.
ru: Контролируйте показ виджетов на вашем сайте.

[ctx: Module Description]
en: Establish your site's authenticity with external services.
ru: Авторизуйте ваш сайт на внешних сервисах.

[ctx: Module Description]
en: Make it easy for search engines to find your site.
ru: Пусть поисковые машины легко находят ваш сайт.

[ctx: Module Description]
en: Earn income by allowing Jetpack to display high quality ads.
ru: Получайте доход разрешив Jetpack показывать качественную рекламу.

[ctx: Module Description]
en: Receive instant notifications of site comments and likes.
ru: Получайте мгновенные уведомления о комментариях и отметках "нравится".

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by sending an email
ru: Публикуйте записи посылая их по эл.почте.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content.
ru: Разрешает приложениям безопасный доступ к содержимому.

[ctx: Module Description]
en: Automatically load new content when a visitor scrolls
ru: Автоматически подгружает новое содержимое при прокрутке.

[ctx: Module Description]
en: Display images and galleries in a gorgeous, full-screen browsing experience
ru: Впечатляющая демонстрация изображений и галерей в полноэкранном режиме.

en: Is site approved for WordAds?
ru: Поддерживает ли этот сайт платформу WordAds?

en: Initialized a new full sync
ru: Запущен новый сеанс полной синхронизации

en: Could not start a new full sync with modules: %s
ru: Невозможно начать новый сеанс полной синхронизации с модулями: %s

en: Could not start a new full sync
ru: Невозможно начать новый сеанс полной синхронизации

en: Sent data to WordPress.com
ru: Данные отправлены на WordPress.com

en: Location
ru: Местоположение

en: When
ru: Дата

en: Sent more data to WordPress.com
ru: На WordPress.com отправлены дополнительные данные

en: Summary
ru: Обзор

note: translators: Two dates with a separator
en: %1$s &ndash; %2$s
ru: %1$s – %2$s

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site.
ru: Синхронизация Jetpack для этого сайта в данный момент недоступна.

en: Select another theme to view its custom CSS.
ru: Выберите другую тему для просмотра ее пользовательской CSS.

en: Display an ad unit at the top of each page.
ru: Показывать рекламный блок наверху каждой страницы.

en: To get started, click on Add Media in your post editor and upload a video; we’ll take care of the rest!
ru: Чтобы начать нажмите на "Добавить медиафайл" в редакторе записей и загрузите видео, мы позаботимся об остальном!

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
ru: XML расширение для PHP недоступно. Jetpack требует его наличия чтобы подключаться к WordPress.Com. Попросите поддержку вашего хостинга включить XML расширение для PHP.

en: Finished syncing to WordPress.com
ru: Синхронизация с WordPress.com завершена

en: The request is not signed correctly.
ru: Запрос не был подписан корректно.

en: This request method is not supported.
ru: Этот метод запроса не поддерживается

en: This request method does not support body parameters.
ru: Этот метод запроса не поддерживает параметры в теле.

en: Initialized a new full sync with modules: %s
ru: Запущен новый сеанс полной синхронизации с модулями: %s

en: {{span}}You can now also configure related posts in the Customizer. {{ExternalLink}}Try it out!{{/ExternalLink}}{{/span}}
ru: {{span}}Можно также настроить связанные записи в разделе «Конфигуратор». {{ExternalLink}}Попробуйте!{{/ExternalLink}}{{/span}}

en: Display an ad unit at the top of your site.
ru: Разместить рекламу в верхней части сайта.

en: By default ads are shown at the end of every page, post, or the first article on your front page. You can also add them to the top of your site and to any widget area to increase your earnings!
ru: По умолчанию рекламные сообщения размещаются в конце каждой страницы, записи или первой статьи на главной странице. Вы можете добавить их в верхнюю часть страницы или в любую область для виджетов, чтобы увеличить свой доход!

en: Your server is misconfigured, which means that Jetpack Protect is unable to effectively protect your site.
ru: Для вашего сервера заданы неправильные настройки, поэтому Jetpack Protect не может эффективно защищать ваш сайт.

en: {{link}}Configure your Monitor notification settings on WordPress.com{{/link}}
ru: {{link}}Измените настройки уведомлений об отслеживаемых событиях на WordPress.com{{/link}}

en: Video Hosting
ru: Видео хостинг

en: By activating ads, you agree to the Automattic Ads {{link}}Terms of Service{{/link}}.
ru: Активируя рекламу вы соглашестесь с {{link}}Условиями Использования{{/link}} рекламы Automattic.

en: View your earnings
ru: Посмотреть ваши доходы

en: Set a different content width for full size images.
ru: Установить другую ширину содержимого для полноразмерных изображений.

en: On Mobile
ru: На мобильном

en: Media Width
ru: Ширина медиа

en: Option deleted, re-migrate via `wp jetpack custom-css migrate`.
ru: Настройка удалена, восстановите с помощью `wp jetpack custom-css migrate`.

en: Don't use the theme's original CSS.
ru: Не использовать оригинальную CSS темы.

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
ru: Справка

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
ru: Показать полную историю изменений

en: Start Fresh
ru: Начать с чистого листа

en: Select a theme&hellip;
ru: Выберите тему&hellip;

en: (modified %s ago)
ru: (обновлено %s назад)

en: Switch
ru: Сменить

en: CSS Migrated from Jetpack:
ru: Таблица CSS перемещена из Jetpack:

en:  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
ru[0]:  Ширина содержимого по умолчанию для темы <strong>%1$s</strong> — %2$d пиксель.
ru[1]:  Ширина содержимого по умолчанию для темы <strong>%1$s</strong> — %2$d пикселя.
ru[2]:  Ширина содержимого по умолчанию для темы <strong>%1$s</strong> — %2$d пикселей.

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
ru: Пользовательская CSS теперь настраивается в интерфейсе настроек темы.

en: Preprocessor
ru: Препроцессор

en: Manage with Live Preview
ru: Настроить с живым просмотром

en: WordPress REST API is disabled
ru: WordPress REST API отключен

en: Enable WordPress REST API to unlock Jetpack's full potential!
ru: Включите WordPress REST API чтобы разблокировать полный потенциал JetPack!

en: Found %d available cron job. | Found %d available cron jobs.
ru[0]: Найдено %d доступное заданик cron.
ru[1]: Найдено %d доступных задания cron.
ru[2]: Найдено %d доступных заданий cron.

en: I'm just starting out; leave me a comment or a like :)
ru: Я только начинаю, оставьте мне комментарий или нажмите "Нравится" :)

en: There are no users to display in this <a href="%1$s">My Community widget</a>. <a href="%2$s">Want more traffic?</a>
ru: Нет пользователей для показа в этом виджете <a href="%1$s">Моё сообщество</a>. <a href="%2$s">Хотите больше трафика?</a>

en: Include activity from followers
ru: Включить активность от подписчиков

en: Community
ru: Сообщество

en: My Community
ru: Моё сообщество

en: Google Translate
ru: Переводчик Google

[ctx: A header for the video rating area]
en: Rating
ru: Рейтинг

[ctx: A header for the video sharing options area]
en: Share
ru: Поделиться

[ctx: A header for the shortcode display]
en: Shortcode
ru: Шорткод

[ctx: A header for the short description display]
en: Description
ru: Описание

en: Title will appear on the first frame of your video
ru: Название будет показано в первом кадре вашего видео

en: There was an issue saving your updates to the VideoPress service. Please try again later.
ru: Возникли сложности с сохранением ваших обновлений на сервис VideoPress. Пожалуйста попробуйте позже.

en: The cron named `%s` was removed from the schedule.
ru: Задание `%s` было удалено из запланированных.

en: The cron named `%s` was scheduled.
ru: Задание `%s` было запланировано.

en: Cron will run at: %s GMT
ru: Cron запустится в %s GMT

en: The cron is not scheduled to run.
ru: Запуск заданий cron не запланирован.

en: There is no cron named %s.
ru: Нет задания с названием %s.

en: You need to provide the name of the cronjob to schedule.
ru: Вам нужно указать имя для планирования задания cron.

en: Found no available cron jobs.
ru: Доступных заданий cron не найдено.

en: Status updated
ru: Статус обновлен

en: A valid post_id is required.
ru: Требуется правильный post_id.

en: 50 community members
ru: 50 участников сообщества

en: 10 community members
ru: 10 участников сообщества

en: Show a maximum of
ru: Показывать не более

en: Display members of your site's community.
ru: Отображение участников сообщества вашего сайта.

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
ru: Синхронизация с WordPress.com была заблокирована, чтобы избежать привязки неверного сайта с похожими регистрационными данными.

en: Include activity from commenters
ru: Включите показ активности авторов комментариев

en: Include activity from likers
ru: Включите показ активности пользователей, оставляющих отметки "Нравится"

en: VideoPress Information
ru: Сведения о VideoPress

en: That post does not have a VideoPress video associated to it.
ru: Эта запись не имеет связанного видео VideoPress.

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
ru: Вход через WordPress.com отключен для сайтов в тестовом режиме.

en: Sorry, that Pinterest URL was not recognized.
ru: Извините, этот URL Pinterest не распознан.

[ctx: Posts about Category written by John and Bob]
en: Posts about %1$s written by %2$l
ru: Записи о %1$s написанные %2$l

[ctx: Read all of the posts by Author Name on Blog Title]
en: Read all of the posts by %1$s on %2$s
ru: Прочитать все записи автора %1$s на %2$s

en: Better results on search engines and social media.
ru: Лучшие результаты в поисковых системах и социальных сетях.

en: Sorry, you cannot view this resource.
ru: Извините, вам не разрешено просматривать этот ресурс.

en: Problem downloading theme
ru: Проблема с загрузкой темы

en: Problem creating file for theme download
ru: Проблема создания файла для загрузки темы

en: This theme does not exist
ru: Эта тема не существует

en: Invalid SEO title format.
ru: Неверный формат SEO названия.

en: Invalid SEO meta description value.
ru: Неверное значение мета описания SEO.

en: SEO tools are not enabled for this site.
ru: SEO инструменты отключены на этом сайте.

en: Cannot parse URL %s
ru: Не могу обработать URL %s

en: An administrator of this site can take Jetpack out of Safe Mode.
ru: Администратор этого сайта может вывести Jetpack из Безопасного Режима.

en: Jetpack has been placed into Safe Mode. Learn more about <a href="%1$s">Safe Mode</a>.
ru: Jetpack переведен в Безопасный Режим. Узнайте больше о <a href="%1$s">Безопасном Режиме</a>.

en: Unsure what to do? <a href="%1$s">Read more about Jetpack Safe Mode</a>
ru: Неуверены что делать дальше? <a href="%1$s">Прочитайте больше о Безопасном Режиме</a>

en: Start Fresh &amp; Create New Connection
ru: Начните с чистого листа. Создайте новое подключение

[ctx: Module Description]
en: Better results on search engines and social media.
ru: Лучшие результаты в поисковых системах и социальных сетях.

[ctx: Module Name]
en: SEO Tools
ru: SEO инструменты

en: No. <a href="%1$s">%2$s</a> is a new and different website that's separate from
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. It requires  a new connection to WordPress.com for new stats and subscribers.
ru: Нет. <a href="%1$s">%2$s</a> это новый и другой сайт, работающий отдельно от
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. Ему требуется отдельное подключение к WordPress.com для отдельной статистики посещений и подписчиков.

en: Is this website a temporary duplicate of <a href="%1$s">%2$s</a> for the purposes
    					of testing, staging or development? If so, we recommend keeping it in Safe Mode.
ru: Этот сайт — временная копия <a href="%1$s">%2$s</a> для 
    					тестирования и разработки? Если это так, мы рекомендуем продолжать в безопасном режиме.

en: Yes. <a href="%1$s">%2$s</a> is replacing <a href="%3$s">%4$s</a>. I would like to
    					migrate my stats and subscribers from <a href="%3$s">%4$s</a> to <a href="%1$s">%2$s</a>.
ru: Да. <a href="%1$s">%2$s</a> заменяет <a href="%3$s">%4$s</a>. Я хочу
    					перенести статистику и подписчиков моего сайта с <a href="%3$s">%4$s</a> на <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Migrate Stats &amp; Subscribers
ru: Миграция статистики и подписчиков

en: Fix Jetpack's Connection
ru: Исправить подключение Jetpack

en: Confirm Safe Mode
ru: Подтвердите Безопасный Режим

en: Is %1$s the new home of %2$s?
ru: Это %1$s новый дом %2$s?

en: If this is a separate and new website, or the new home of <a href="%1$s">%2$s</a>,
    					we recommend turning Safe Mode off, and re-establishing your connection to WordPress.com.
ru: Если это новый отдельный новый веб-сайт или новая платформа для <a href="%1$s">%2$s</a>, 
    					рекомендуем отключить на нём безопасный режим и установить повторное подключение к WordPress.com.

en: Jetpack has been placed into <a href="%1$s">Safe mode</a> because we noticed this is an exact copy of <a href="%2$s">%3$s</a>.
ru: Для Jetpack был включён <a href="%1$s">безопасный режим</a>, поскольку была обнаружена точная копия <a href="%2$s">%3$s</a>.

note: translators: Two URLs. The first is the locally-recorded value, the second is the value as recorded on WP.com.
en: Your url is set as `%1$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%2$s`!
ru: У вас задан URL-адрес %1$s, но в параметрах подключения к WordPress.com указан адрес %2$s!

note: translators: Link to a Jetpack support page.
en: Would you like to use Jetpack on your local development site? You can do so thanks to <a href="%s">Jetpack's development mode</a>.
ru: Хотите использовать Jetpack на сайте для локальной разработки? Для этого необходимо включить <a href="%s">режим разработки Jetpack</a>.

en: Try Again
ru: Попробуйте снова

en: Something went wrong:
ru: Что-то пошло не так:

en: Jetpack Safe Mode
ru: Безопасный Режим Jetpack

en: Please confirm Safe Mode or fix the Jetpack connection. Select one of the options below or <a href="%1$s">learn
    					more about Safe Mode</a>.
ru: Подтвердите безопасный режим или установите подключение к Jetpack. Выберите один из приведённых ниже вариантов или <a href="%1$s">получите 
    					более подробные сведения о безопасном режиме</a>.

en: Site Security
ru: Безопасность сайта

en: The easiest way to upload ad-free and unbranded videos to your site. You get stats on video playback and shares and the player is lightweight and responsive.
ru: Простейший способ добавить свободное от рекламы и фирменной символики видео на сайт. Вы сможете отслеживать статистику просмотров видео и ссылок на него. Проигрыватель отличается высокой скоростью и удобством управления.

en: Could not delete sync error option.
ru: Не удалось удалить опцию синхронизации ошибок.

note: Translators: the plural variable is a comma-separated list. Example: dog, cat, bird.
en: Invalid option: %s. | Invalid options: %s.
ru[0]: Недопустимая опция: %s.
ru[1]: Недопустимые опции: %s.
ru[2]: Недопустимые опции: %s.

en: %s must be an array of post types.
ru: %s должен быть массивом типов записей.

en: Yandex Site Verification
ru: Подтверждение сайта Yandex

en: You are running Jetpack on a staging server.
ru: Jetpack работает на тестовом сервере.

en: More Info
ru: Больше информации

en: The requested Jetpack data updates were successful.
ru: Данные, необходимые для Jetpack, успешно обновлены.

en: Could not confirm safe mode.
ru: Не удалось подтвердить безопасный режим.

en: Could not confirm migration.
ru: Невозможно подтвердить миграцию.

en: Daily backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
ru: Ежедневное резервное копирование данных вашего сайта, с неограниченным местом для хранения и восстановлением в одно нажатие, автоматической проверкой безопасности и приоритетной поддержкой

en: SEO Tools
ru: SEO инструменты

en: Advanced SEO tools to help your site get found when people search for relevant content.
ru: Расширенные инструменты поисковой оптимизации для ускоренного нахождения вашего сайта по соответствующим запросам.

en: Activate SEO tools
ru: Активировать SEO инструменты

en: Configure site SEO
ru: Настроить SEO сайта

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
ru: Произошла ошибка при создании пользователя для вас. Пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего сайта.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
ru: Произошла ошибка при авторизации через WordPress.com, пожалуйста попытайтесь снова или попробуйте авторизоваться при помощи логина и пароля.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
ru: Авторизация через WordPress.com в данный момент недоступна по причине того, что этот сайт испытывает проблемы со связью.

en: {{a}}Manage Likes visibility from the Sharing Module Settings{{/a}}
ru: {{a}}Управление видимости лайков в настройках модуля шаринга{{/a}}

en: This will reset all Jetpack options, are you sure?
ru: Это обнулит все настройки Jetpack! Вы уверены?

en: Your current IP: %(ip)s
ru: Ваш текущий IP: %(ip)s

en: {{button}}View more stats on WordPress.com {{/button}}
ru: {{button}}Просмотреть более подробную статистику на WordPress.com {{/button}}

en: There are unsaved settings in this tab that will be lost if you leave it. Proceed?
ru: Остались несохранённые настройки, которые будут потеряны, если вы покинете эту вкладку. Всё равно покинуть?

en: Invalid parameter "dismissed".
ru: Неверное значение параметра "dismissed".

en: Manage and update this and other WordPress sites from one simple dashboard on WordPress.com. You can update
    		plugins, set them to automatically update, and (de)activate them on a per-site basis or in bulk from
    		wordpress.com/plugins. You can also use the brand new and mobile-friendly post editor on WordPress.com as well
    		as view and activate installed themes and create or edit site menus.
ru: Управляйте этим и другими сайтами WordPress, а также обновляйте их в одной удобной консоли на WordPress.com. Вы можете обновлять
    		плагины вручную или автоматически, активировать или деактивировать их для каждого отдельного сайта или массово на странице
    		wordpress.com/plugins. Кроме того, вы можете использовать новый редактор записей с поддержкой мобильных устройств на WordPress.com, а также
    		просматривать и активировать установленные темы и создавать или редактировать меню сайта.

en: Automatically create two sitemap files that list the URLs of posts and pages in your site.
    		This makes it easier for search engines (like Google) to include your site in relevant search results.
ru: Автоматически создайте два файла sitemap, в которых перечислены URL-адреса записей и страниц на вашем сайте.
    		Это упростит включение поисковыми системами (такими как Google) вашего сайта в соответствующие результаты поиска.

en: Add and organize content that doesn’t necessarily fit into a post or static page such as portfolios
    		or testimonials. Custom	content can be visible at specific URLs, or you may add them with shortcodes.
ru: Добавьте и упорядочите содержимое, которое не обязательно попадет в запись или на статическую страницу, такое как портфолио
    		или отзывы. Настраиваемое 	содержимое можно просматривать по специальным URL-адресам; его также можно добавлять с помощью шорткода.

en: Compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and
    		punctuation marks. A quick and easy way to format text without needing any HTML or coding.
ru: Составляйте записи и комментарии со ссылками, списками и другими стилями, используя стандартные символы и
    		знаки пунктуации. Быстрый и простой способ форматирования текста без HTML и кодирования.

en: Verify your site ownership with services like Google, Bing, Pinterest, and Yandex. This gives you access to
    		advanced features on these services and get verification badges.
ru: Подтвердите свое право владения сайтом с помощью таких служб, как Google, Bing, Pinterest и Яндекс. Благодаря этому вы получите доступ к
    		дополнительным функциям, а также значки подтверждения.

en: Jetpack checks your site every five minutes and if any downtime is detected you will receive an email
    		notification alerting you to the issue, so you can act quickly and get your site back online.
ru: Jetpack проверяет сайт каждые пять минут. Если сайт не будет работать, вы получите по электронной почте
    		уведомление о проблеме. Это поможет вам быстро вернуть сайт в рабочий режим.

en: Show visitors related content from your site at the bottom of your posts. This encourages them
    		to browse more content, explore your site, and transform them into regular readers.
ru: Показывайте содержимое, имеющее отношение к посетителям сайта, внизу записей. Это побуждает их
    		просматривать больше содержимого и исследовать сайт, что делает из них постоянных читателей.

en: The easiest way to upload ad-free and unbranded videos to your site. You get stats on video
    		playback and shares and the player is lightweight and responsive.
ru: Простейший способ добавить свободное от рекламы и фирменной символики видео на сайт. Вы получаете статистику,
    		сколько раз видео просмотрели и сколько раз им поделились. Сам проигрыватель отличается быстрой скоростью работы и легкостью в управлении.

en: Your users will be able to log in to your site with their WordPress.com account.
    		This includes two-factor authentication making it the safest login mechanism for your site.
ru: Пользователи смогут входить на ваш сайт, используя учетные записи WordPress.com.
    		Для входа на сайт будет использоваться двухфакторная аутентификация, что обеспечивает наивысшую безопасность.

en: Choose from a set of visibility options for sidebar widgets such as showing them only certain categories,
    		only on error pages, or only search results pages. You can also do the reverse and choose to hide them on certain pages.
ru: Выберите параметры отображения виджетов боковой панели, например отображение только определенных категорий,
    		только на страницах ошибок или только на страницах результатов поиска. Таким же образом можно выбрать, какие виджеты будут скрыты на определенных страницах.

en: Allow your readers to show their appreciation for your posts and other content. Likes show up
    		below each post and your readers will also be able to review their liked posts from WordPress.com.
ru: Позвольте вашим читателям продемонстрировать признательность за ваши записи и другое содержимое. Отметки «Нравится» отображаются
    		под каждой записью. Ваши читатели могут пересматривать понравившиеся им записи в WordPress.com.

en: When adding an image gallery, you will have the option to create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos,
    		including mosaic (default), square, and circular layouts.
ru: При создании галереи изображений вы можете использовать элегантные макеты в стиле модных журналов:
    		мозаичные (по умолчанию), квадратные и круговые.

en: Automatically optimize your site for mobile. Jetpack's mobile theme uses the header image,
    		background, and widgets from your current theme. Post format support means your photos and galleries
    		will also look fantastic.
ru: Автоматически оптимизируйте ваш сайт для мобильных устройств. Тема Jetpack для мобильных устройств использует изображение в заголовке,
    		фон и виджеты из текущей темы. Поддержка формата записи означает, что ваши фото и галереи
    		также будут выглядеть великолепно.

en: Infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches
    		the bottom of the page. This helps you reader see more of your content.
ru: Когда читатель достигает конца страницы, бесконечная прокрутка автоматически загружает в поле зрения
    		следующий набор записей. Это помогает читателю увидеть больше содержимого.

en: Publish posts on your site by writing and sending an email from any email client instead of using the post editor.
ru: Публиковать записи на сайте можно не только с помощью редактора записей, но и из любого почтового клиента, просто отправив электронное письмо.

en: Add to or replace your theme's CSS including mobile styles, LESS, and SaSS.
    		Includes syntax coloring, auto-indentation, and immediate CSS validation.
ru: Добавляйте или заменяйте файлы тем CSS, в том числе стили для мобильный устройств, LESS и SaSS.
    		Включает в себя подсветку синтаксиса, автоматические отступы и немедленную проверку CSS.

en: Allow visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on
    		your site. Jetpack will match your site's color scheme automatically (but you can adjust that).
ru: Разрешите посетителям использовать учетные записи WordPress.com, Twitter и Facebook, чтобы оставлять комментарии на
    		вашем сайте. Jetpack подберет цветовую схему сайта автоматически (однако вы можете настроить ее самостоятельно).

en: Create simple contact forms without any coding. You can have multiple forms and when
    		a user submits it, their feedback will be emailed directly to you. If Akismet is active, submissions will be
    		automatically filtered for spam.
ru: Создавайте простые контактные формы без какого-либо кодирования. Форм может быть несколько, и когда
    		пользователь отправляет одну из них, то его отзыв отправляется вам напрямую по электронной почте. Если модуль Akismet активен, отправления будут
    		автоматически фильтроваться на предмет наличия спама.

en: Authorize applications and services to securely connect to your site. Developers can use WordPress.com's OAuth2
    		authentication system and WordPress.com REST API to manage and access your site's content.
ru: Выберите, какие приложения и службы могут подключаться к вашему сайту. Для управления содержимым сайта и доступа к нему разработчики
    		могут использовать систему аутентификации OAuth2 WordPress.com и REST API WordPress.com.

en: Most sites will come under attack from automated bots that attempt to log in for malicious purposes.
    		We protect you automatically from unauthorized access by using data from millions of sites.
ru: Большинство сайтов подвергается нападению автоматических ботов, которые пытаются проникнуть на веб-ресурсы для злонамеренного использования.
    		Мы автоматически защищаем вас от несанкционированного доступа путем использования данных с миллионов сайтов.

en: A widget in your sidebar allows visitors to subscribe to your site so that they receive an email
    		each time you publish new content. Your visitors can also subscribe to a post's comments to keep up with the conversation.
ru: С помощью виджета на боковой панели посетители могут подписаться на ваш сайт, чтобы получать сообщения
    		по электронной почте каждый раз, когда вы публикуете новое содержимое. Посетители могут также подписываться на комментарии к записи, чтобы быть в курсе обсуждения.

en: Add as many custom widgets as you like by dragging and dropping and customize each to fit your needs,
    		including, Twitter streams, Facebook like boxes, custom images, Gravatars, tiled galleries, recent posts,
    		or social icons.
ru: Добавляйте любое количество виджетов, перетаскивая их и настраивая для собственных нужд.
    		Это могут быть потоки Twitter, отметки «Нравится» на Facebook, пользовательские изображения, граватары, последние записи
    		и значки социальных сетей.

en: Visitors can share your posts with Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, print,
    		and email. You can configure services to appear as icons, text, or both and some services like Twitter
    		have additional options.
ru: Посетители могут делиться вашими записями с помощью Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, средств печати
    		и электронной почты. Можно настроить отображение служб в виде значков, текста или и того и другого. Некоторые службы, например Twitter,
    		предлагают дополнительные варианты.

en: LaTeX is a powerful markup language for writing complex mathematical equations and formulas.
    		Jetpack combines the power of LaTeX and the simplicity of WordPress to give you the ultimate
    		in math blogging platforms. Use $latex your latex code here$ or [latex]your latex code here[/latex]
    		to include  in your posts and comments. Enjoy all sorts of options and embrace your inner nerd.
ru: LaTeX — мощный язык разметки для создания сложных математических уравнений и формул.
    		Jetpack сочетает мощь LaTeX и простоту WordPress для реализации всех возможностей платформы
    		для ведения блогов, связанных с математикой. Используйте $latex тут ваш код latex$ или [latex] тут ваш код LaTeX [/latex]
    		для включения в записи и комментарии. Оцените разнообразие вариантов и раскройте свои навыки великого ученого.

en: You will receive instant notifications in your dashboard or your mobile device when somebody comments
    		on any of your sites. Reply directly wherever you are to keep the conversation going.
ru: Вы будете получать моментальные уведомления в консоли или на мобильном устройстве, когда кто-либо оставит
    		комментарий на одном из ваших сайтов. Отвечайте прямо там, где вы находитесь, чтобы поддержать беседу.

en: Simple and concise statistics about your traffic. Jetpack collects data about pageviews, likes, comments,
    		locations, and top posts. View them in your dashboard or on WordPress.com.
ru: Простая и наглядная статистика по вашему трафику. Jetpack собирает данные о просмотрах страниц, отметках «Нравится», комментариях,
    		расположениях и популярных записях. Просматривайте их в консоли или на странице WordPress.com.

en: Automatically share and promote newly published posts to Facebook, Twitter, Tumblr,
    		and LinkedIn. You can add connections for yourself or for all users on your site.
ru: Автоматически делитесь недавно опубликованными записями и рассказывайте о них в Facebook, Twitter, Tumblr,
    		и LinkedIn. Вы можете добавлять подключения для себя или для всех пользователей на вашем сайте.

en: Grab short and simple links to your posts and pages using the compact wp.me domain name. Perfect
    		for use on Twitter, Facebook, and in text messages where every character counts.
ru: Используйте короткие и простые ссылки на свои записи и страницы с помощью компактного домена wp.me. Это идеально подходит
    		для использования в Twitter, Facebook и в текстовых сообщениях, когда на счету каждый символ.

en: Easily and safely embed media from YouTube, Facebook, Flickr, Vimeo, Instagram,
    		Google Maps, SlideShare, Vine, SoundCloud, and more. Just enter the appropriate shortcode directly into the
    		editor and click “Publish.”
ru: Легко и безопасно добавляйте мультимедийные материалы из YouTube, Facebook, Flickr, Vimeo, Instagram,
    		Google Карт, SlideShare, Vine, SoundCloud и других внешних источников. Достаточно ввести соответствующий шорткод непосредственно в
    		редакторе и нажать кнопку «Опубликовать».

en: Enhance plain Gravatar images with information about a person (including a name,
    		bio, pictures, and contact info) when they leave a comment on one of your posts.
ru: Дополняйте обычное изображение граватара сведениями о пользователе (включающими имя,
    		биографию, фотографии, контактные данные), когда пользователь оставляет комментарий к одной из ваших записей.

en: We keep a daily or real-time backup of your site so that when mistakes or accidents occur, restoring your
    		site to any location takes a matter of minutes. Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or
    		suspicious modifications that could compromise your security and data. In many cases, we can fix them
    		automatically (and will notify you). When we can’t, we provide you with expert support.
ru: Мы храним ежедневную или выполненную в режиме реального времени резервную копию вашего сайта, чтобы в случае возникновения ошибок или сбоев восстановление
    		сайта заняло считаные минуты, где бы вы ни находились. Файлы вашего сайта регулярно проверяются на наличие несанкционированных или
    		подозрительных изменений, которые могут поставить под угрозу вашу систему безопасности или данные. Во многих случаях мы можем исправить их
    		автоматически (и уведомить вас). Если мы не можем этого сделать, мы предоставляем специалиста по поддержке.

en: The requested Jetpack module was deactivated.
ru: Запрошенный модуль Jetpack деактивирован.

en: The requested Jetpack module could not be deactivated.
ru: Не удалось деактивировать запрошенный модуль Jetpack.

en: All modules activated.
ru: Все модули активированы.

note: Translators: the variable is a module name.
en: The module %s was activated. | The modules %s were activated.
ru[0]: Модуль %s активирован.
ru[1]: Модули %s активированы.
ru[2]: Модули %s активированы.

note: Translators: the variable is a module name.
en: The module %s failed to be activated. | The modules %s failed to be activated.
ru[0]: Не удалось активировать модуль %s.
ru[1]: Не удалось активировать модули %s.
ru[2]: Не удалось активировать модули %s.

en: The requested Jetpack module is inactive.
ru: Запрошенный модуль Jetpack неактивен.

en: Missing options.
ru: Отсутствуют параметры.

en: Unable to create the Post by Email address. Please try again later.
ru: Не удается создать адрес для публикации записи по электронной почте. Повторите попытку позже.

en: Unable to regenerate the Post by Email address. Please try again later.
ru: Не удается повторно создать адрес для публикации записи по электронной почте. Повторите попытку позже.

en: Unable to delete the Post by Email address. Please try again later.
ru: Не удается удалить адрес для публикации записи по электронной почте. Повторите попытку позже.

en: The requested Jetpack module is not active.
ru: Запрошенный модуль Jetpack неактивен.

en: Please install Akismet.
ru: Установите Akismet.

en: Please activate Akismet.
ru: Активируйте Akismet.

en: Invalid Akismet key. Please contact support.
ru: Неверный ключ Akismet. Обратитесь в службу поддержки.

en: Site not verified with any service.
ru: Сайт не проверен ни одной службой.

note: translators: %s is a service name like Google, Bing, Pinterest, etc.
en: Your site is verified with %s.
ru: Сайт проверен с помощью %s.

note: translators: %1$s is a comma separated list of services, and %2$s is a single service name like Google, Bing, Pinterest, etc.
en: Your site is verified with %1$s and %2$s.
ru: Сайт проверен с помощью %1$s и %2$s.

en: You need to register for VaultPress.
ru: Необходимо зарегистрироваться в VaultPress.

en: VaultPress is active and will back up your site soon.
ru: Модуль VaultPress активен и вскоре выполнит резервное копирование сайта.

en: Your site was successfully backed-up %s ago.
ru: Резервная копия сайта успешно создана %s назад.

en: Feature Info
ru: Информация о компоненте

en: %s must be an array with visible and hidden items.
ru: %s должен быть массивом с видимыми и скрытыми элементами.

en: Failed loading required dependency Sharing_Service.
ru: Не удалось загрузить необходимую общую службу зависимостей Sharing_Service.

en: %s must be an array with sharing name, url and icon.
ru: %s должен быть массивом с именем общего ресурса, URL-адресом и значком.

en: %s needs sharing name, url and icon.
ru: %s требуется имя общего ресурса, URL-адрес и значок.

en: %s must be a string prefixed with 'custom-' and followed by a numeric ID.
ru: %s должен быть строкой с префиксом custom-, заканчивающейся числовым идентификатором.

en: %s is not a registered custom sharing service.
ru: %s не является зарегистрированной пользовательской службой общего доступа.

en: %s must be a Twitter username.
ru: Значение %s должно быть именем пользователя Twitter.

en: %s must be a string.
ru: Значение %s должно быть строкой.

en: %s plugin need updating. | %s plugins need updating.
ru[0]: Необходимо обновление плагина %s.
ru[1]: Необходимо обновление плагинов %s.
ru[2]: Необходимо обновление плагинов %s.

en: Could not check updates for plugins on this site.
ru: Не удалось проверить наличие обновлений для плагинов на этом сайте.

en: Unable to list plugins.
ru: Не удалось создать список плагинов.

en: This site has no plugins.
ru: На этом сайте отсутствуют плагины.

en: Plugin %s is not installed.
ru: Плагин %s не установлен.

en: Plugin found.
ru: Плагин найден.

en: The requested Jetpack module was not found.
ru: Не удалось найти запрошенный модуль Jetpack.

en: The requested Jetpack module was activated.
ru: Запрошенный модуль Jetpack активирован.

en: The requested Jetpack module could not be activated.
ru: Не удалось активировать запрошенный модуль Jetpack.

en: The requested Jetpack module was already inactive.
ru: Запрошенный модуль Jetpack уже неактивен.

en: All plugins are up-to-date. Keep up the good work!
ru: Все плагины уже обновлены. Так держать!

note: Translators: first variable is a list followed by the last item, which is the second variable. Example: dog, cat and bird.
en: %1$s and %2$s
ru: %1$s и %2$s

note: Translators: placeholder 1 is a parameter holding the services passed to endpoint, placeholder 2 is a list of all Jetpack Sharing services
en: %1$s visible and hidden items must be a list of %2$s.
ru: параметр %1$s для отображения или скрытия объектов должен быть списком из следующих возможных значений: %2$s.

en: Dashboard
ru: Консоль

en: You have JavaScript disabled
ru: JavaScript отключен

en: Turn on JavaScript to unlock Jetpack's full potential!
ru: Включите JavaScript, чтобы полностью использовать возможности Jetpack!

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
ru: Отсутствуют необходимые пользовательские разрешения на выполнение этого действия.
    			Если вы считаете, что это ошибка, обратитесь к администратору сайта.

en: Invalid parameter "notice".
ru: Неверный параметр notice.

en: Missing parameter "notice".
ru: Отсутствует параметр notice.

en: Was not able to disconnect the site.  Please try again.
ru: Не удалось отключить сайт. Повторите попытку.

en: Unable to build the connect URL.  Please reload the page and try again.
ru: Не удается создать правильный URL-адрес. Перезагрузите страницу и повторите попытку.

en: Was not able to unlink the user.  Please try again.
ru: Не удалось отменить привязку пользователя. Повторите попытку.

en: Failed fetching site data. Try again later.
ru: Не удалось извлечь данные сайта. Повторите попытку позже.

en: Site data correctly received.
ru: Данные сайта успешно получены.

en: The ID of this site does not exist.
ru: Идентификатор этого сайта не существует.

en: Jetpack options reset.
ru: Параметры Jetpack сброшены.

en: Invalid Parameter
ru: Неверный параметр.

en: Missing parameter "type".
ru: Отсутствует параметр type.

en: Jumpstart done.
ru: Jumpstart выполнен.

en: Jumpstart failed activating this module: %s. | Jumpstart failed activating these modules: %s.
ru[0]: Не удалось выполнить Jumpstart при активации этого модуля: %s.
ru[1]: Не удалось выполнить Jumpstart при активации этих модулей: %s.
ru[2]: Не удалось выполнить Jumpstart при активации этих модулей: %s.

en: Jumpstart dismissed.
ru: Jumpstart не выполнен.

en: Jumpstart could not be dismissed.
ru: Невозможно отклонить Jumpstart.

en: Nothing to dismiss. This was not a new connection.
ru: Отклонять нечего. Это не новое подключение.

en: Enable or disable Jetpack portfolio post type.
ru: Включить или отключить тип записей «Портфолио» Jetpack.

en: Number of entries to show at most in Portfolio pages.
ru: Максимальное число записей для отображения на страницах портфолио.

en: Enable or disable Jetpack testimonial post type.
ru: Включить или отключить тип записей «Отзыв» Jetpack.

en: Number of entries to show at most in Testimonial pages.
ru: Максимальное число записей для отображения на страницах отзывов.

en: Enabled
ru: Включена

en: Disabled
ru: Отключена

en: Create Post by Email address
ru: Создать адрес для публикации записи по электронной почте

en: Regenerate Post by Email address
ru: Повторно создать адрес для публикации записи по электронной почте

en: Delete Post by Email address
ru: Удалить адрес для публикации записи по электронной почте

en: Protect API key
ru: Защитить ключ API

en: Protect global whitelist
ru: Защитить глобальный список разрешений

en: Enabled Services and those hidden behind a button
ru: Включенные службы и службы, скрытые за кнопкой

en: Button Style
ru: Стиль кнопки

en: Sharing Label
ru: Ярлык

en: Views where buttons are shown
ru: Просмотры, когда кнопки отображаются

en: Custom sharing services added by user.
ru: Пользовательские службы общего доступа, добавленные пользователем.

en: Delete custom sharing service.
ru: Удалить пользовательскую службу общего доступа.

en: Bing Webmaster Center
ru: Центр веб-мастера Bing

en: Pinterest Site Verification
ru: Проверка сайтов Pinterest

en: Blog ID.
ru: Идентификатор блога.

en: Do not track.
ru: Не отслеживать.

en: Version.
ru: Версия.

en: %s must be true, false, 0 or 1.
ru: Значение %s должно быть true, false, 0 или 1.

en: %s must be a positive integer.
ru: Значение %s должно быть положительным целым числом.

en: %s not recognized
ru: Не удалось распознать %s

en: %s must be an array
ru: %s должен быть массивом

en: %s must be a list of valid modules
ru: %s должен быть списком допустимых модулей

en: %s must be an alphanumeric string.
ru: %s должен быть строкой букв и цифр.

en: Send email notification when someone likes a post
ru: Отправлять уведомление, когда кто-либо нажимает кнопку «Нравится» под записью

note: Translators: first variable is the parameter passed to endpoint that holds the list item, the second is a list of admitted values.
en: %1$s must be one of %2$s
ru: параметр %1$s должен быть одним из следующего: %2$s

note: Translators: first variable is the name of a parameter passed to endpoint holding the role that will be checked, the second is a list of roles allowed to see stats. The parameter is checked against this list. holding the post type where Sharing will be displayed, the second is a list of post types w
en: %1$s must be %2$s.
ru: параметр %1$s должен быть %2$s.

en: Search for a Jetpack feature.
ru: Найдите компонент Jetpack.

[ctx: Navigation item.]
en: At a Glance
ru: Краткий обзор

en: Configure your Security Scans
ru: Настройка проверок безопасности

en: Hide the stats smiley face image
ru: Скрыть смайлик статистики

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar
ru: Показывать график последних 48 часов просмотров на панели инструментов

en: A few catchy words to motivate your readers to comment.
ru: Несколько привлекающих внимание слов, чтобы побудить читателей оставлять комментарии.

en: Comments headline
ru: Заголовок комментариев

en: WordPress.com Likes are:
ru: Отметки «Нравится» в WordPress.com:

en: Upgrade Focus: VideoPress For Weddings
ru: Акцент обновления: VideoPress для свадеб

en: The WordPress for Android App Gets a Big Facelift
ru: Грандиозное обновление приложения WordPress для Android

en: Big iPhone/iPad Update Now Available
ru: Доступно большое обновление для iPhone и iPad

en: Subscriber
ru: Подписчик

en: Show a "follow blog" option in the comment form
ru: Показывать параметр «Подписаться на блог» в форме для комментирования

en: Show a "follow comments" option in the comment form
ru: Показывать параметр «Подписаться на комментарии» в форме для комментирования

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Whitelisted IP addresses
ru: Разрешенные IP-адреса

en: {{p}}Would you mind telling us why you did not complete the Jetpack connection in this {{a}}2 question survey{{/a}}?{{/p}}{{p}}A Jetpack connection is required for our free security and traffic features to work.{{/p}}
ru: {{p}}Расскажите, почему вы не завершили подключение Jetpack, ответив на эти {{a}}2 вопроса{{/a}}?{{/p}}{{p}}Подключение Jetpack необходимо для работы наших бесплатных функций безопасности и управления трафиком.{{/p}}

en: Cheatin' uh?
ru: Жульничаем?

en: Regenerate address
ru: Создать адрес заново

en: Highlight and copy the following text to your clipboard:
ru: Выделите и скопируйте в буфер обмена следующий текст:

en: Copied!
ru: Скопировано!

[ctx: verb]
en: Copy
ru: Копировать

en: Show an ad for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme
ru: Показывать рекламу для мобильных приложений WordPress в нижней части темы мобильных приложений

en: Activate recommended features
ru: Активировать рекомендованные функции

en: You are currently running a development version of Jetpack.
ru: Сейчас вы работаете в тестовой версии Jetpack.

en: You're fueled up and ready to go.
ru: Теперь можно приступать к работе.

en: You're fueled up and ready to go, Jetpack is now active.
ru: Jetpack активирован. Теперь можно приступать к работе.

en: Your Jetpack is already connected.
ru: Jetpack уже подключен.

en: Welcome to {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}}!
ru: Добро пожаловать в {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}}!

en: Submit Beta feedback
ru: Отправить отзыв

en: Let us know!
ru: Свяжитесь с нами!

en: What would you like to see on your Jetpack Dashboard?
ru: Что бы вы хотели видеть в консоли Jetpack?

en: Would you tell us why? Just {{a}}answering two simple questions{{/a}} would help us improve Jetpack.
ru: Расскажите нам о причинах. Ваши {{a}}ответы на два простых вопроса{{/a}} помогут нам сделать Jetpack лучше.

[ctx: Navigation item.]
en: Reset Options (dev only)
ru: Сброс параметров (только для версий разработки)

en: ACTIVE
ru: АКТИВНА

en: Upgrade
ru: Обновление

en: Site Backups
ru: Резервные копии сайта

en: Security Scanning
ru: Проверка безопасности

en: Activate Site Stats
ru: Активация статистики сайта

en: {{a}}Activate Site Stats{{/a}} to see detailed stats, likes, followers, subscribers, and more! {{a1}}Learn More{{/a1}}
ru: {{a}}Активируйте статистику сайта{{/a}}, чтобы видеть отметки «Нравится», читателей, подписчиков и другие сведения. {{a1}}Подробнее{{/a1}}

en: Jetpack Stats Icon
ru: Значок статистики Jetpack

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Saving…
ru: Сохранение…

[ctx: Navigation item. Noun. Links to a debugger tool for Jetpack.]
en: Debug
ru: Отладка

en: WordPress.com Terms of Service
ru: Условия предоставления услуг WordPress.com

[ctx: Shorthand for Terms of Service.]
en: Terms
ru: Условия

en: Automattic's Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности Automattic

[ctx: Shorthand for Privacy Policy.]
en: Privacy
ru: Политика конфиденциальности

en: Unlink me from WordPress.com
ru: Отменить мою привязку к WordPress.com

en: Link to WordPress.com
ru: Привязать к WordPress.com

en: Week of %(date)s
ru: Неделя %(date)s

en: Views: %(numberOfViews)s
ru: Просмотры: %(numberOfViews)s

en: Click to view detailed stats.
ru: Нажмите для просмотра подробной статистики.

en: Something happened while loading stats. Please try again later or {{a}}view your stats now on WordPress.com{{/a}}
ru: При загрузке статистики произошла ошибка. Повторите попытку позже или {{a}}просмотрите статистику сейчас на WordPress.com{{/a}}

en: Days
ru: Дн.

en: Weeks
ru: Нед.

en: Months
ru: Мес.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: %(number)s View | %(number)s Views
ru[0]: %(number)s просмотр
ru[1]: %(number)s просмотра
ru[2]: %(number)s просмотров

en: Best overall day
ru: Наибольшее число просмотров за день

en: All-time views
ru: Просмотры за всё время

en: All-time comments
ru: Комментарии за всё время

en: {{button}}View detailed stats{{/button}}
ru: {{button}}Подробная статистика{{/button}}

en: View your security dashboard
ru: Просмотр консоли безопасности

en: View your spam stats
ru: Просмотр статистики спама

en: Link your account to WordPress.com to get the most out of Jetpack.
ru: Привяжите учетную запись к WordPress.com для максимально эффективного использования Jetpack.

en: The site is in Development Mode, so you can not connect to WordPress.com.
ru: Сайт находится в режиме разработки, поэтому его нельзя подключить к WordPress.com.

en: All plugins are up-to-date. Awesome work!
ru: Все плагины уже обновлены. Превосходная работа!

en: Total malicious attacks blocked on your site.
ru: Общее число вредоносных атак, заблокированных на сайте.

en: Jetpack is actively blocking malicious login attempts. Data will display here soon!
ru: Jetpack активно блокирует несанкционированные попытки входа. Данные здесь скоро появятся!

en: For automated, comprehensive scanning of security threats, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
ru: Для автоматизированной комплексной проверки наличия угроз безопасности {{a}}установите и активируйте{{/a}} VaultPress.

en: Uh oh, %(number)s threat found. | Uh oh, %(number)s threats found.
ru[0]: Внимание, обнаружена %(number)s угроза.
ru[1]: Внимание, обнаружены %(number)s угрозы.
ru[2]: Внимание, обнаружены %(number)s угрозы.

en: {{a}}View details at VaultPress.com{{/a}}
ru: {{a}}Просмотр подробных сведений на VaultPress.com{{/a}}

en: {{a}}Contact Support{{/a}}
ru: {{a}}Обратиться в службу поддержки{{/a}}

en: No threats found, you're good to go!
ru: Угрозы не обнаружены, продолжайте работу!

en: Plugin Updates
ru: Обновления плагинов

en: Jetpack is monitoring your site. If we think your site is down, you will receive an email.
ru: Jetpack выполняет мониторинг сайта. Если нам покажется, что ваш сайт не работает, вы получите сообщение по электронной почте.

en: Jetpack is improving and optimizing your image speed.
ru: Jetpack ускоряет загрузку и оптимизирует изображения.

en: {{a}}Activate Protect{{/a}} to keep your site protected from malicious sign in attempts.
ru: {{a}}Активируйте защиту{{/a}}, чтобы обезопасить сайт от несанкционированных попыток входа.

en: {{a}}Activate{{/a}} to enhance the performance and speed of your images.
ru: {{a}}Активируйте{{/a}}, чтобы повысить производительность и скорость обработки изображений.

en: {{a}}Turn on plugin autoupdates{{/a}}
ru: {{a}}Включить автоматическое обновление плагинов{{/a}}

en: Downtime monitoring
ru: Мониторинг доступности сайта

en: For automated, comprehensive scanning of security threats, please {{a}}upgrade your account{{/a}}.
ru: Для автоматизированной комплексной проверки наличия угроз безопасности {{a}}улучшите учетную запись{{/a}}.

en: For state-of-the-art spam defense, please {{a}}activate Akismet{{/a}}.
ru: Чтобы воспользоваться передовой защитой от спама, {{a}}активируйте Akismet{{/a}}.

en: For state-of-the-art spam defense, please {{a}}install Akismet{{/a}}.
ru: Чтобы воспользоваться передовой защитой от спама, {{a}}установите Akismet{{/a}}.

en: Spam Protection
ru: Защита от спама

en: Unavailable in Dev Mode.
ru: Недоступно в режиме разработки.

en: To automatically back up your entire site, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
ru: Для автоматического резервного копирования всего сайта {{a}}установите и активируйте{{/a}} VaultPress.

en: {{a}}View backup details{{/a}}.
ru: {{a}}Просмотр сведений о резервной копии{{/a}}.

en: Backups
ru: Резервные копии

en: Performance
ru: Производительность

en: Security
ru: Безопасность

en: Updating %(slug)s settings…
ru: Обновление настроек %(slug)s…

en: %(slug)s has been deactivated.
ru: Функция %(slug)s деактивирована.

en: Deactivating %(slug)s…
ru: Деактивация %(slug)s…

en: %(slug)s failed to activate. %(error)s
ru: Не удалось активировать %(slug)s. %(error)s

en: %(slug)s has been activated.
ru: Функция %(slug)s активирована.

en: Activating %(slug)s…
ru: Активация %(slug)s…

en: Recommended features active.
ru: Рекомендованные функции активированы.

en: Activating recommended features…
ru: Активация рекомендованных функций…

en: Unavailable in Dev Mode
ru: Недоступно в режиме разработки

en: Updating %(slug)s address…
ru: Обновление адреса %(slug)s…

en: Error updating %(slug)s settings. %(error)s
ru: Ошибка при обновлении настроек %(slug)s. %(error)s

en: Updated %(slug)s settings.
ru: Обновлены настройки %(slug)s.

en: Loading…
ru: Загрузка...

[ctx: Example: "412 Spam comments blocked"]
en: Spam comments blocked.
ru: Спам в комментариях заблокирован.

en: Whoops! Your Akismet key is missing or invalid. {{akismetSettings}}Go to Akismet settings to fix{{/akismetSettings}}.
ru: Ой! Ключ Akismet отсутствует или недействителен. {{akismetSettings}}Для исправления перейдите к настройкам Akismet{{/akismetSettings}}.

en: Invalid key
ru: Неверный ключ

en: To automatically back up your entire site, please {{a}}upgrade your account{{/a}}.
ru: Для автоматического резервного копирования всего сайта требуется {{a}}улучшить аккаунт{{/a}}.

en: %(slug)s failed to deactivate. %(error)s
ru: Не удалось деактивировать %(slug)s. %(error)s

en: Recommended features failed to activate. %(error)s
ru: Не удалось активировать рекомендованные функции. %(error)s

en: {{a}}Activate Monitor{{/a}} to receive email notifications if your site goes down.
ru: {{a}}Активируйте мониторинг{{/a}}, чтобы получать уведомления, когда сайт не работает.

[ctx: Navigation item.]
en: Writing
ru: Написание

[ctx: Navigation item.]
en: Plans
ru: Тарифные планы

en: At A Glance
ru: Краткий обзор

[ctx: Navigation item.]
en: At A Glance
ru: Краткий обзор

en: Error unlinking from WordPress.com. %(error)s
ru: При отмене привязки к WordPress.com произошла ошибка. %(error)s

en: Unlinked from WordPress.com.
ru: Привязка к WordPress.com отменена.

en: Unlinking from WordPress.com
ru: Отмена привязки к WordPress.com.

en: There was an error disconnecting Jetpack. Error: %(error)s
ru: При отключении Jetpack произошла ошибка. Ошибка: %(error)s

en: Options failed to reset.
ru: Не удалось сбросить параметры.

en: Options reset.
ru: Параметры сброшены.

en: Resetting Jetpack options…
ru: Сброс параметров Jetpack…

en: Regenerated %(slug)s address .
ru: Повторно создан адрес %(slug)s.

[ctx: Navigation item.]
en: Security
ru: Безопасность

en: Error regenerating %(slug)s address. %(error)s
ru: Ошибка регенерации адреса %(slug)s. %(error)s

en: Every minute | Every %d minutes
ru[0]: Каждую минуту

en: Google Maps API Key
ru: API-ключ Google Карт

en: Google now requires an API key to use their maps on your site. <a href="%s">See our documentation</a> for instructions on acquiring a key.
ru: Теперь Google требует API-ключ для использования своих карт на вашем сайте. Инструкции по получению ключа см. в<a href="%s"> нашей документации</a>.

note: Translators: placeholder is a Dailymotion username, linking to a Dailymotion profile page.
en: Uploaded by %s
ru: Отправлено %s

[ctx: Noun]
en: Format:
ru: Формат:

en: Maximum Width (px; 220 to 1200):
ru: Максимальная ширина (от 220 до 1200 пикселей):

en: Height (px; at least 200):
ru: Высота (не менее 200 пикселей):

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
ru: У вас уже есть учетная запись на этом сайте. <a href="%1$s">Войдите</a>, используя свое имя пользователя и пароль, а затем подключитесь к WordPress.com.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
ru: Для доступа к этому сайту требуется учетная запись WordPress.com. Войдите, нажав кнопку ниже, или создайте бесплатную учетную запись WordPress.com.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ru: Не удалось обнаружить вашу учетную запись. Если у вас уже есть учетная запись, убедитесь, что вы подключены к WordPress.com.

en: Invalid image URL
ru: Неверный URL-адрес изображения

en: The video has been imported as Attachment ID %d
ru: Видео импортировано как вложение с идентификатором

en: An error has been encountered.
ru: Обнаружена ошибка.

[ctx: Affects all sites in a Multisite network.]
en: Global
ru: Общие

en: Checking
ru: Проверка

en: Portfolio Archive Title
ru: Заголовок архива портфолио

en: Portfolio Archive Content
ru: Содержимое архива портфолио

en: Testimonial Archive Title
ru: Заголовок архива отзывов

[ctx: recipe]
en: Time
ru: Время

[ctx: recipe]
en: Difficulty
ru: Сложность

[ctx: recipe]
en: Print
ru: Печать

en: Log in as <span>%s</span>
ru: Войти как <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
ru: Войти как другой пользователь WordPress.com

en: Or
ru: Или

en: Portfolio Archive Featured Image
ru: Миниатюра архива портфолио

en: Must specify Twitter Timeline id or username.
ru: Необходимо указать идентификатор или имя пользователя ленты сообщений Twitter.

en: No location or theme ID provided in the untappd-menu shortcode.
ru: Не предоставлено расположение или идентификатор темы в шорткоде untappd-menu.

en: Dismiss this notice
ru: Скрыть это уведомление

en: JETPACK_CLIENT__HTTPS is set to NEVER
ru: Параметр JETPACK_CLIENT__HTTPS имеет значение NEVER

en: Response was not OK:
ru: Ответ неудовлетворительный:

en: WordPress reports no SSL support
ru: Отчеты WordPress без поддержки SSL

en: Outbound HTTPS not working
ru: Исходящее соединение HTTPS не работает

en: Your site could not connect to WordPress.com via HTTPS. This could be due to any number of reasons, including faulty SSL certificates, misconfigured or missing SSL libraries, or network issues.
ru: Невозможно подключить ваш сайт к WordPress.com по HTTPS. Это может быть вызвано рядом причин, в том числе поврежденными сертификатами SSL, неправильно настроенными или отсутствующими библиотеками SSL и сбоями сети.

en: Jetpack will re-test for HTTPS support once a day, but you can click here to try again immediately:
ru: Jetpack будет повторно проверять наличие поддержки HTTPS раз в день, но вы можете сделать это прямо сейчас, нажав здесь:

en: Try again
ru: Повторить попытку

en: For more help, try our <a href="%1$s">connection debugger</a> or <a href="%2$s" target="_blank">troubleshooting tips</a>.
ru: Для получения дополнительной помощи попробуйте воспользоваться нашим <a href="%1$s">отладчиком подключений</a> или <a href="%2$s" target="_blank">советами по устранению неполадок</a>.

en: This user is linked and ready to fly with Jetpack.
ru: Этот пользователь привязан и готов к подключению Jetpack.

en: Testimonial Archive Content
ru: Содержимое архива отзывов

en: Infinite Scroll Behavior
ru: Режим работы бесконечной прокрутки

en: Check to load posts as you scroll. Uncheck to show clickable button to load posts
ru: Установите флажок, чтобы загружать записи по мере прокрутки. Снимите флажок, чтобы отображать кнопку для загрузки записей

en: Check the box above to record each new set of posts loaded via Infinite Scroll as a page view in Google Analytics.
ru: Установите флажок в поле выше, чтобы каждый новый набор записей, загруженных с помощью бесконечной прокрутки, регистрировался как просмотр страницы в Google Analytics.

en: Click to share on Telegram
ru: Нажмите, чтобы поделиться в Telegram

en: Click to share on WhatsApp
ru: Нажмите, чтобы поделиться в WhatsApp

[ctx: recipe]
en: Ingredients
ru: Составляющие

[ctx: recipe]
en: Directions
ru: Направления

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
ru: Выполняйте вход быстрее, подключив учетную запись WordPress.com к %s.

en: Log in with username and password
ru: Войти, используя имя пользователя и пароль

[ctx: recipe]
en: Servings
ru: Обслуживание

en: Jetpack is not active on this site.
ru: Jetpack не активирован на этом сайте.

en: Manage Plugins
ru: Управление плагинами

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
ru: Нет записей. <a href="%s" target="_blank">Желаете увеличить посещаемость?</a>

en: seconds
ru: секунд

note: Translators: example of usage of this is "Start Video After 10 seconds"
en: Start Video After
ru: Начать воспроизведение спустя

en: pixels
ru: пикселей

en: Video Width
ru: Ширина видео

en: Loop video playback
ru: Зациклить воспроизведение

en: Video ID
ru: Идентификатор видео

en: High definition on by default
ru: Высокое разрешение по умолчанию

en: Autoplay video on page load
ru: Автозапуск видео при загрузке страницы

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
ru: Добавить гиперссылку на URL-адрес видео на портале VideoPress.com в название видео

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
ru: Использовать кодеки только с открытым исходным кодом (возможно снижение производительности)

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
ru: Использовать устаревшую версию Flash Player (не рекомендуется)

en: Invalid Video GUID!
ru: Неверный код GUID для видео!

en: VideoPress Shortcode
ru: Шорткод VideoPress

en: Fill out my Wufoo form!
ru: Заполнить форму Wufoo!

note: translators: URLs to Jetpack support pages.
en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
ru: На сайтах с определенными темами и плагинами возникают <a href="%1$s" target="_blank">проблемы</a> при подключении Jetpack. Посмотрите <a href="%2$s" target="_blank">список распространенных конфликтов</a>. (Попробуйте найти решение своей проблемы на <a href="%3$s" target="_blank">сайте</a> или <a href="%4$s" target="_blank">форуме поддержки Jetpack</a>.)

en: You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
ru: Не выходите из учётной записи в своем блоге WordPress, пока идёт авторизация Jetpack.

en: We had an issue connecting Jetpack; deactivate then reactivate the Jetpack plugin, then connect again.
ru: При подключении Jetpack возникла проблема. Деактивируйте этот плагин, затем активируйте и подключите снова.

en: There was an issue connecting your Jetpack. Please click "Connect to WordPress.com" again.
ru: При подключении Jetpack произошла ошибка. Нажмите «Подключение к WordPress.com» еще раз.

en: images
ru: Изображения

en: An error occurred while downloading blog information
ru: При загрузке сведений о блоге произошла ошибка.

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
ru: Упорядочить популярные записи и страницы по:

en: Views
ru: Просмотры

note: translators: %s is a URL
en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
ru: Плагин Jetpack активирован на <a href="%s" target="_blank">тестовом сервере</a>.

en: Invalid site information returned from remote.
ru: Внешний источник вернул неверную информацию о сайте.

en: No posts data returned by remote.
ru: Внешний источник не вернул ни одной записи.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
ru: Информация об этом блоге в данный момент находится в процессе загрузки.

en: Cannot load blog information at this time.
ru: В этот раз не удалось загрузить информацию о блоге.

en: Cannot load blog posts at this time.
ru: В этот раз не удалось загрузить записи.

en: You must specify a valid blog URL!
ru: Необходимо указать правильный URL блога!

en: Detailed information
ru: Подробная информация

en: An error occurred while downloading blog posts list
ru: При загрузке списка записей произошла ошибка

en: Social Menu
ru: Меню социальных ссылок

en: An error occurred fetching the remote data.
ru: При загрузке данных с внешнего источника возникла ошибка.

en: Invalid remote response.
ru: Неверный ответ внешнего истоника.

en: Facebook Page Plugin
ru: Плагин для страницы Facebook

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
ru: Воспользуйтесь специальным плагином, чтобы привлекать посетителей на свою страницу Facebook.

en: XML Sitemap
ru: XML Карта сайта

en: Click to share on Facebook
ru: Нажмите здесь, чтобы поделиться контентом на Facebook.

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
ru: Файлы Sitemap

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
ru: Трафик

note: translators: %s is the name of a theme
en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
ru: Если проблема вызвана неизвестной причиной или связана с плагином, активируйте %s (тему WordPress по умолчанию).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
ru: Если проблема вызвана неизвестной причиной или связана с плагином, активируйте тему WordPress по умолчанию.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
ru: Если это помогло решить проблему, то ваша тема может являться источником ошибки. Сообщите об этом разработчику темы.

note: translators: %s is the name of a form field
en: %s requires at least one selection
ru: %s требует выбора хотя бы одного элемента.

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}}  We're sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %(error_key)s
ru: {{s}}Сбой в работе Jetpack.{{/s}} Приносим извинения за неудобства. Повторите попытку позже. Если устранить неполадку не удастся, отправьте в службу поддержки следующее сообщение. %(error_key)s

en: You must specify an option_name
ru: Укажите значение option_name.

en: You must specify a whitelisted option_name
ru: Укажите значение option_name из белого списка.

en: You must specify an option_value
ru: Укажите значение option_value.

note: translators: %1$s is link to author posts, %2$s is author display name
en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
ru: <span>Автор:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Comments are not allowed.
ru: Комментарии запрещены.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
ru: Ваш IP адрес (%1$s) был отмечен как возможный источник нарушений правил безопаности.

en: All pages
ru: Все страницы

note: translators: %s is a social network name, e.g. Facebook.
en: %s username:
ru: Имя пользователя %s:

en: Layout
ru: Формат

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
ru: Владелец этого адреса электронной почты отказался от получения электронных сообщений о подписке. <br /> Вы можете управлять своими предпочтениями на странице <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: Manage your email preferences.
ru: Управляйте своими предпочтениями для электронной почты.

en: Testimonial list navigation
ru: Навигация по списку отзывов

en: Testimonials list
ru: Список отзывов

en: Project type list
ru: Список типов проектов

en: Project tag list navigation
ru: Навигация по списку меток проектов

en: Project tag list
ru: Список меток проектов

en: Filter Testimonials list
ru: Фильтровать список отзывов

en: Menu items list
ru: Список элементов меню

en: Filter projects list
ru: Фильтровать список проектов

en: Project list navigation
ru: Навигация по списку проектов

en: Projects list
ru: Список проектов

en: Project type list navigation
ru: Навигация по списку типов проектов

en: Menu item labels list
ru: Список ярлыков элементов меню

en: Menu section list navigation
ru: Навигация по списку разделов меню

en: Menu section list
ru: Список разделов меню

en: Filter menu items list
ru: Фильтровать список элементов меню

en: Menu item list navigation
ru: Навигация по списку элементов меню

en: Filter comics list
ru: Фильтровать список комиксов

en: Comics list navigation
ru: Навигация по списку комиксов

en: Comics list
ru: Список комиксов

en: Menu item label list navigation
ru: Навигация по списку ярлыков элементов меню

en: Show all
ru: Показать всё

en: Checkbox with Multiple Items
ru: Флажок с несколькими элементами

en: Site successfully connected.
ru: Сайт успешно подключен.

en: Activated
ru: Активировано

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
ru: Разрешить администраторам сайтов управлять подключениями (подключать и отключать) к <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>

note: Description of the plugin
en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
ru: Привнесите силу облака WordPress.com в ваш автономный блог на WordPress CMS. Jetpack позволяет подключить ваш автономный блог к вашему аккаунту WordPress.com, чтобы использовать мощные возможности обычно доступенные только пользователям WordPress.com.

en: Disconnecting Jetpack
ru: Отключение Jetpack

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
ru: Начните управлять Jetpack с поддержкой создания сети сайтов посредством подключения.

en: Get started with Jetpack Multisite
ru: Начните использовать Jetpack с поддержкой создания сети сайтов

en: Jetpack Network Settings Updated!
ru: Настройки сети Jetpack обновлены!

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
ru: Jetpack активируется при подключении к сети, что гарантирует отображение всех обновлений.

en: Learn more
ru: Узнать

en: Network Settings
ru: Найстроки сети

en: Protect whitelist
ru: Защита списка разрешенных адресов

en: Sub-site override
ru: Дополнительные сайты

en: These settings affect all sites on the network.
ru: Эти настройки применяются ко всем сайтам сети.

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: A simple widget that displays social media icons.
ru: Простой виджет, отображающий значки социальных сетей.

en: Address:
ru: Адрес:

en: Alternate text:
ru: Альтернативный текст:

en: Attachment Page
ru: Страница вложения

en: Blog URL:
ru: URL блога:

en: Blue
ru: Синий

en: Border Color (hex):
ru: Цвет Границы (hex):

en: Caption:
ru: Подпись:

en: Carousel
ru: Карусель

en: Category
ru: Категория

en: Center
ru: По центру

en: Choose Images
ru: Выбрать изображения

en: Contact Info
ru: Контакты

en: Currently Reading
ru: В процессе чтения

en: Custom
ru: Произвольно

en: Custom Email Address
ru: Пользовательский адрес электронной почты

en: Delete
ru: Удалить

en: Display WordPress Posts
ru: Показ постов WordPress

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
ru: Показывать уменьшенный вариант вашего профиля Gravatar

en: Display a photo gallery or slideshow
ru: Показать галерею фотографий или слайд-шоу

en: Display an image in your sidebar
ru: Показывать изображение на боковой панели

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
ru: Отображение официального встраиваемого виджета хронологии Twitter.

en: Display as:
ru: Отобразить как:

en: Display your books from Goodreads
ru: Показать ваши книги из Goodreads

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
ru: Показ свежих постов из другого блога из сети WordPress.com или блога с включенным Jetpack.

en: Edit Your Profile
ru: Редактировать профиль

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
ru: Введите ссылку на блог созданный на WordPress.com или автономный WordPress сайт с подключенным Jetpack.

en: Error loading profile
ru: Ошибка при загрузке профиля

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
ru: Страница

en: Facebook Page URL
ru: URL-адрес страницы Facebook

en: Feed(s) to Display:
ru: Показывать ленту(ы):

en: Follow me on Twitter
ru: Следите за мной на Твиттере

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ru: Цифровой идентификатор пользователя Goodreads <a href="%s" target="_blank">(инструкции)</a>

en: Gravatar Profile
ru: Профиль Gravatar

en: Green
ru: Зелёный

en: Hours & Info
ru: Время работы и дополнительная информация

en: Hours:
ru: Часы:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
ru: Если не указанно, мы попытаемся определить размер изображения.

en: Image
ru: Изображение

en: Image Alignment:
ru: Выравнивание изображения:

en: Image Color:
ru: Цвет изображения

en: Image Grid
ru: Сетка изображения

en: Image Link
ru: Ссылка изображения

en: Image List
ru: Список изображений

en: Image Settings:
ru: Настройки изображения:

en: Image Size:
ru: Размер изображения:

en: Image URL:
ru: Адрес (URL):

en: Image title:
ru: Название изображения:

en: Images:
ru: Изображения:

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
ru: Идентификатор пользователя недействителен. Проверьте его правильность и введите цифровой идентификатор пользователя Goodreads.

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ru: URL-адрес Facebook настроен неверно. Проверьте адрес в <a href="%s">настройках виджета</a>.

en: Large
ru: Большой

en: Layout Options:
ru: Внешний вид:

en: Left
ru: Слева

en: Link Color (hex):
ru: Цвет Ссылки (hex):

en: Link To:
ru: Ссылка на:

en: Link URL (when the image is clicked):
ru: URL ссылка (при нажатии на изображение):

en: Links to services that you use across the web.
ru: Ссылки на веб-сервисы, с которыми вы работаете.

en: Links to your blog's RSS feeds
ru: Ссылки на RSS-ленты вашего блога

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
ru: Ссылки на ваш сайт, блоги или другие сайты с информацией о вас.

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
ru: Обед: 11:00–14:00 
    Ужин: пн–чт: 17:00–23:00, пт–сб: 17:00–01:00

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
ru: Максимальное количество записей для отображения (не более 10):

en: Media File
ru: Медиафайл

en: Medium
ru: Средний

en: My Tweets
ru: Мои твиты

en: No Borders
ru: Нет Границ

en: No Footer
ru: Нет Подвала

en: No Header
ru: Нет Заголовка

en: No Scrollbar
ru: Нет Прокрутки

[ctx: Noun]
en: User
ru: Пользователь

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
ru: Автор

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
ru: Роль

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
ru: Дата

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
ru: Метка

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
ru: Классификация

en: Number of Posts to Display:
ru: Количество отображающихся записей:

en: Open link in a new window/tab
ru: Открывать в новом окне/вкладке

en: Open links in new window/tab:
ru: Открыть ссылки в новом окне (в новой вкладке):

en: Opens in new window
ru: Открывается в новом окне

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Personal Links
ru: Личные Ссылки

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Pink
ru: Розовый

en: Posts
ru: Записи

en: Posts & Comments
ru: Записи и комментарии

en: Purple
ru: Пурпурный

en: RSS Links
ru: Ссылки RSS

en: Random Order:
ru: Случайный порядок:

en: Recent Posts
ru: Свежие записи

en: Red
ru: Красный

en: Right
ru: Справа

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
ru: Выберите пользователя либо выберите "другое" и введите адрес электронной почты.

en: Shelf:
ru: Книжная полка:

en: Show Account Links
ru: Показать ссылки на учетную запись

en: Show Cover Photo
ru: Показывать фото обложки

en: Show Excerpts:
ru: Показать цитаты:

en: Show Faces
ru: Показать Лица

en: Show Featured Image:
ru: Показать избранное изображение:

en: Show Page Posts.
ru: Показывать записи на странице.

en: Show Personal Links
ru: Показать персональные ссылки

en: Show Stream
ru: Показать Поток

en: Show map
ru: Показать карту

en: Show profile photos in the plugin.
ru: Включите показ фотографий профиля в плагине.

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
ru: или

en: Shows your most viewed posts and pages.
ru: Отображает Ваши самые популярные статьи и страницы.

en: Silver
ru: Серебряный

en: Small
ru: Маленький

en: Social
ru: Социальные сети

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
ru: Извините. Не удается определить расположение данного адреса. Карта отображаться не будет. Проверьте формат ввода адреса.

en: Style:
ru: Стиль:

en: Subscribe to %s
ru: Подписаться на %s

en: Text & Image Links
ru: Ссылки текста и изображений

en: Text Link
ru: Текстовая ссылка

en: Text List
ru: Список текстов

en: The widget only works with Facebook Pages.
ru: Виджет поддерживается только страницами Facebook.

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
ru: Возникла проблема с получением данных для отображения адреса на карте.  Обновите страницу и повторите попытку.

en: Tiles
ru: Плитка

en: Timeline Theme:
ru: Тема ленты:

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Top Posts &amp; Pages
ru: Популярные записи и страницы

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
ru: Популярные записи и страницы рассчитываются по статистике просмотров за 24–48 часов. На изменение данных может понадобиться некоторое время.

en: Transparent Background
ru: Прозрачный Фон

en: Twitter Timeline
ru: Хронология Twitter

en: Types of pages to display:
ru: Типы отображающихся страниц:

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
ru: -- Выбрать --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
ru: Скрыть

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
ru: Показать

en: Verified Services
ru: Проверенные Сервисы

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
ru: Просмотреть профиль %1$s на %2$s

en: View Full Profile &rarr;
ru: Посмотреть полный профиль →

en: Visibility
ru: Видимость

en: What's a Gravatar?
ru: Что такое граватар?

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
ru: является

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
ru: Выберите, что показывать в этом <a href="%s">виджете профиля граватара</a>.

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
ru: Список для чтения

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
ru: Прочитать

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
ru: %s если:

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ru: Для корректной работы <a href="%1$s">виджета Goodreads</a> необходимо ввести цифровой идентификатор пользователя. <a href="%2$s" target="_blank">Подробные инструкции</a>

en: Twitter Username:
ru: Имя пользователя Twitter:

en: Display a map with your location, hours, and contact information.
ru: Показывать расположение, часы работы и контактную информацию

en: Automatic Update
ru: Автоматическое обновление

note: Translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views".
en: %1$s %2$s Views
ru: %1$s %2$s Просмотров

en: %s Error
ru: %s Ошибка

en: &mdash; Select &mdash;
ru: &mdash; Выбрать &mdash;

en: 404 error page
ru: Страница ошибки 404

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
ru: <strong>%s</strong> не является разрешенным внедренным сайтом.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
ru: Добавьте форму подписки по электронной почте, чтобы пользователи могли подписываться на ваш блог.

en: Add logo
ru: Добавить логотип

en: All author pages
ru: Все страницы автора

en: All category pages
ru: Все страницы рубрики

en: All date archives
ru: Все архивы данных

en: All tag pages
ru: Все страницы с метками

en: All taxonomy pages
ru: На страницах всех классификаций (рубрик или меток)

en: Archive page
ru: Страница архива

en: Blog follow email text
ru: Текст сообщения электронной почты о подписке на блог

en: Change logo
ru: Изменить логотип

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
ru: Выберите, на что могут подписаться ваши посетители: записи, комментарии или то и другое.

en: Chart stats by
ru: График статистики за

en: Choose logo
ru: Выбрать логотип

en: Circles
ru: Круги

en: Comment follow email text
ru: Текст сообщения электронной почты о подписке на комментарии

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
ru: Не удалось получить токен загрузки VideoPress. Повторите попытку позже.

en: Count the page views of registered users who are logged in.
ru: Учитывать просмотры страниц, произведённые авторизованными зарегистрированными пользователями.

en: Daily archives
ru: Дневные архивы

en: Display Header Text
ru: Отображать текст заголовка

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
ru: Включите показ всех изображений галереи в виде мозаики.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
ru: Показать меню "Поделиться" и разрешить пользователям внедрять или загружать это видео

en: Don&#8217;t send this to subscribers
ru: Не отправляйте эту информацию подписчикам

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ru: Помечайте меткой <a href="%1$s">"Избранное"</a> все или только определенные записи. Ваша тема поддерживает до %2$s записей в области избранного содержимого.

en: Email Address:
ru: Адрес электронной почты:

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ru: Укажите свой адрес электронной почты, чтобы получать уведомления о новых записях в этом блоге.

en: Featured Content
ru: Избранное содержимое

en: Follow Blog
ru: Подписаться на блог

en: Follow Comments
ru: Подписаться на комментарии

en: Follower Settings
ru: Настройки подписчиков

en: Front page
ru: Главная страница

en: Hide the stats smiley face image.
ru: Скрыть смайлик статистики.

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ru: Здравствуйте!
    
    Недавно вы подписались на одну из моих записей. Это означает, что вы будете получать по электронной почте сообщения о появлении новых комментариев к записи.
    
    Для активации нажмите ниже кнопку "Подтвердить". Если вы считаете, что это ошибка, проигнорируйте это сообщение, и мы вас больше не побеспокоим.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ru: Здравствуйте!
    
    Недавно вы подписались на записи в этом блоге. Это означает, что вы будете получать каждую новую запись по электронной почте.
    
    Для активации нажмите ниже кнопку "Подтвердить". Если вы считаете, что это ошибка, проигнорируйте это сообщение, и мы вас больше не побеспокоим.

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ru: Вводный текст, который отправляется пользователю при подписке на запись в вашем блоге. (Сведения о сайте и подтверждении для вас будут добавлены автоматически.)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ru: Вступительный текст отсылается, когда кто-то подписывается на ваш блог. (Сайт и данные для подтверждения будут автоматически отосланы вам).

en: Jetpack Subscriptions Settings
ru: Настройки подписок Jetpack

en: Jetpack Subscriptions:
ru: Подписки на Jetpack:

note: translators: %s: number of folks following the blog
en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
ru[0]: Присоединиться к еще %s подписчику
ru[1]: Присоединиться к еще %s подписчикам
ru[2]: Присоединиться к еще %s подписчикам

en: Loading video...
ru: Идет загрузка видео...

en: Loading&hellip;
ru: Загрузка&hellip;

en: Location of the Ogg video file.
ru: Расположение видеофайла Ogg.

en: Logged In
ru: зарегистрированный, авторизованный

en: Logged Out
ru: Выход выполнен

en: Logo
ru: Логотип

en: Monthly archives
ru: Архивы по месяцам

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
ru: Не обнаружено данных для идентификатора VideoPress: <strong>%s</strong>.

en: No logo set
ru: Логотип не выбран

en: Notify me of follow-up comments by email.
ru: Уведомить меня о новых комментариях по email.

en: Notify me of new posts by email.
ru: Уведомлять меня о новых записях почтой.

en: Ogg File URL
ru: URL-адрес файла Ogg

en: Optional text to display to your readers:
ru: Произвольный текст, отображаемый для ваших читателей:

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
ru: Для просмотра %s необходимо, чтобы ваш браузер поддерживал JavaScript.

en: Please verify your birthday.
ru: Пожалуйста, проверьте ваш день рождения.

en: Post type:
ru: Тип записи:

en: Posts page
ru: Страница записей

en: Publisher limits playback of video embeds.
ru: Автор запретил воспроизведение внедренных видеофайлов.

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
ru: Показывать график последних 48 часов просмотров в панели администратора.

en: Remove logo
ru: Убрать логотип

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
ru: Выберите роли пользователей, которые будут иметь возможность просматривать отчёты статистики.

en: Set as logo
ru: Установить в качестве логотипа

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
ru: Показывать вариант <em>'Подписаться на блог'</em> в форме для комментирования

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
ru: Показывать вариант <em>'Подписаться на комментарии'</em> в форме для комментирования

en: Show top posts over
ru: Показать популярные записи за

en: Show top search terms over
ru: Показать топ поисковых запросов за

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
ru[0]: Показать общее количество подписчиков? (%s подписчик)
ru[1]: Показать общее количество подписчиков? (Подписчиков: %s)
ru[2]: Показать общее количество подписчиков? (Подписчиков: %s)

en: Site Logo
ru: Логотип сайта

en: Sorry, nothing to report.
ru: К сожалению, нет данных для отчёта.

en: Square Tiles
ru: Квадратные плитки

en: Static page:
ru: Статичная страница:

en: Stats
ru: Статистика

en: Submit
ru: Отправить

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe Button:
ru: Кнопка подписки:

en: Subscribe Placeholder:
ru: Метка-заполнитель для подписки:

en: Subscribe to Blog via Email
ru: Подписаться на блог по эл. почте

en: Success Message Text:
ru: Текст сообщения об успешном выполнении:

en: Tag name
ru: Название метки

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
ru: Плагин VideoPress не может обмениваться данными с серверами VideoPress. Эта ошибка в большинстве случаев вызвана неправильной настройкой плагина. Переустановите или обновите его.

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
ru: Электронное письмо, которое вы открыли, было недействительным. Проверьте электронную почту и повторите попытку.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ru: Настройки для избранного содержимого <a href="%s">перемещены в раздел "Внешний вид" → "Настройка"</a>.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
ru: При подписке произошла ошибка. Повторите попытку.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
ru: Эти настройки изменяют текст сообщения электронной почты, которое получают ваши подписчики.

en: This video is intended for mature audiences.
ru: Это видео предназначено только для взрослой аудитории.

en: Tiled Columns
ru: Столбцы с ячейками

en: Tiled Mosaic
ru: Плитка (мозаика)

en: Top Posts
ru: Популярные записи

en: Top Searches
ru: Топ запросов

en: View stats on WordPress.com right now
ru: Просмотреть статистику на WordPress.com

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
ru: Просмотры за 48 часов. Нажмите для получения дополнительной статистики сайта.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
ru: Нам не удалось получить вашу статистику. Перезагрузите страницу, чтобы повторить попытку.

en: Website Verification Services
ru: Служба проверки веб-сайта

en: Widget title:
ru: Заголовок виджета:

en: Yearly archives
ru: Годовые архивы

en: day
ru: дн.

en: month
ru: мес.

en: the past day
ru: прошедший день

en: the past month
ru: прошедший месяц

en: the past quarter
ru: прошедший квартал

en: the past week
ru: прошедшая неделя

en: the past year
ru: прошедший год

en: this video
ru: это видео

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
ru: Смотреть: %s

en: week
ru: нед.

en: View Site Stats without JavaScript
ru: Посмотреть статистику сайта без JavaScript

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
ru: Статистика сайта работает лучше с включенным JavaScript.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
ru: Нам не удалось получить вашу статистику. Перезагрузите страницу, чтобы повторить попытку. Если устранить проблему не удалось, <a href="%1$s" target="_blank">обратитесь в службу поддержки</a>. В своем отчете укажите следующую информацию.

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click 'Confirm Follow' to start subscribing.
ru: Выполнено. Вам было отправлено электронное письмо для подтверждения вашей подписки. Прочитайте письмо и нажмите кнопку «Активировать», чтобы подтвердить подписку.

en: Blog Subscriptions
ru: Подписка на блог

en: Upload videos
ru: Загрузить видео

en: This video requires <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> for playback.
ru: Для воспроизведения этого видео требуется <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a>.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
ru: У вас недостаточно  <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">свободное программное обеспечение</a> для просмотра этого видео. Поддержите открытое ПО и обновитесь.

en:  (Opens in new window)
ru:  (Открывается в новом окне)

note: translators: included in email when post is shared via email. First item is sender's name. Second is sender's email address.
en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
ru: %1$s (%2$s) считает, что вам может быть интересна следующая запись:

en: Add a new service
ru: Добавить новый сервис

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
ru: Добавьте кнопки в свой блог, чтобы ваши посетители могли делиться записями со своими друзьями.

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
ru: Дополнительно.  Если выбран этот вариант, необходимо включить эти файлы в тему вручную, чтобы ссылки работали.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
ru: Ошибка создания нового сервиса - пожалуйста, проверьте, что вы ввели правильные данные.

en: Available Services
ru: Доступные сервисы

en: Button style
ru: Стиль кнопки

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ru: Невозможно установить cookie-редиректы, т. к. заголовки страницы уже отправлены.

en: Click to Press This!
ru: Нажать и опубликовать!

en: Click to autoplay the presentation!
ru: Нажмите для автоматического воспроизведения презентации!

en: Click to email this to a friend
ru: Послать это другу

en: Click to print
ru: Нажмите для печати

en: Click to share on %s
ru: Нажмите, чтобы поделиться в %s

en: Click to share on LinkedIn
ru: Нажмите, чтобы поделиться на LinkedIn

en: Click to share on Pinterest
ru: Нажмите, чтобы поделиться записями на Pinterest

en: Click to share on Pocket
ru: Нажмите, чтобы поделиться записями на Pocket

en: Click to share on Reddit
ru: Нажмите, чтобы поделиться на Reddit

en: Click to share on Tumblr
ru: Нажмите, чтобы поделиться записями на Tumblr

en: Click to share on Twitter
ru: Нажмите, чтобы поделиться на Twitter

en: Click to view slideshow.
ru: Нажмите для просмотра слайд-шоу.

en: Close
ru: Закрыть

en: Create Share Button
ru: Создать кнопку "Поделиться"

en: Disable CSS and JS
ru: Деактивировать CSS и JS

en: Drag and drop available services here.
ru: Перетащите доступные сервисы сюда.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
ru: Перетащите в поле ниже сервисы, которые вы хотите включить.

en: Email check failed, please try again
ru: Проверка по электронной почте не удалась, попробуйте еще раз

en: Enabled Services
ru: Включённые сервисы

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
ru: Введите URL-адрес иконки 16x16 пикселей, который вы хотите использовать для этого сервиса.

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon + text
ru: Иконка + текст

en: Icon URL
ru: URL-адрес иконки

en: Icon only
ru: Только иконка

en: Image Gallery Slideshow
ru: Отображение галереи изображений в режиме слайд-шоу

en: Invalid JSON
ru: Неверный объект JSON

en: Live Preview
ru: Интерактивный предварительный просмотр

en: Log in with WordPress.com
ru: Войти через WordPress.com

en: Match by Email
ru: Соответствие по адресу электронной почты

en: Official buttons
ru: Официальные кнопки

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
ru: Обратите внимание, что количество ваших сервисов ограничено, поскольку ваш сайт является частным.

en: Post was not sent - check your email addresses!
ru: Сообщение не было отправлено &mdash; проверьте адреса электронной почты!

en: Press This
ru: Опубликовать

en: Print
ru: Печать

en: Remove Service
ru: Удалить сервис

en: Require Two-Step Authentication
ru: Требуется двухфакторная аутентификация

en: Send Email
ru: Отправить сообщение электронной почты

en: Send to Email Address
ru: Отправить на электронный адрес

en: Service name
ru: Название сервиса

en: Services dragged here will appear individually.
ru: Перетащенные сюда сервисы будут отображаться по отдельности.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ru: Перетащенные сюда услуги будут скрыты за кнопкой "Поделиться".

en: Share
ru: Поделиться

en: Share on Tumblr
ru: Поделиться записями на Tumblr

en: Share this:
ru: Поделиться ссылкой:

en: Shared Post
ru: Запись, которой поделились

en: Sharing URL
ru: URL-адрес сервиса

en: Sharing is off. Add services above to enable.
ru: Возможность делиться записями отключена. Добавьте сервисы для активации этой возможности.

en: Sharing label
ru: Ярлык

en: Show related content after posts
ru: Показывать похожее содержимое под записями

en: Similar post
ru: Похожая запись

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
ru: К сожалению, ваш блог не может делиться ссылками на записи по электронной почте.

en: Take Our Survey
ru: Примите участие в опросе

en: Text only
ru: Только текст

en: The response parameter is invalid or malformed
ru: Параметр ответа недействителен или указан неправильно

en: The response parameter is missing
ru: Отсутствует параметр ответа

en: The secret parameter is invalid or malformed
ru: Параметр секретного вопроса недействителен или указан неправильно

en: The secret parameter is missing
ru: Отсутствует параметр секретного вопроса

en: This post has been shared!
ru: Ссылка на запись была опубликована!

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
ru: Слайд-шоу не может запуститься. Попробуйте обновить страницу или открыть ее в другом браузере.

en: This slideshow requires JavaScript.
ru: Это слайд-шоу требует JavaScript.

en: Time
ru: Время

en: Tweets by @%s
ru: Твиты от @%s

en: Unexpected response
ru: Неожиданный ответ

en: Untitled Post
ru: Безымянная запись

en: View on Instagram
ru: Просмотр в Instagram

en: Warning! Multibyte support missing!
ru: Внимание! Поддержка мультибайтовых кодировок отсутствует!

en: With 1 comment | With %s comments
ru[0]: С 1 комментарием
ru[1]: С %s комментариями
ru[2]: С %s комментариями

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
ru: Вы можете добавить следующие переменные к вашему URL сервиса публикации ссылок:

en: You have shared this post with %s
ru: Вы поделились этой записью с %s

en: Your Email Address
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Your Name
ru: Ваше имя

en: Your blog does not currently have any published posts.
ru: Ваш блог в настоящее время не имеет каких-либо опубликованных сообщений.

[ctx: as sharing source]
en: Email
ru: Электронная почта

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
ru: В "%s"

[ctx: share to]
en: Email
ru: по электронной почте

[ctx: share to]
en: Press This
ru: Опубликовать

[ctx: share to]
en: Print
ru: Печать

en: More
ru: Ещё

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
ru: Этот плагин будет работать без неё, но многобайтовая поддержка используется при её <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">наличии</a>. Вы можете заметить небольшие проблемы с твитами и другими сервисами обмена ссылок.

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %1$sWufoo Code Manager%2$s, you should be golden.
ru: При вводе шорткода Wufoo произошла ошибка. Попробуйте скопировать его из %1$sWufoo Code Manager%2$s

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
ru: <strong>Вы неверно ответили на математический вопрос.</strong> Он используется для защиты от спама, если API-интерфейс Protect недоступен. Нажмите кнопку «Назад» в окне браузера, чтобы вернуться к форме для входа, нажмите кнопку «Обновить» для создания нового математического вопроса, после чего повторите попытку входа.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
ru: Запрос неверен. Это означает, что запрос с вашего сервера на сервер Jetpack был перехвачен или прерван. Повторите попытку.

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
ru: Перед тем как нажать кнопку "Опубликовать", обновите следующее подключение, чтобы мы могли опубликовать вашу запись:

en: Cannot use global flag on non-multisites
ru: Невозможно использовать глобальный флаг на сайтах, не входящих в сеть

en: Connect
ru: Подключайтесь

en: Connect and share your posts on %s
ru: Подключитесь и делитесь своим записями на %s

en: Connect to
ru: Подключиться к

en: Continue &rarr;
ru: Продолжить →

en: Custom CSS
ru: Собственный CSS

en: Custom Message:
ru: Пользовательское сообщение:

en: Disable Post By Email
ru: Отключить добавление записей по электронной почте

en: Disconnect
ru: Отсоединиться

en: Dismiss this notice.
ru: Убрать уведомление.

en: Enable Post By Email
ru: Активировать добавление записей по электронной почте

en: Error code: %s
ru: Код ошибки: %s

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
ru: Ошибка при подключении к WordPress.com. Код: %1$s, %2$s

en: Expecting an array
ru: Ожидается массив.

en: Hide related content after posts
ru: Скрыть похожее содержимое под записями

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
ru: Если у вас нет учетной записи WordPress.com, ее можно создать бесплатно всего за несколько секунд.

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Link account with WordPress.com
ru: Связать аккаунт с WordPress.com

en: Login Blocked by Jetpack
ru: Вход заблокирован Jetpack

en: Media
ru: Медиафайлы

en: More information
ru: Больше информации

en: No API key
ru: Ключ API отсутствует

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
ru: В запрос не был включен идентификатор блога. Отключите Jetpack от WordPress.com, а затем снова подключите. По завершении попробуйте еще раз подключить функцию "Публикация".

en: No reply from Jetpack servers
ru: Нет ответа от серверов Jetpack

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
ru: В запрос не была включена информация о пользователе. Убедитесь, что учетная запись пользователя подключена к Jetpack. Подключите свою учетную запись, перейдя на <a href="%s">страницу Jetpack</a> в разделе wp-admin.

en: Not Connected
ru: Соединение отсутствует

en: One of your IP addresses was not valid.
ru: Один из ваших IP-адресов недействителен.

en: Only super admins can edit the global whitelist
ru: Только суперадминистраторы могут изменять глобальный список разрешенных адресов

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
ru: Решите эту математическую задачу, чтобы доказать, что вы не бот.  После решения вам потребуется войти снова.

en: Plugins
ru: Плагины

en: Post by Email
ru: Запись через электронную почту

en: Preview:
ru: Просмотреть:

en: Protect cannot keep your site secure.
ru: Protect не может полностью защитить ваш сайт.

en: Publicize:
ru: Публикация:

en: Receive Monitor Email Notifications.
ru: Настройте получение уведомлений по электронной почте.

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
ru: Обновите подключение с помощью %s

en: Regenerate Address
ru: Создать адрес заново

en: Related
ru: Похожее

en: Related Posts
ru: Похожие записи

en: Related posts
ru: Похожие записи

en: Save
ru: Сохранить

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
ru: Произошла непредвиденная ошибка. Извините. Повторите попытку.

en: That connection has been removed.
ru: Подключение было удалено.

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
ru: Благодарим за активацию Protect! Чтобы защитить сайт, активируйте Jetpack на мультисайте, а затем включите защиту на основном сайте. Ввиду особого способа обработки входов на мультисайт, Jetpack должен быть активирован на мультисайте для корректного функционирования Protect. <a href="%s" target="_blank">Подробнее...</a>

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
ru: При подключении к %s для создания авторизованного соединения произошла ошибка. Повторите попытку через несколько минут.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
ru: При подключении функции "Публикация" произошла ошибка. Повторите попытку через несколько минут.

en: There was an error contacting Jetpack servers.
ru: При подключении к серверам Jetpack возникла ошибка.

en: This connection is working correctly.
ru: Подключение работает надлежащим образом.

en: Tiled Galleries
ru: Галереи в виде "плиток"

en: Title
ru: Заголовок

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
ru: Для использования функции добавления записей по электронной почте нужно привязать вашу учетную запись %s к учетной записи WordPress.com.

note: translators: %s is the name of the blog
en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
ru: Для использования функции "Публикация" необходимо привязать вашу учетную запись %s к учетной записи WordPress.com, перейдя по ссылке ниже.

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
ru: Не удается создать адрес для добавления записей по электронной почте. Повторите попытку позже.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
ru: Не удается отключить адрес для добавления записей по электронной почте. Повторите попытку позже.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
ru: Не удается заново создать адрес для добавления записей по электронной почте. Повторите попытку позже.

en: Video on %s
ru: Видео на %s

en: View Network Admin
ru: Перейти к управлению сетью

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
ru: Нам не удалось подтвердить, что ваш сервер отправляет авторизованный запрос. Повторите попытку и убедитесь в отсутствии помех при отправке запроса с вашего сервера на сервер Jetpack.

en: Your API key is invalid
ru: Ваш ключ API недействителен

en: Your answer was incorrect, please try again.
ru: Неверный ответ, повторите попытку.

en: Your current IP: %s
ru: Ваш текущий IP-адрес: %s

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
ru: Ваш основной блог не подключен к WordPress.com. Выполните подключение, чтобы получить ключ API.

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries or single images you have embedded in posts or pages will
    		launch a full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
ru: При включенном плагине карусели все стандартные галереи WordPress, которые вы добавили в записи или на страницы, будут
    		запускать полноэкранный просмотр фотографий с комментариями и метаданными EXIF.

en: Email Address
ru: Email адрес

en: Prove your humanity
ru: Докажите, что вы человек:

en: Loading map&hellip;
ru: Загрузка &hellip;

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
ru: Создание копий и обработка изображений с помощью бесплатной быстрой сети доставки содержимого для повышения эффективности сайта без дополнительной нагрузки на серверы.

[ctx: Module Description]
en: Collect valuable traffic stats and insights.
ru: Сбор и анализ статистики трафика.

[ctx: Module Description]
en: Display image galleries in a variety of elegant arrangements.
ru: Демонстрируйте галереи изображений, используя различные современные способы представления.

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
ru: Включите отображение всплывающих визиток над аватарами Gravatar комментаторов.

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show they appreciate your content.
ru: Предоставьте посетителям удобный способ оценивать содержимое вашего сайта.

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
ru: Расширение аудитории и увеличение трафика.

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
ru: Красивая Математика

[ctx: Module Name]
en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
ru: Контактная форма

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
ru: Пользовательские таблицы CSS

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
ru: Улучшенное распространение

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
ru: Дополнительные виджеты боковой панели

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
ru: Всплывающие визитки Gravatar

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
ru: Бесконечная прокрутка

[ctx: Module Name]
en: Likes
ru: Любимое

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
ru: Мобильная тема

[ctx: Module Name]
en: Monitor
ru: Отслеживать

[ctx: Module Name]
en: Notifications
ru: Уведомления

[ctx: Module Name]
en: Publicize
ru: Публикация

[ctx: Module Name]
en: Sharing
ru: Поделиться

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
ru: Внедренный шорткод

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
ru: Статистика сайта

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
ru: Подписки

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
ru: Галереи в виде "плиток"

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
ru: Короткие ссылки WP.me

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
ru: Видимость виджетов

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
ru: Внешний вид

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
ru: Мобильный

[ctx: Module Tag]
en: Other
ru: Прочее

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
ru: Фотографии и видео

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
ru: рекомендует

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
ru: Статистика сайта

[ctx: Module Tag]
en: Social
ru: Социальный

[ctx: Module Tag]
en: Writing
ru: Письмо

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Publicize
ru: Публикация

en: Site Stats
ru: Статистика сайта

[ctx: Module Tag]
en: Developers
ru: Разработчики

en: Jetpack will automatically take your great published content and share it instantly with third-party services
    		like search engines, increasing your reach and traffic.
ru: Jetpack будет автоматически распространять ваши потрясающие материалы среди сторонних служб,
    		таких как поисковые системы, чтобы увеличить охват и привлечь дополнительный трафик.

[ctx: Module Name]
en: Site verification
ru: Подтверждение подлинности сайта

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email
ru: Разрешите пользователям подписываться на ваши записи и комментарии и получать уведомления по электронной почте.

[ctx: Module Name]
en: Related posts
ru: Похожие записи

[ctx: Module Name]
en: Post by email
ru: Публикация с помощью электронной почты

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax
ru: Создавайте записи или страницы в виде неформатированного текста с использованием языка разметки Markdown.

[ctx: Module Name]
en: Custom content types
ru: Пользовательские типы содержимого

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
ru: Достаточно одного нажатия, чтобы войти на сайты с плагином Jetpack из учетной записи WordPress.com.

[ctx: Module Description]
en: Add Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
ru: Благодаря кнопкам Twitter, Facebook и Google+ в конце каждой записи посетителям проще делиться ими в социальных сетях.

[ctx: Module Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
ru: Отображение связанных и новых публикаций в конце записи для привлечения внимания посетителей к вашему блогу.

[ctx: Module Name]
en: Secure Sign On
ru: Безопасный вход

en: LaTeX is a powerful markup language for writing complex mathematical equations and formulas.
ru: LaTeX — это эффективный язык разметки для написания сложных математических уравнений, формул и многого другого.

note: translators: Date and time translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s
ru: %1$s на %2$s

en: &laquo; Previous
ru: &larr; Ранее

en: &larr; Older Comments
ru: &larr; Предыдущие комментарии

en: <b>%</b> Replies
ru: <b>%</b> ответов(а)

en: <b>1</b> Reply
ru: <b>1</b> ответ

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
ru: <span class="entry-gallery">« <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Вернуться в галерею</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
ru: <span class="meta-nav">«</span> Предыдущие

note: translators: The value of %d is not available at the time of output
en: <span>%d</span> bloggers like this:
ru: <span>%d</span> такие блоггеры, как:

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ru: Извините, запрошенный вами архив не найден. Попробуйте найти нужную запись с помощью поиска.

en: Blog Archives
ru: Архив блога

en: Comment Likes are
ru: Любимое в комментариях

en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Читать далее <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Customize
ru: Настроить

en: Daily Archives: %s
ru: Архив за день: %s

en: Don't show the Reblog button on posts
ru: Не показывать кнопку репоста в постах

en: Email me whenever
ru: Всегда отправлять электронные письма

en: Excerpts
ru: Цитаты

en: Featured
ru: Избранное

en: Featured Images
ru: Избранные изображения

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
ru: Главная страница, архивные страницы и результаты поиска

en: Gallery
ru: Галерея

en: Gravatar Hovercards
ru: Всплывающая "визитка"

en: Include this CSS in the Mobile Theme
ru: Включить эту таблицу CSS в мобильную тему

en: Learn more about Markdown.
ru: Узнайте подробнее о Markdown.

en: Leave a reply
ru: Добавить комментарий

en: Like
ru: Нравится

en: Like this:
ru: Понравилось это:

en: Likes
ru: Нравится

en: Likes Notifications
ru: Уведомления о понравившихся записях

en: Likes and Shares
ru: Возможности "Нравится" и "Поделиться"

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Main Sidebar
ru: Главная боковая колонка

en: Markdown content
ru: Содержимое Markdown

en: Menu
ru: Меню

en: Mobile-compatible:
ru: Совместимость с мобильными устройствами:

[ctx: Module Name]
en: Carousel
ru: Карусель

en: Monthly Archives: %s
ru: Архив за месяц: %s

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
ru: Следующие <span class="meta-nav">»</span>

en: Newer Comments &rarr;
ru: Следующие комментарии &rarr;

en: Next &raquo;
ru: Далее &rarr;

en: Next &raquo;
ru: Далее &rarr;

en: No
ru: Нет

en: Nothing Found
ru: Не найдено

en: Older posts
ru: Предыдущие записи

en: On for all comments
ru: Одни для всех комментариев

en: On for all posts
ru: Для всех записей

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
note: translators: To add an additional Open Sans character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
ru: cyrillic

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Pages:
ru: Страниц:

en: Permalink to %s
ru: Постоянная ссылка: %s

en: Pingback:
ru: Уведомление:

en: Post navigation
ru: Навигация по записям

en: Posted by
ru: Опубликовал

en: Posted by %s
ru: Автор %s

en: Posted in %s
ru: Опубликовано в %s

en: Primary Menu
ru: Основное меню

en: Proudly powered by %s
ru: Сайт работает на %s

en: Proudly powered by WordPress
ru: Работает на WordPress

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
ru: Наведите курсор мыши на ваш граватар, чтобы увидеть, как выглядит ваш профиль.

en: Reply
ru: Ответить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Scroll back to top
ru: Наверх

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
ru: Современная персональная платформа для публикаций

en: Settings have been saved
ru: Настройки сохранены

en: Sharing
ru: Поделиться

en: Sharing Buttons
ru: Кнопки «Поделиться»

en: Sharing Settings
ru: Настройки кнопок &laquo;Поделиться&raquo; и публикации в социальных сетях

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
ru: Включите показ рекламы для мобильных приложений WordPress в подвале мобильной темы.

en: Show buttons on
ru: Показать кнопки на

en: Show likes.
ru: Показывать отметки "Нравится".

en: Show sharing buttons.
ru: Показывать кнопки "Поделиться".

en: Show the Reblog button on posts
ru: Показывать кнопку репоста в постах

en: Skip to primary content
ru: Перейти к основному содержимому

en: Someone likes one of my posts
ru: Кому-то понравилась моя запись

en: Tagged with %s
ru: С метками %s

note: translators: %1$s is the name of a theme
en: Theme: %1$s.
ru: Тема: %1$s.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ru[0]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографию</a>.
ru[1]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографии</a>.
ru[2]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографий</a>.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ru: Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.

en: To infinity and beyond
ru: До бесконечности

en: Turned on per post
ru: Включается для каждой записи отдельно

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
ru: Использовать для Google Analytics бесконечную прокрутку

en: Use Markdown for comments.
ru: Используйте Markdown для комментариев.

en: Use Markdown for posts and pages.
ru: Используйте Markdown для создания записей и страниц.

en: View Full Site
ru: Просмотр полной версии сайта

en: View Mobile Site
ru: Просмотр мобильной версии сайта

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
ru: Показывать профили пользователей при наведении курсора мыши на их граватары

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
ru: Мы изменили эту опцию на щелчок и прокрутку, поскольку у вас есть виджеты подвала в разделе "Внешний вид" → "Виджеты". Кроме того, щелчок и прокрутку можно задать в качестве поведения по умолчанию для вашей темы.

en: WordPress.com Likes are
ru: Любимое Wordpress.com

en: WordPress.com Reblog Button
ru: Кнопка репоста WordPress.com

en: Yearly Archives: %s
ru: Архив за год: %s

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ru: В вашем архиве отзывов нет записей. Вы можете начать создавать их в консоли.

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает проверки.

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
ru: Навигация по изображениям

en: Testimonial Archive Featured Image
ru: Миниатюра архива отзывов

en: Shows %s post on each load. | Shows %s posts on each load.
ru[0]: Отображает %s запись при каждой загрузке.
ru[1]: Отображает %s записи при каждой загрузке.
ru[2]: Отображает %s записей при каждой загрузке.

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ru[0]: %1$d продукт
ru[1]: %1$d продукта
ru[2]: %1$d продуктов

en: %s px
ru: %s пикселей

en: Add Many Items
ru: Добавить несколько блюд

note: translators: this is about a food menu
en: Add Menu Item
ru: Добавить раздел меню

en: Add New
ru: Добавить

en: Add New Comic
ru: Добавить новый комикс

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Item Label
ru: Добавить ярлык элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Section
ru: Добавить новый раздел меню

en: Add New Project
ru: Добавить новый проект

en: Add New Project Tag
ru: Добавить новую метку проекта

en: Add New Project Type
ru: Добавить новый тип проекта

en: Add New Testimonial
ru: Добавить новый отзыв

note: translators: this is about a food menu
en: Add One Item
ru: Добавить блюдо

en: Add These New Menu Items
ru: Добавить новые элементы меню

en: Add or remove Labels
ru: Добавить или удалить Ярлыки

en: Add or remove tags
ru: Добавить или удалить метки

en: Add to section:
ru: Добавить в раздел:

en: Add-on
ru: Подключаемый модуль

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
ru: Подключаемый модуль CSS <b>(рекомендовано)</b>

en: All Comics
ru: Все комиксы

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Item Labels
ru: Все ярлыки элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Sections
ru: Все разделы меню

en: All Project Tags
ru: Все метки проекта

en: All Project Types
ru: Все типы проектов

en: All Projects
ru: Все проекты

en: All Testimonials
ru: Все отзывы

en: CSS Revisions
ru: Редакции CSS

en: CSS Stylesheet Editor
ru: Редактор таблиц стилей CSS

en: Cancel
ru: Отмена

en: Choose from the most used Labels
ru: Выбрать из наиболее часто используемых ярлыков

en: Choose from the most used tags
ru: Выбрать из часто используемых меток

en: Comic
ru: Комикс

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ru: Черновик комикса обновлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительно просмотреть комикс</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
ru: Комикс опубликован. <a href="%s">Просмотреть комикс</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Comic restored to revision from %s
ru: Восстановлена редакция комикса от %s

en: Comic saved.
ru: Комикс сохранен.

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
ru: Комикс запланирован на: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Предварительно просмотреть комикс</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ru: Комикс отправлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительно просмотреть комикс</a>

en: Comic updated.
ru: Комикс обновлен.

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
ru: Комикс обновлен. <a href="%s">Просмотреть комикс</a>

en: Comics
ru: Комиксы

en: Convert to Comic
ru: Преобразовать в комикс

en: Convert to Post
ru: Преобразовать в запись

en: Custom CSS Stylesheet
ru: Пользовательские таблицы CSS

en: Custom field deleted.
ru: Поле удалено.

en: Custom field updated.
ru: Поле изменено.

en: Customer Name
ru: Имя заказчика

en: Customer Testimonials
ru: Отзывы клиентов

en: Customize Testimonials Archive
ru: Настроить архив отзывов

en: DOWN
ru: ВНИЗ

en: Default
ru: По умолчанию

en: Description
ru: Описание

en: Drop images to upload
ru: Перетащите изображения для выгрузки

en: Edit CSS
ru: Редактировать CSS

en: Edit Comic
ru: Редактировать комикс

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item
ru: Изменить элемент меню

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item Label
ru: Изменить ярлык элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Section
ru: Редактировать раздел меню

en: Edit Project
ru: Редактировать проект

en: Edit Project Tag
ru: Изменить метку проекта

en: Edit Project Type
ru: Изменить тип проекта

en: Edit Testimonial
ru: Редактировать отзыв

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ru: Включите поддержку проектов портфолио для этого сайта.

en: Enable Testimonials for this site.
ru: Включите поддержку отзывов для этого сайта.

en: Enter the customer's name here
ru: Введите имя клиента

note: translators: this is about a food menu
en: Enter the menu item's name here
ru: Введите название блюда

note: translators: this is about a food menu
en: Food Menus
ru: Нижнее меню

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ru: Например, специи, любимое и т. п.<br />Разделяйте запятыми.

en: Invalid or expired nonce.
ru: Недопустимый или недействительный одноразовый номер.

en: Items on your restaurant's menu
ru: Блюда из меню ресторана

en: Labels
ru: Ярлыки

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ru: Ярлыки: <small>специи, любимое, и т. п. <em>Разделяйте ярлыки запятыми</em></small>

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
ru: d.m.Y H:i

en: Media Width:
ru: Ширина картинки:

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item
ru: Элемент меню

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Label
ru: Ярлык элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Labels
ru: Ярлыки элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items
ru: Блюда в меню

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items re-ordered.
ru: Блюда пересортированы.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Section
ru: Раздел меню

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Sections
ru: Разделы меню

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ru: Черновик блюда обновлен. <a target="_blank" href="%s">Просмотреть</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ru: Блюдо опубликовано. <a href="%s">Посмотреть блюдо</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Menu item restored to revision from %s
ru: Блюдо восстановлено из редакции от %s

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item saved.
ru: Блюдо сохранено.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ru: Блюдо запланировано на: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Просмотреть</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ru: Блюдо принято на утверждение. <a target="_blank" href="%s">Просмотреть блюдо</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated.
ru: Блюдо обновлено.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ru: Блюдо обновлено. <a href="%s">Посмотреть блюдо</a>

en: Mode:
ru: Режим:

en: Move menu section down
ru: Переместить раздел меню ниже

en: Move menu section up
ru: Переместить раздел меню выше

en: New Comic
ru: Новый комикс

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item
ru: Новое блюдо

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item Label Name
ru: Имя нового ярлыка элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Sections Name
ru: Название нового раздела меню

en: New Project
ru: Новый проект

en: New Project Tag Name
ru: Имя новой метки проекта

en: New Project Type Name
ru: Имя нового типа проекта

en: New Row
ru: Новая строка

en: New Testimonial
ru: Новый отзыв

en: No Comics found
ru: Комиксов не найдено

en: No Comics found in Trash
ru: Комиксов не найдено в корзине

en: No Labels
ru: Нет ярлыков

en: No Labels found
ru: Ярлыки не найдены

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found
ru: Блюда не найдены

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found in Trash
ru: Блюда не найдены в корзине

en: No Projects found
ru: Проекты не найдены

en: No Projects found in Trash
ru: В корзине проектов не найдено

en: No Testimonials found
ru: Отзывы не найдены

en: No Testimonials found in Trash
ru: В корзине отзывов не найдено

en: No tags found.
ru: Меток не найдено.

en: None
ru: Нет

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
ru: Примечание. При изменении темы пользовательские таблицы CSS будут сброшены.

en: Only images can be uploaded here.
ru: Сюда можно выгружать только изображения.

en: Order
ru: Порядок

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section
ru: Родительский раздел меню

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section:
ru: Родительский раздел меню:

en: Parent Project Type
ru: Тип родительского проекта

en: Parent Project Type:
ru: Тип родительского проекта:

en: Popular Labels
ru: Популярные ярлыки

en: Popular Project Tags
ru: Популярные метки проекта

en: Portfolio
ru: Портфолио

en: Portfolio Projects
ru: Проекты портфолио

note: translators: %1$s is replaced with an input field for numbers
en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ru: Страницы портфолио отображаются в большинстве проектов %1$s.

en: Post converted. | %s posts converted
ru[0]: Запись преобразована.
ru[1]: Преобразовано записей: %s
ru[2]: Преобразовано записей: %s

en: Preprocessor:
ru: Средство предварительной обработки:

en: Preview
ru: Просмотреть

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
ru: Предварительный просмотр: изменения необходимо сохранить, иначе они будут утеряны.

en: Price
ru: Цена

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Project
ru: Проект

en: Project Tag
ru: Метка проекта

en: Project Tags
ru: Метки проекта

en: Project Type
ru: Тип проекта

en: Project Types
ru: Типы проектов

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ru: Черновик проекта обновлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ru: Проект опубликован. <a href="%s">Просмотр проекта</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Project restored to revision from %s
ru: Проект восстановлен до редакции от %s

en: Project saved.
ru: Проект сохранен.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ru: Проект запланирован на следующую дату: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ru: Проект отправлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project updated.
ru: Проект обновлен.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ru: Проект обновлен. <a href="%s">Просмотреть элемент</a>

en: Projects
ru: Проекты

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
ru: Заменить <a href="%s">таблицу CSS темы</a> <b>(дополнительно)</b>

en: Replacement
ru: Замена

en: Save &amp; Buy Upgrade
ru: Сохранить и приобрести обновление

en: Save New Order
ru: Сохранить новый заказ

en: Save and go back to form builder
ru: Сохранить и вернуться к средству создания форм

en: Search Comics
ru: Искать комикс

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Item Labels
ru: Искать ярлыки элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Items
ru: Поиск блюд

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Sections
ru: Поиск разделов меню

en: Search Project Tags
ru: Поиск меток проектов

en: Search Project Types
ru: Искать типы проектов

en: Search Projects
ru: Поиск проектов

en: Search Testimonials
ru: Искать отзывы

en: Separate tags with commas
ru: Метки разделяются запятыми

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
ru: К сожалению, ваш браузер не поддерживается. Обновите его на browsehappy.com.

en: Stylesheet saved.
ru: Таблица стилей сохранена.

en: Tags
ru: Метки

en: Testimonial
ru: Отзыв

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ru: Черновик отзыва обновлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр отзыва</a>

note: translators: %1$s is replaced with an input field for numbers
en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ru: Страницы отзывов отображаются в большинстве отзывов %1$s.

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ru: Отзыв опубликован. <a href="%s">Просмотреть отзыв</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Testimonial restored to revision from %s
ru: Отзыв восстановлен до редакции от %s

en: Testimonial saved.
ru: Отзыв сохранен.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ru: Отзыв запланирован на следующую дату: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ru: Отзыв отправлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial updated.
ru: Отзыв обновлен.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ru: Отзыв обновлен. <a href="%s">Просмотреть отзыв</a>

en: Testimonials
ru: Отзывы

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Types
ru: Типы

en: UP
ru: ВВЕРХ

en: Uncategorized
ru: Без рубрики

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Item Label
ru: Обновить ярлык элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Section
ru: Обновить раздел меню

en: Update Project Tag
ru: Обновить метку проекта

en: Update Project Type
ru: Обновить тип проекта

en: Uploading...
ru: Загрузка...

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ru: Используйте клавишу <kbd>TAB</kbd> на клавиатуре, чтобы перемещаться между столбцами, <kbd>ENTER</kbd> или <kbd>RETURN</kbd>, чтобы сохранить строчку и перейти к следующей.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ru: Используйте эти настройки для отображения различных типов содержимого на своем сайте.

en: View Comic
ru: Просмотреть комикс

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item
ru: Посмотреть блюдо

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item Label
ru: Просмотреть ярлык элемента меню

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Section
ru: Посмотреть раздел меню

en: View Project
ru: Просмотр проекта

en: View Project Tag
ru: Просмотреть метку проекта

en: View Project Type
ru: Просмотреть тип проекта

en: View Testimonial
ru: Просмотреть отзыв

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
ru: Представляем вашему вниманию раздел, посвящённый пользовательским таблицам CSS!
    
    Подробную информацию о возможностях этого средства см. на сайте http://wp.me/PEmnE-Bt.

en: What should the subject line be?
ru: Что указать в качестве темы?

en: You are not allowed to make this change.
ru: Вам не разрешено вносить это изменение.

en: Your Custom Content Types
ru: Ваши пользовательские типы содержимого

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ru: В вашем архиве портфолио нет записей. Вы можете начать создавать их в консоли.

note: translators: %s is the name of a custom post type such as "jetpack-portfolio"
en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ru: Ваша тема поддерживает <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
ru: Ваша тема поддерживает отзывы

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
ru: Выгрузка не выполнена. Повторите попытку позже или скрестите пальцы и попробуйте ещё раз прямо сейчас.

en: edit
ru: Изменить

en: Save Stylesheet
ru: Сохранить стили

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
ru: Добро пожаловать! Готовы опубликовать свой первый комикс?
    
    Ваш новый сайт веб-комиксов готов. Для начала <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">придумайте название для комикса и составьте ключевую фразу</a>, чтобы читатели знали, о чем он.
    
    Нужна помощь в настройке сайта? Ознакомьтесь с <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">руководством WordPress.com для начинающих</a> и <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">руководством по комиксам на WordPress.com</a>. <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">Опубликуйте свой первый комикс</a>, чтобы познакомиться с системой!
    
    Всего хорошего,
    команда WordPress.com

en: The default content width for the %s theme is %d pixel. | The default content width for the %s theme is %d pixels.
ru[0]: Ширина темы %s по умолчанию составляет %d пиксель.
ru[1]: Ширина темы %s по умолчанию составляет %d пикселя.
ru[2]: Ширина темы %s по умолчанию составляет %d пикселей.

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="https://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Themes and Templates forum</a>.
ru: Никогда раньше не пользовались таблицами CSS? Прочтите<a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">руководство для начинающих</a>. Остались вопросы?
    		Задайте их на <a href="https://ru.wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" rel="noopener noreferrer" target="_blank">форуме «Темы и шаблоны»</a>.

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
ru: Конечно. %1$s, чтобы добавить текстовое поле, переключатель, флажок или выпадающий список.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
ru: Вы можете прочитать свой отзыв в любое время, щелкнув по ссылке "%1$s" в меню администратора.

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
ru: Боковая панель %1$s

en: %s (Required)
ru: %s (обязательно)

note: translators: %s is the name of a form field
en: %s is required
ru: %s - поле, обязательное к заполнению.

note: translators: %s is the name of a form field
en: %s requires a valid email address
ru: %s требуется работающий адрес электронной почты

en: (required)
ru: (обязательно)

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ru: Несколько слов, чтобы побудить читателей оставлять комментарии

en: Add
ru: Добавить

en: Add Contact Form
ru: Добавить контактную форму

en: Add a new field
ru: Добавить поле

en: Add another option
ru: Добавить другую возможность

en: Add this form to my post
ru: Добавить эту форму в запись

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ru: Настройте форму для комментариев с помощью приветственного текста и цветовой схемы.

en: All posts
ru: Все записи

en: An error occurred. Please try again later.
ru: Произошла ошибка. Повторите попытку позже.

en: Aperture
ru: Апертура

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
ru: Выйти из редактора формы без сохранения изменений?  Любые изменения будут потеряны.

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Black
ru: Чёрный

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
ru: Читатели смогут написать вам посредством формы связи. Все сообщения автоматически проходят проверку на спам, и после успешной проверки будут отправлены вам по электронной почте.

en: Camera
ru: Камера

en: Can I add more fields?
ru: Можно ли добавить другие поля?

en: Can I send a notification to more than one person?
ru: Можно ли отправлять оповещения больше, чем одному пользователю?

en: Can I view my feedback within WordPress?
ru: Могу ли я просмотреть свой отзыв в WordPress?

en: Cancel reply
ru: Отменить ответ

en: Check for Spam
ru: Проверить на спам

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Click here
ru: Нажмите сюда

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: Comment
ru: комментарий

en: Commenting as %s
ru: Комментировать как %s

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments on this post are closed.
ru: Автор запретил оставлять комментарии к этой записи.

en: Contact Form
ru: Форма обратной связи

en: Contact Form URL:
ru: URL-адрес контактной формы:

en: Dark
ru: Тёмный

en: Date
ru: Дата

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
ru: Новое Поле

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
ru: Первая опция

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Delete this item permanently
ru: Удалить этот элемент навсегда

en: Display images in full-size carousel slideshow.
ru: Включите показ изображений в виде полноразмерного слайд-шоу типа "карусель".

en: Do I need to fill this out?
ru: Нужно ли заполнять эту форму?

en: Download
ru: Загрузить

en: Drag up or down
    to re-arrange
ru: Переместить вверх или вниз
    для реорганизации

en: Drop down
ru: Выпадающий

en: Edit this new field
ru: Редактировать новое поле

en: Email notifications
ru: Уведомления по электронной почте

en: Email settings
ru: Настройки email

en: Empty Spam
ru: Очистить спам

en: Enable carousel
ru: Включить карусель

en: Enter your email address
ru: Введите свой адрес электронной почты

en: Error in moving to Trash.
ru: Ошибка при удалении в корзину.

en: Error in restoring from Trash.
ru: Ошибка при восстановлении из корзины.

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Export feedback as CSV
ru: Экспортировать отзыв как CSV

en: Feedback discarded.
ru: Сообщение не прошло проверку.

en: Feedback(s) marked as spam
ru: Фидбек(и) помеченные как спам

en: Field type
ru: Тип поля

en: First option
ru: Первая возможность

en: Focal Length
ru: Длина Фокуса

en: Form builder
ru: Конструктор формы

en: From
ru: От

en: Greeting Text
ru: Текст Приветствия

en: Here&#8217;s what your form will look like
ru: Так будет выглядеть ваша форма

en: How does this work?
ru: Как это работает?

en: IP Address:
ru: IP-адрес

en: Image Gallery Carousel
ru: Галерея изображений в виде карусели

en: Invalid request
ru: Неправильный запрос

en: Invalid security token.
ru: Токен безопасности недействителен.

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
ru: Плагин карусели Jetpack отключен, так как другой плагин или тема использует шорткод [gallery].

en: Label
ru: Текст

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
ru: Электронная почта

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
ru: Имя

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
ru: Сайт

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
ru: Опция

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
ru: Опции

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
ru: переместить

en: Leave a Reply
ru: Добавить комментарий

en: Leave a Reply to %s
ru: Добавить комментарий для %s

en: Light
ru: Светлый

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
ru: изменить

en: Loading Comments...
ru: Загружаются Комментарии...

en: Mark as Spam
ru: Пометить как спам

en: Mark this message as NOT spam
ru: Пометить это сообщение как НЕ спам

en: Mark this message as spam
ru: Пометить это сообщение как спам

en: Message
ru: Сообщение

en: Message Sent
ru: Сообщение отправлено

en: Messages
ru: Сообщения

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Missing attachment ID.
ru: Отсутствует идентификатор вложения.

en: Missing target blog ID.
ru: Отсутствует идентификатор целевого блога.

en: Missing target post ID.
ru: Отсутствует идентификатор целевой записи.

en: New field
ru: Новое поле

en: No comment text was submitted.
ru: Текст комментария не был отправлен.

en: No feedback found
ru: Отзывов не найдено

en: Nonce verification failed.
ru: Не удалось выполнить проверку одноразового номера.

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
ru: Нет.  Однако если вы хотите изменить адрес отправки отзыва или тему, вы можете это сделать.  Если вы не внесли каких-либо изменений, ваш отзыв будет отправлен автору страницы/записи, а в качестве темы будет использовано название этой страницы/записи.

en: Options
ru: Настройки

en: Please be sure to submit some text with your comment.
ru: Пожалуйста, напишите текст комментария.

en: Please provide a valid email address.
ru: Укажите действительный адрес электронной почты.

en: Please provide an email address to comment.
ru: Пожалуйста, укажите адрес эл. почты, чтобы оставить комментарий.

en: Please provide an email address.
ru: Укажите адрес электронной почты.

en: Please provide your name to comment.
ru: Пожалуйста, укажите свое имя, чтобы оставить комментарий.

en: Please provide your name.
ru: Укажите свое имя.

en: Post Comment
ru: Отправить комментарий

en: Radio
ru: Селективная кнопка

en: Required?
ru: Обязательное поле

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore this item from the Trash
ru: Восстановить этот элемент из корзины

en: Save this field
ru: Сохранить настройки поля

en: Saved successfully
ru: Успешно сохранено.

en: Search Feedback
ru: Поиск по отзывам

en: Select feedback to download
ru: Выбрать отзыв для загрузки

en: Sent by a verified %s user.
ru: Отправлено проверенным пользователем %s.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
ru: Отправлено неподтверждённым посетителем Вашего сайта.

en: Show map of photo location in carousel, when available.
ru: Включите показ карты для местоположения фотографии в карусели (если доступно).

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
ru: Включите показ метаданных фотографий (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) в карусели (если доступно).

en: Shutter Speed
ru: Выдержка

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
ru: Сожалеем, но во время публикации комментария возникла ошибка. Попробуйте еще раз.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
ru: К сожалению, мы не можем проверить ваш запрос.

en: Spam
ru: Спам-комментарий

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Спам <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Спам <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Спам <span class="count">(%s)</span>

en: Subject
ru: Тема

en: Submitting Comment%s
ru: Отправка комментария%s

en: Text
ru: Текст

en: Textarea
ru: Текстовая область

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
ru: (обязательно)

en: Time:
ru: Время:

en: Transparent
ru: Прозрачность

en: Trash
ru: Удалить

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
ru: Посмотреть в полном размере <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: Website
ru: Сайт

en: White
ru: Белый

en: Write a Comment...
ru: Опубликовать комментарий...

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
ru: Да, вы можете ввести несколько адресов эл. почты в поле Адрес эл. почты, разделяя их запятыми. Оповещения будут отправлены на каждый адрес.

en: Yes
ru: Да

en: You are not allowed to manage this item.
ru: Вы не можете управлять этим элементом.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ru: Вам не разрешено восстанавливать этот элемент из корзины.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ru: Вам не разрешено перемещать этот элемент в корзину.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
ru: Вы должны <a href="%s">авторизоваться</a> чтобы опубликовать комментарий.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
ru: Для отправки комментария необходимо <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">войти на сайт</a>.

en: Your comment is in moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает проверки.

en: Your comment was approved.
ru: Ваш комментарий был одобрен.

en: Your new field was saved successfully
ru: Новое поле сохранено

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
ru: При создании формы произошла ошибка.  Повторите попытку.

en: go back
ru: назад

[ctx: noun]
en: Comment
ru: Комментарий

en: Error: please fill the required fields (name, email).
ru: Ошибка: пожалуйста, заполните необходимые поля (имя, Email).

en: Error: please enter a valid email address.
ru: Ошибка: пожалуйста, введите корректный адрес e-mail.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
ru: Деактивируйте %l

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
ru[0]: Если ваш сайт не является общедоступным, вы можете <a href="%1$s" title="%2$s">деактивировать эту функцию</a>.
ru[1]: Если ваш сайт не является общедоступным, вы можете <a href="%1$s" title="%2$s">деактивировать эти функции</a>.
ru[2]: Если ваш сайт не является общедоступным, вы можете <a href="%1$s" title="%2$s">деактивировать эти функции</a>.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
ru[0]: Как и в случае с сообщениями из RSS-ленты на вашем сайте, %l разрешает доступ к вашим записям и другому содержимому для третьих сторон.
ru[1]: Как и в случае с сообщениями из RSS-ленты на вашем сайте, %l разрешают доступ к вашим записям и другому содержимому для третьих сторон.
ru[2]: Как и в случае с сообщениями из RSS-ленты на вашем сайте, %l разрешают доступ к вашим записям и другому содержимому для третьих сторон.

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
ru: Пользователь %s хочет получить доступ к данным вашего сайта.  Войдите на сайт, чтобы разрешить доступ.

en: (no title)
ru: (без названия)

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
ru: <strong>Jetpack активирован!</strong> Каждый сайт в вашей сети должен быть подключен по отдельности администратором этого сайта.

en: Activate Akismet
ru: Активировать Akismet

en: Activate Protect
ru: Активировать Protect

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
ru: Akismet защитит ваш блог от спама!

en: Album
ru: Альбом

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
ru: Для получения количества записей необходим активный токен доступа.

en: An unknown error occurred during installation
ru: Во время установки произошла неизвестная ошибка

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Autosave encountered an unexpected error
ru: Автосохранение вызвало непредвиденную ошибку

en: Comment cache problem?
ru: Проблема с кэшированием комментариев?

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
ru: Каждый модуль имеет ссылку для активации или деактивации, так что эти действия можно выполнять отдельно для разных модулей.

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ru: Сведения об ошибке: Идентификатор Jetpack начинается с цифры. Не публикуйте это сообщение об ошибке! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ru: Сведения об ошибке: Отсутствует идентификатор Jetpack. Не публикуйте это сообщение об ошибке! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ru: Сведения об ошибке: Идентификатор Jetpack не является скалярной величиной. Не публикуйте это сообщение об ошибке! %s

en: First param must be string or empty
ru: Первый параметр должен быть строкой или пустым

en: For more information:
ru: Дополнительная информация:

en: Full management mode is off for this site.
ru: Для этого сайта отключен режим полноценного управления.

en: Home
ru: Главная

en: Is this site private?
ru: Этот сайт приватный?

en: Jetpack Plugin Version
ru: Версия плагина Jetpack

en: Jetpack Support
ru: Поддержка Jetpack

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
ru[0]: В состав Jetpack входит последняя версия %l старого плагина.
ru[1]: В состав Jetpack входят последние версии %l старых плагинов.
ru[2]: В состав Jetpack входят последние версии %l старых плагинов.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
ru: В состав Jetpack входит последняя версия старого плагина "%1$s".

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
ru: Jetpack требует WordPress версии %s или позже.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
ru: Jetpack разгоняет ваш автономный WordPress-сайт заоблачной энергией WordPress.com.

en: Limit must be greater than or equal to 0.
ru: Предел должен быть больше или равен нулю.

en: Manage has been activated for you!
ru: Управление активировано!

en: Module not found: `%s`.
ru: Модуль не найден: `%s`.

en: No plugins found.
ru: Плагинов не найдено.

en: No themes found.
ru: Тем не найдено.

en: No update needed
ru: Обновление не требуется

en: Offset must be greater than or equal to 0.
ru: Отклонение должно быть больше или равно нулю.

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
ru: На этой странице можно просматривать модули, доступные в Jetpack, изучать сведения о них, активировать и деактивировать их при необходимости.

en: Plugin activated.
ru: Плагин активирован.

en: Plugin can only be Network Activated
ru: Плагин можно активировать только по сети

en: Plugin deactivated.
ru: Плагин отключен.

note: translators: %s is the post author
en: Post by %s.
ru: Записи %s

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
ru: Protect — это инструмент, который поможет предотвратить атаки методом перебора пароля.

en: Protect is inactive.
ru: Модуль Protect неактивен.

en: Second param must be numeric or empty
ru: Второй параметр должен быть числовым значением или пустым

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ru: Возможно, кто-то хочет получить от вас разрешение на доступ к вашему сайту.  Либо произошла ошибка :). В любом случае закройте это окно.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ru: Идентификатор клиента/идентификатор блога WP.com для этого сайта

en: The Jetpack Module is already activated.
ru: Модуль Jetpack уже активирован.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
ru: Модуль Jetpack уже деактивирован.

en: The Plugin is already active.
ru: Плагин уже активен.

en: The Plugin is already deactivated.
ru: Плагин деактивирован.

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
ru: Имя пользователя владельца сайта в Твиттере.

en: The WP.com user ID of the connected user
ru: Идентификатор подключенного пользователя WP.com

en: The WP.com user email of the connected user
ru: Адрес электронной почты подключенного пользователя WP.com

en: The WP.com username of the connected user
ru: Имя подключенного пользователя WP.com

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
ru: Процесс авторизации завершен.  Повторите попытку.

en: The number of sites of the connected WP.com user
ru: Число сайтов подключенного пользователя WP.com

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
ru[0]: Все предыдущие версии были деактивированы и могут быть удалены с вашего сайта.
ru[1]: Все предыдущие версии были деактивированы и могут быть удалены с вашего сайта.
ru[2]: Все предыдущие версии были деактивированы и могут быть удалены с вашего сайта.

en: The plugin is already installed
ru: Плагин уже установлен

en: The specified theme was not found.
ru: Указанная тема не найдена.

en: The theme is already installed
ru: Тема уже установлена

en: Theme is empty.
ru: Тема пуста.

en: There was an error deactivating your plugin
ru: При деактивации плагина произошла ошибка

en: There was an error installing your plugin
ru: При установке плагина произошла ошибка

en: There was an error installing your theme
ru: При установке темы произошла ошибка

en: There was an error updating your plugin
ru: При обновлении плагина произошла ошибка

en: There was an error updating your theme
ru: При обновлении темы произошла ошибка

en: There was an error while activating the module.
ru: При активации модуля произошла ошибка.

en: There was an error while deactivating the module.
ru: При деактивации модуля произошла ошибка.

en: There was an error while getting the update data for this site.
ru: При попытке получения данных для обновления произошла ошибка.

en: This post is password protected.
ru: Запись защищена паролем.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
ru: У этого пользователя нет прав на %s в этом блоге.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
ru: Этот пользователь не может управлять плагинами в сети.

en: Thumbnail Grid
ru: Сетка эскизов

en: Twitter Site Tag
ru: Твиттер-тег сайта

en: Type
ru: Тип

en: Unknown post type requested.
ru: Запрошен неизвестный тип записи.

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
ru: С помощью флажков, расположенных рядом с каждым модулем, можно выбрать несколько модулей для переключения через меню "Групповые действия" в верхней части списка.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
ru: С помощью инструментов, расположенных справа, можно искать определенные модули, фильтровать список по категориям модулей или их активности, а также изменять порядок сортировки.

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
ru: На WordPress.com сейчас проблемы и "заправить" ваш Jetpack невозможно. Пожалуйста, попробуйте снова через некоторое время.

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
ru: Все готово к работе. Теперь вашим сайтом можно управлять на странице <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

note: translators: %s is a URL
en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
ru: Сейчас вы работаете в тестовой версии Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Отправить отзыв</a>

en: You are not allowed to switch to this theme
ru: Вы не можете переключиться на эту тему

en: You are required to specify a capability to check.
ru: Необходимо указать функцию для проверки.

en: You are required to specify a module.
ru: Необходимо указать модуль.

en: You are required to specify a plugin to activate.
ru: Необходимо указать плагин для активации.

en: You are required to specify a plugin.
ru: Необходимо указать плагин.

en: You are required to specify a theme to switch to.
ru: Необходимо указать тему, на которую вы хотите переключиться.

en: You are required to specify a theme to update.
ru: Необходимо указать тему для обновления.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
ru: Вы можете активировать и деактивировать любые модули Jetpack по мере необходимости.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ru: Для использования этой функции необходимо подключить плагин Jetpack к WordPress.com.

en: You must specify a valid action
ru: Необходимо указать допустимое действие.

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
ru: Заблокированные попытки несанкционированного входа

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
ru: Комментарии со спамом, заблокированные службой Akismet.

note: Plugin Name of the plugin
en: Jetpack by WordPress.com
ru: Jetpack от WordPress.com

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %(error_key)s
ru: Ваш сайт должен быть общедоступным, чтобы иметь возможность использовать Jetpack: %(error_key)s

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}} Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
ru: {{s}}Сбой в работе Jetpack.{{/s}} Невозможно подключить этот сайт к WordPress.com. Обычно это означает, что ваш сайт не является общедоступным (размещен на локальном узле).

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %(error_key)s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
ru: Jetpack не смог подключиться к WordPress.com: . Обычно это происходит из-за неправильных настроек на веб-узле.

en: You have successfully disconnected Jetpack
ru: Jetpack успешно отключен по вашему запросу

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
ru: %s неактивен. Для активации используйте команду «wp jetpack module activate %s».

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
ru: Для просмотра подробного состояния используйте команду «wp jetpack status full».

note: translators: %s is an IP address
en: %s has already been whitelisted
ru: %s уже находится в списке разрешенных адресов.

en: %s has been activated.
ru: %s был активирован.

en: %s has been deactivated.
ru: %s был деактивирован.

note: translators: %s is an IP address
en: %s has been whitelisted.
ru: %s добавлен в список разрешенных адресов.

note: translators: %s is a command like "prompt"
en: %s is not a valid command.
ru: %s не действительная команда.

note: translators: %s is a module slug like "stats"
en: %s is not a valid module.
ru: %s не действительный модуль.

note: translators: This is the result of an action. The option named %s was reset
en: %s option reset
ru: Сбор опции%s

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
ru: Доступные варианты находятся выше. Вы можете использовать команды «get», «delete» и «update».

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
ru: Для списка разрешенных адресов можно также использовать команды «list» и «clear».

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
ru: Для дополнительной информации используйте команду «wp jetpack options».

en: A known issue.
ru: Известная проблема.

en: A problem with your XMLRPC file.
ru: Возникла проблема, связанная с файлом XMLRPC.

en: A theme conflict.
ru: Конфликт с темой.

en: Action cancelled. Have a question?
ru: Действие отменено. Появились вопросы?

en: Activate
ru: Активировать

en: Active
ru: Активно

en: Additional data:
ru: Дополнительные данные:

en: All
ru: Всё

en: All modules activated!
ru: Активированы все модули!

en: All modules deactivated!
ru: Деактивированы все модули!

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ru: Администратора этого блога должен настроить подключение Jetpack.

en: An incompatible plugin.
ru: Несовместимый плагин.

en: Cleared all whitelisted IPs
ru: Разрешенные IP-адреса удалены

en: Configure
ru: Настроить

en: Connected
ru: Подключен

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Debug Info
ru: Информация о неполадке

en: Deleted option: %s
ru: Удаленная опция: %s

en: Disconnect Jetpack
ru: Отключить Jetpack

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он является субдоменом WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он пустой.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он находится на запрещенном массиве.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он использует недопустимый домен верхнего уровня.

en: Edit
ru: Изменить

en: Error Details: %s
ru: Подробности ошибки: %s

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
ru: Отключите все плагины, кроме Jetpack. Если проблема не исчезла, то она не связана с плагином. Если проблему удалось решить, включайте свои плагины по одному до тех пор, пока она не появится снова. Таким образом вы сможете найти виновника! Обратитесь к нам, и мы постараемся вам помочь.

en: Here are your whitelisted IPs:
ru: Список разрешенных IP-адресов:

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
ru: Если этого сообщения нет, значит, в теме или плагине отображаются дополнительные символы. Попробуйте выполнить шаги 2 и 3.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
ru: Если появляется сообщение об ошибке 404, обратитесь к администратору сайта. Возможно, система безопасности блокирует XML-RPC.

en: Inactive
ru: Неактивный

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
ru: Можно сохранить диапазон IP-адресов {low_range}-{high_range}. Пробелы использовать нельзя. (пример: 1.1.1.1-2.2.2.2)

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
ru: Это может быть вызвано одной из следующих проблем, которые вы можете диагностировать самостоятельно.

en: Jetpack Debugging Center
ru: Устранение ошибок в Jetpack

en: Jetpack Settings
ru: Настройки Jetpack

en: Jetpack Sites
ru: Jetpack сайты

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
ru: Jetpack сейчас подключен к WordPress.com

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
ru: Jetpack сейчас не подключен к WordPress.com

en: Learn More
ru: Узнать

note: translators: The URL to the site's xmlrpc.php file.
en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
ru: Загрузите <a href="%s">файл XMLRPC</a>. Должно появиться сообщение XML-RPC server accepts POST requests only ("Сервер XML-RPC принимает только запросы POST").

en: Modules reset to default.
ru: Модули возвращены к состоянию по умолчанию.

en: Name
ru: Имя

en: Newest
ru: Новые

en: No Modules Found
ru: Модули не найдены

en: No command found.
ru: Команд не обнаружено.

en: Option
ru: Опция

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
ru: Опция не найдена или пуста. Используйте команду LIST для отображения названий опций

en: Path
ru: Путь

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
ru: Введите IP-адрес, который хотите добавить в список разрешенных адресов.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
ru: Укажите идентификатор, имя пользователя или его электронную почту.

en: Please specify a valid module.
ru: Пожалуйста, укажите действительный модуль.

en: Please specify a valid user.
ru: Пожалуйста, укажите действительного пользователя.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
ru: Пожалуйста, укажите если Вы хотите отключить блог или пользователя.

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
ru: Укажите, что вы хотите сбросить: параметры или модули.

en: Popular
ru: Популярные

en: Resetting default modules...
ru: Сброс модулей по умолчанию...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
ru: Сброс параметров Jetpack, сохраненных в WP_OPTIONS...

en: Search
ru: Поиск

en: Search Modules…
ru: Поиск модулей...

en: Settings
ru: Настройки

en: Show:
ru: Показать:

en: Site Name
ru: Заголовок сайта

en: Sites
ru: Сайты

en: Sorry, no updating arrays at this time
ru: К сожалению, обновленных массивов нет

en: Sort by:
ru: Приоритет сортировки:

en: Support
ru: Поддержка

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
ru: Выполняется проверка совместимости вашего сайта с Jetpack...

en: The WordPress.com blog_id is %d
ru: WordPress.com blog_id это %d

note: translators: %s is an e-mail address
en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
ru: Основное подключение принадлежит учетной записи WordPress.com пользователя <strong>%s</strong>.

en: Trouble with Jetpack?
ru: Проблемы с Jetpack?

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
ru: Обновленная опция: %s в «%s»

en: Value
ru: Значение

note: translators: %s is the post author
en: Video post by %s.
ru: Запись с видео, размещенная пользователем %s.

note: translators: %s is the post author
en: Video post.
ru: Запись с видео.

en: View:
ru: Посмотреть:

note: translators: %s is the post author
en: Visit the post for more.
ru: Посмотрите запись, чтобы узнать подробности.

en: Whitelist is empty.
ru: Список разрешенных адресов пуст.

en: You cannot disconnect, without having first connected.
ru: Вы не можете отключить, без предварительного подключения.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru: У вас недостаточно полномочий для доступа к этой странице.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ru: Вам потребуется зарегистрировать ваш Jetpack перед подключением.

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
ru: Ваши настройки Jetpack выглядят хорошо!

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
ru: опция

en: jumpstart option reset
ru: Сбор опции jumpstart

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
ru: значение

en: Test your site’s compatibility with Jetpack.
ru: Проверьте совместимость сайта с Jetpack.

note: translators: %s is a username
en: User %s could not be disconnected. Are you sure they're connected currently?
ru: Пользователь %s не может быть отключен. Вы уверены, что они подключены сейчас?

en: User has been successfully disconnected.
ru: Пользователь был успешно отключен.

en: Jetpack has been successfully disconnected for %s.
ru: Jetpack был успешно отключен для %s.

en: e-mail
ru: Email

en: The Jetpack Version is %s
ru: Версия Jetpack: %s
